Formacja SGO

20120108 Relacja z obozu treningowego G.O.O.D. i SGO Gdańsk zorganizowanego w Centrum Gdyni podczas XX Finału WOŚP

8.01.2012 w całej Polsce w związku z XX Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowane były różne atrakcje. Swój udział w orkiestrze miały także dwie trójmiejskie grupy oraz firma szkoleniowa, współpracujące w ramach inicjatywy S.T.O.R.M (Special Tactical Operations Regular Meetings). G.O.O.D. i KP SGO Gdańsk postanowiły zaprezentować się widzom od jak najlepszej strony w interaktywnej konwencji kwestowania.

Image

Doświadczone w organizacji tematycznych obozów militarnych Gdyńskie Oddziały Operacyjno Desantowe (G.O.O.D.) zorganizowały bazę polową ogrodzoną zasiekami. W bazie znajdował się wojskowy namiot, w którym zlokalizowany został sztab S.T.O.R.M. Na przeciwko sztabu zorganizowana została mini strzelnica, na której każdy amator militariów mógł oddać kilka strzałów z replik popularnych jednostek broni będących na wyposażeniu ekipy G.O.O.D. Mimo dużego oblężenia, dzięki wsparciu sprzętowemu firmy Gunfire.pl precyzyjnego kompozytu starczyło dla każdego.

Image
Pracowity poranek w obozie

Image
Sztab i jego zabawki

Image
Z wizytą na strzelnicy

Image
Stała ekspozycja na trawniku: Strzelec wyborowy G.O.O.D. w Ghille Suit

Image
Wspólna prezentacja pojazdu oraz wyposażenia G.O.O.D. i SGO

Podczas tegorocznego finału postawiliśmy na bardziej stałą ekspozycję. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica ASG. Praktycznie przez cały czas ustawiali się chętni. Sporo osób także przyglądało się naszej wystawie wyposażenia i uzbrojenia.”– Robot, G.O.O.D.

Drugą część bazy stanowił obóz treningowy KP SGO Gdańsk pod patronatem firmy Helikon-Tex na który składały się pojazdy terenowe: wojskowy Mercedes Gelenda oraz Nissan Navara. Reprezentanci SGO prezentowali w formie szkolenia otwartego, rozmaite techniki z zakresu samoobrony oraz użycia broni palnej i białej. Ponadto na pojazdach rozstawione zostały repliki broni stosowanej przez oddziały specjalne oraz wyposażenie taktyczne SGO wzorowane na WS CBŚ.

Image
Na placu treningowym SGO

Image
Ćwiczenia z użyciem tarczy

Image
Obrona przed nożem

Image
Full contact, full serwis:)

Image

Image
Pokazowe ćwiczenia strzeleckie w dwójkach

Chcieliśmy pokazać widzom, w jaki sposób ćwiczymy. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnych pokazów, które zwykły trwać co najwyżej kilka minut. W ich miejsce wkomponowaliśmy kilkugodzinną „żywą ekspozycję”, dzięki której zespół mógł zaprezentować swoje umiejętności.” – Ramirez, KP SGO Gdańsk

Standardowo część zespołów G.O.O.D. i SGO kwestowała również podczas patroli po mieście. W Gdyni można było spotkać rekonstruktorów oddziałów WP z ekipy G.O.O.D. w kamuflażu pustynnym oraz reprezentantów SGO wzorowanych na operatorach WS CQB w mundurach Helikon-Tex Camogrom.

Image
Serduszko WOŚP – identyfikator obowiązkowy :)

G.O.O.D w centrum Gdyni

Poza atrakcjami zapewnionymi przez G.O.O.D. i SGO, mieszkańcy Gdyni mogli uczestniczyć w wielu militarnych i cywilnych atrakcjach. Na plaży zorganizowany został mini tor crossowy, gdzie rywalizowały zarówno motocykle jak i samochody terenowe:

Image
Image

Fani mocniejszych maszyn mogli przejechać się pojazdami specjalnymi, które pozwoliły widzom poczuć się jak na manewrach wojskowych

Image

Ta sama plaża, posłużyła jako miejsce desantu komandosów JW Formoza, którzy zaprezentowali publiczności swoje umiejętności bojowe.

Z roku na rok, widać coraz aktywniejsze zaangażowanie trójmiejskiego środowiska militarnego, paramilitarnego oraz airsoftowego w wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze wspólne hobby zyskuje przy tym pozytywny wizerunek, a prawdziwi pasjonaci mają przy tym okazję podzieleniem się swoim zainteresowaniami. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że włożone zaangażowanie zyskuje materialną formę w postaci urządzeń medycznych służącym najmłodszym i potrzebującym specjalistycznej opieki…

KP SGO Gdańsk i G.O.O.D. pragną podziękować:
Stowarzyszeniu Militarni Trójmiasto za transport wyposażenia
Firmie Gunfire.pl za amunicję do strzelnicy ASG
Firmie Helikon-Tex za patronat udzielony grupie SGO Gdańsk

Image
Image
Image

Do zobaczenia na XXI Finale WOŚP
Image

Fotografia:
tabodesign.com
Maciej Laskowski
Mateusz Dębowski