Formacja SGO

20111204 „Mikołaje na motocyklach, SGO na Zatoce” czyli charytatywnie i kreatywnie

W dniu 4.12.2011 w Trójmieście odbyła się już IX i jak się okazało rekordowa edycja charytatywnej parady „Mikołaje na motocyklach”. Jednym z gości specjalnych tej imprezy była grupa KP SGO Gdańsk, która zapewniła wszystkim bardzo nietypowe atrakcje…

O godzinie 9:00 dwa czteroosobowe zespoły realizacyjne KP SGO Gdańsk zorganizowały odprawy w Gdańsku (start parady) oraz Gdyni (meta). Równo o 10 oba zespoły ulokowały się w porcie na zbiórce generalnej oraz oczekiwały na dalszy przydział zadań od organizatora.

Image

Nasze działania miały być spontaniczne i dostosowane do zastanej na miejscu sytuacji. Otrzymaliśmy wolną rękę od organizatorów w zakresie naszej aktywności. Założeniem naszej wizytacji było dynamiczne pojawianie się w jednej lokalizacji, realizacja zadania, szybkie ulotnienie oraz gotowość do kolejnej mini operacji.” – Ramirez KP SGO Gdańsk

Chwilę po godzinie 12:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni w asyście Policji pojawiła się parada rekordowej liczby 2468 motorów i quadów oraz około 3300 dzielnych Mikołajów.

Image

Image

Gdy rozpoczęło się już oficjalne przywitanie Mikołajów, zabezpieczająca wcześniej przejazd grupa KP SGO Gdańsk zniknęła gdzieś w infrastrukturze portowej…

Image

Gdy na głównej scenie organizator informował, że do ściągnięcia z Finlandii Św. Mikołaja wysłana została Specjalna Grupa Operacyjna SGO Gdańsk, nasi ludzi wypływali już na zatokę celem przejęcia nietypowego pasażera.

Image

Image

Po kilku minutach do Gdyńskiego portu wpłynęła na sygnałach łódź z dopiero co zatrzymanym Mikołajem Ś. Od nabrzeża eskorta „Świętego” zabezpieczana była przez jedną z sekcji realizacyjnych.

Image

Image

Po opuszczeniu łodzi „Święty” ku zaskoczeniu kilku tysięcy widzów został natychmiast skajdankowany i siłą przetransportowany na scenę główną.

Image

Image

Na miejscu dowódca grupy poinformował że Mikołaj Ś. zwany „Świętym” jest w rzeczywistości poszukiwanym na całym świecie przestępcą, oskarżanym min. o nielegalną dystrybucję zabawek dla dzieci oraz unikanie oclenia i opodatkowania swojej działalności.

Image

Image

Jednak złożone publicznie zeznania przez zatrzymanego, wykazały że jest on jedynie asystentem Mikołaja Ś. Zapewnił on jednocześnie o dobrej woli „Świętego” i gotowości do współdziałania ze ścigającego go organami. Organizatorzy zawnioskowali o uwolnienie ubranego w kalesony i szlafrok asystenta.

Image

Po zwolnieniu asystenta grupa ponownie znikła na jakiś czas.
Tym razem celem grupy było dokonanie szturmu osobliwego autokaru, zwanego bibobusem. Goście bibobusu zostali poinformowani o tym że przygotowano dla nich specjalna atrakcję jednak wiąże się ona z dużą dawką adrenaliny wobec czego osoby o słabych nerwach winny opuścić pojazd. Po zebraniu kompletu pasażerów drzwi bibobusu został zamknięte, a pojazdu zaczął wypełniać dym. Do ostatniej chwili pasażerowie nie mieli świadomości co ich czeka ponieważ przyciemniane szyby nie pozwalały dostrzec co dzieje się na zewnątrz. Na hasło dowódcy SGO drzwi zostały otwarte i 2 grupy realizacyjne rozpoczęły szturm bibobusu…

Image

Image

Image

Wszyscy zakładnicy bibobusu zostali uwolnieni, a grupa ponownie szybko opuściła lokalizację. Kolejnym celem stał się STS Dar Młodzieży. SGO otrzymało zgodę jednego z oficerów na podjęcie próby zajęcia żaglowca. W około Daru Młodzieży rozlokowano zabezpieczenie, a na pokład wdarł się 4 osobowy zespół i ruszył w kierunku mostku…

Image

Image

Image

Po opuszczeniu Daru Młodzieży grupa udała się pod scenę główną gdzie trwała zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. Ku uciesze zebranych tam dzieci postanowiliśmy oddać się do dyspozycji rodziców uzbrojonych w aparaty i pozować z ich maluchami na tle T54. Warto wspomnieć, że w wyniku całej akcji Mikołaje na motocyklach udało się zebrać 59 185 zł na sfinansowanie dożywienia w postaci obiadów dla dzieci potrzebujących.

Image

Image

Na koniec aby nie wracać do centrali z pustymi rękoma, zatrzymaliśmy kolejną osobę podając się za Mikołaja Ś. pseudonim „Święty”. Jednak tym razem pozorant nie zostanie zwolniony aż do X jubileuszowej edycji Mikołajów na motocyklach…liczymy na kolejne pobicie rekordu;)

Image

Image

Tego rodzaju akcje, jak „Mikołaje na motocyklach” są znakomita okazją do podzielenia się pozytywną energią, swoim hobby, pasją oraz co ważne niekoniecznie w szablonowy i poważny sposób. Wsparcie tej charytatywnej inicjatywy dało również unikatowe możliwości działania w warunkach i obiektach na co dzień nam niedostępnych. Cieszymy się że naszym wkładem mogliśmy wesprzeć szczytny cel jakim była kwestura na rzecz potrzebujących dzieci.” – Ramirez

Image

KP SGO Gdańsk pragnie podziękować:
Organizatorom, w tym Kolibki Adventure Park za zaproszenie na IX edycje Mikołaje na motocyklach
Tabodesign.com oraz Maciejowi Laskowskiemu za wsparcie medialne
STS Dar Pomorza, WOPR, bibosus.pl oraz firmie Unimar za udostępnienie obiektów i pojazdów do prezentacji
Gunfire.pl za wsparcie sprzętowe grupy.