W ostaniach dniach świat obiegł materiał ataku na prezydenta Czech przy użyciu repliki ASG. Pozostaje mieć nadzieje, że ten akt nie będzie
inspiracją dla ewentualnych naśladowców. Dlatego zachęcamy do zachowania całkowicie przeciwnego – spróbowania swoich sił w symulacjach PMC. Czy można zająć się zagadnieniami ochrony w realiach pasjonackich?
Od 4 miesięcy w ramach formacji SGO działa oddział SGO SEC (Security), specjalizujący się w zagadnieniach ochrony osób. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej grupy rekonstrukcyjnej AT w Warszawie, tylko zaproponować coś nowego. Co ciekawe, wśród członków grupy większość stanowią rekonstruktorzy wspomnianych grup SPAT. Dalej realizują się oni w swoich środowiskach, ale dodatkowo podejmują się nowej aktywności.
COŚ NOWEGO, COŚ INNEGO
Specyfika ochrony osób, odbiega całkowicie od zasad stosowanych przy treningach czarnej czy zielonej taktyki. Zespół operuje praktycznie wyłącznie na replikach broni krótkiej na zasadzie concealed carry weapon (niewidoczna broń). Jej użycie następuje tylko w sytuacji krytycznej i w warunkach 100% zasadności jej użycia – i to jest zdecydowaną różnicą od innych aktywności, gdyż replika broni praktycznie nie opuszcza kabury.
Zasada nr 1, w ochronie problemy i ołów bierze się na klatę.
TRENING CZYNI MISTRZA
Sporadyczne wykorzystanie replik nie oznacza jednak braku potrzeby doskonalenia strzeleckiego, a wręcz przeciwnie. Szybka ocena sytuacji ,błyskawiczne dobycie jednostki i oddanie celnego strzału wymaga biegłej obsługi broni i regularnego treningu. Zajęcia na pewno nie należą do najciekawszych, a rozwój trwa i trwa…
Sytuacyjny trening strzelecki.
BEZ WROGIEGO NASTAWIENIA
Kolejna różnica to środowisko działania oraz całkowicie inny wymiar
„walki” niż przy strzelankach czy milsimach. Kontakt z celem, do momentu ataku nie może mieć charakteru agresywnego czy nawet prowokującego. Dlatego konieczne są ćwiczenia przystosowujące do reagowania na podejrzane sytuacje czy nawet konieczność przeciskania się przez sztuczny tłum. A wszystkiemu towarzyszy trudne do oduczenia nerwowe sięganie w kierunku kabury.
Tłum jak na wyprzedaży, a tu jeszcze trzeba się spieszyć i pilnować „klamki”
GADŻETY? NIE, DZIĘKUJĘ
Wygląd nie może przyciągać uwagi. Dlatego ochronę balistyczną stanowi lekki body armour dyskretnie schowany pod koszulą za dużą o jeden czy dwa rozmiary. Pod nieprzylegającą do ciała odzieżą, skryć można na pasie kaburę i ładownice. Do tego czapka bejsbolówka, bojówki w cywilnej tonacji i sprzęt mamy już prawie skompletowany. Lans? To nie ten kierunek.
Podstawowy „zestaw wyjściowy” SGO SEC
PROCEDURY
Nie będziemy uczyć ani przedstawiać technik stosowanych przy ochronie osób, jednak chcielibyśmy wyjaśnić ich specyfikę. W czerwonej najważniejszy jest medyk, w CQB zespół, a przy ochronie tylko i wyłącznie VIP. Trzeba więc przyzwyczaić się, że zawsze będziemy wystawiać się na pierwszą linię ognia. Jednak nie oznacza to celowego pakowania się w problemy. Główną zasada jest unikanie ryzyka. Więc jeżeli jest opcja na obejście tłumu przechodniów lub wyjścia z obiektu tylnymi drzwiami to korzystamy z niej.
Domino – jeden ruch, uruchamiający całą reakcję łańcuchową
Szkolenie Orse (AWI privates Aus- und Weiterbildungs Institut GmbH), byłym ochroniarzem kanclerz Niemiec.
SECSIM
Mimo, że osoby które realizują treningi zajmują się zagadnieniami ochrony zawodowo to mimo wszystko jest to tylko pasja, zabawa, samorealizacja. Jednym z jej przejawów są symulacje. Stworzony termin SecSim (Security Simulations) to nic innego jak sposób sposób na weryfikację nabywanych umiejętności i skuteczności wypracowanych procedur. Poza zespołem ochrony i VIP-em potrzebni są pomysłowi napastnicy i osoby trzecie. Symulacja może obejmować zwykłą zaczepkę przechodnia, agresywny tłum, po zamach z użyciem strzelca wyborowego. Czym bardziej zaskakujący przebieg wydarzeń tym ciekawsze i trudniejsze zadanie do wykonania.
Po tym co dzieje się na wyprzedażach, taka sytuacja nie powinna nikogo zdziwić. 4,99 zł za kilogram karpia!
BĘDZIE BOLAŁO – CZYLI „PLAY REAL, PLAY HARD”
Osoby orientujące się w zasadach ASG na pewno zauważyły już pewną kolizję z ogólnie przyjętymi standardami, którą jest ekstremalnie bliski kontakt i odległość oddania strzału. W praktyce wymiana ognia może odbywać się na nawet na dystansie 1-5 m. Przy nastawieniu typowo strzelankowym nie ma w ogóle opcji próby rekonstrukcji takich działań. Trzeba być również gotowym na ewentualność kontaktu fizycznego – oberwania przy próbie ataku, obrony – nawet VIP, który może być przygnieciony przez swoją ochroną nie jest w pełni wolny od ryzyka odniesienia urazu.
Początkującym proponujemy wersję mniej inwazyjną. Zamiast oddania strzału z repliki, można rzucić w VIP-a piłką tenisową, zamiast ataku (gumowym) nożem treningowym, za skuteczny atak można uznać samą udaną próbe uderzenia VIP-a.
Założeniem podczas treningów jest przygotowanie na obronę nie tylko przed bronią palną, ale również białą oraz koniecznością zastosowania elementów samoobrony.
Czasem też coś wybuchnie
Czy się siedzi, czy się leży, VIP-a chronić wciąż należy.
Scenariuszy i sposobów na pozorację jest wiele – wszystko zależy od podejścia i celu jaki chcemy osiągnąć. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił zapraszamy do współpracy z SGO SEC (Warszawa). Ochrona o charakterze sticte militarnym (PMC) w kolejnym materiale.
Kto wie, może kiedyś;)
Informacje o oddziale dostępne są na oficjalnej witrynie formacji SGO:
https://667705.ga/sgo-sec/
sec@formacjasgo.pl
Autor: Ramirez
Fotografia: tabodesign.com
Wsparcie sprzętowe: Gunfire.pl Helikon-Tex

