Formacja SGO

20110827 Kolibki Military Days 2011

W dniach 27-28.08.2011 w Gdyni odbyła się impreza terenowa w klimacie militarnym. Military Days 2011 zorganizowane zostało przez Kolibki Advanture Park oraz Morską Jednostką Działań Specjalnych Formoza. W ramach imprezy odbył się również patronowany przez jednostkę II Bieg Morskiego Komandosa – zabezpieczany przez grupę SGO Gdańsk.

Atrakcją pierwszego dnia Military Days był niewątpliwe II Bieg Morskiego Komandosa, który zebrał ponad 80 gotowych na ciężkie wyzwania zawodników. 21 km trasa, składała się z odcinków o bardzo zróżnicowanej specyfice (w tym odcinków wodnych i prób specjalnych):

Military Days miało również akcent airsoftowy, gdyż do współorganizacji imprezy zaproszona została grupa SGO Gdańsk: „Organizacja Military Days wraz z największym parkiem przygody w Polsce oraz elitarną jednostką specjalna Formoza była dla nas ogromnym wyróżnieniem. Aby nadać imprezie równie wysoki poziom jak nasi gospodarze, postanowiliśmy zaprosić do pomocy naszych sprawdzonych partnerów zrzeszonych w ramach inicjatywy S.T.O.R.M.: naszych instruktorów będących jednocześnie pracownikami służb mundurowych z jednostek podległych MON i MSWiA, DOT Tactical oraz naszych przyjaciół ze środowiska ASG z Gdyńskich Oddziałów Operacyjno Desantowych i Gdyńskiej Grupy Szturmowej.

Na terenie Kolibki Advanture Park przygotowane zostały rozmaite atrakcje:

Na wzgórzach ulokowane zostały kolejne atrakcje przygotowane specjalnie na Military Days. W „Centrum Antyterrorystycznym” SGO Gdańsk można było obejrzeć szeroką gamę uzbrojenia i wyposażenia, w tym terenowy Nissan Patrol, resortowe kamizelki kuloodporne z wkładami kevlarowymi, kamizelki taktyczne, repliki hełmów, maski przeciwgazowe, tonfy, noże, repliki ASG jak również prawdziwą broń palną.

Przy Centrum SGO Gdańsk zlokalizowane zostały również 2 stanowiska tematyczne. Instruktor survivalu z DOT Tactical, przygotował „Obóz zwiadowców”. Punkt zakładał 6 osobowa obsługę: 3 osoby obozujące i 3 osoby patrolujące teren. Dodatkowo instruktor pokazywał w jaki sposób rozpalać ognisko, określać swoją pozycję, przygotowywać jedzenie czy rozbijać obóz.

Z kolei specjaliści sekcji rozpoznania SGO Gdańsk uczyli sztuki kamuflażu oraz udostępniali repliki broni wyborowych na wydzielonej mini strzelnicy.

Punktem kulminacyjnym imprezy były pokazy zrealizowane wspólnie przez SGO Gdańsk i instruktorów związanych z grupą. Łącznie w ciągu dwóch dni zrealizowano 12 krótkich pokazów realizacyjnych i sztuk walki:

Pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za pokazy AT oraz sztuk walki odpowiedzialny był Artur B., instruktor strzelectwa, taktyki, samoobrony oraz funkcjonariusz służb mundurowych z dużym doświadczeniem:”Znam członków SGO Gdańsk z imprez i szkoleń, w których brali udział. Mają duży potencjał i chęć działania, dlatego bez wahania zgodziłem się na współpracę przy organizacji pokazów AT i Samoobrony. Pomysł tematu pokazów był praktycznie wymuszony przez klimat imprezy i patrona, którym była JW Formoza. Czasu na przygotowania było mało ale mimo to pokazy były widowiskowe i przebiegły bez problemów.”

Podziękowania dla Macieja Laskowskiego i Mateusza Dębowskiego za profesjonalizm i poświęcenie przy kręceniu materiałów z pokazów oraz dla ekipy Tabodesign.com.

Image
ujęcie dodatkowe kręcone przez Siemka z SGO na tyrolce

Military Days 2011 było kolejną okazją do przedstawienia zaangażowanego i pozytywnego airsoftu. Słowa uznania i podziękowania otrzymaliśmy osobiście od Dowódcy Jednostki JW Formoza. Równie ważne były dla nas prywatne pochwały od komandosów Formozy za udane pokazy, wszak są to ludzie którzy dla wielu z nas są wzorem do naśladowania. Ponad miesiąc przygotowań, dziesiątki treningów i planowania opłaciły się:)

Autorzy zdjęć:
S.T.O.R.M.:
Tabodesign.com
Maciej Laskowski
Mateusz Dębowski

Media zewnętrzne:
Adam Soroka
Tomasz „Sołtys” Tarała

Patronat medialny Military Days 2011:
TVP Gdańsk
Trójmiasto.pl
Dziennik Bałtycki
Radio Gdańsk
Radio Plus