Formacja SGO

20121125 Zawody parasnajperskie Cold Wind

W dniu 25.11.2012 od bardzo wczesnych godzin porannych przeprowadzone zostały zawody Cold Wind będące w zamierzeniu organizatora przedsięwzięciem w trakcie, którego osoby zainteresowane strzelectwem wyborowym mogły sprawdzić swe umiejętności w trudnej sztuce maskowania indywidualnego, podejścia celu oraz wyboru stanowiska ogniowego, czego zwieńczeniem było oddanie symulowanego strzału do celu. Zamierzeniem pośrednim, ale nie mniej ważnym było sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu obiektu oraz wprowadzonych zasad organizacyjnych do przeprowadzenia podobnych zawodów dla większej liczby strzelców.


Początkowo liczba strzelców określona została, na 10 – 15 aby zawody mogły wystartował jednak z czasem upływającym do ich rozpoczęcia zadecydowano, że przedsięwzięcie odbędzie się bez względu na liczbę ostateczną. Zapisało się siedmiu zawodników natomiast do konkurencji przystąpiło czterech, trzy osoby z różnych powodów nie dojechały na miejsce rezygnując z uczestnictwa. Tylko poważne traktowanie organizowanych przedsięwzięć proobronnych przynosi rezultat w formie zdobytych doświadczeń i informacji, zatem nawet gdyby dojechała tylko jedna osoba zawody i tak by się odbyły.


Rozpoczęliśmy już dnia 24-go wieczorem od omówienia zawodów, analizy obiektu i terenu oraz wyjaśnienia zasad rywalizacji i punktacji następnie pozostały trzy godziny na sen i dzień kolejny rozpoczął się pobudką o 02.45, przygotowaniem do wyjazdu na obiekt i opuszczeniem rejonu LOK w Międzyrzeczu o 03.30. Po osiągnięciu strzelnicy Wojciechowo zawodnicy przygotowali się do zadania i o 04.10 wyruszyli w marsz.

Jednym z zadań był przemarsz grupy strzelców do rejonu wyczekiwania usytuowanego w pewnej odległości od obiektu działania, w rejonie tym należało nawiązać łączność z kierownikiem ćwiczenia i zgłosić jego osiągnięcie następnie po otrzymaniu komendy strzelcy już osobno przemieszczali się do rejonu wyjściowego, którego osiągnięcie również należało zameldować radiowo, meldunek był jednocześnie zgłoszeniem gotowości do działania. Z uwagi na ograniczone warunki widoczności w rejonie wyjściowym strzelcy spędzili ok. półtora godziny oczekując na sygnał do rozpoczęcia konkurencji.

Sygnał został przekazany o godzinie 07.20. Od tej chwili strzelcy działali samodzielnie, a ich głównym zadaniem była eliminacja celu z zachowaniem własnego incognito, odległość do oddania strzału została określona na 150m, przy czym nie było możliwości strzału z odległości większej natomiast strzelec mógł podjąć decyzję o jej skróceniu mając jednak świadomość tego, że naraża się na wykrycie i eliminację.


Zadanie wykonały trzy osoby, jedna została wyeliminowana w trakcie podejścia. Oczywiście, aby wyłonić zwycięzcę opracowany został system punktacji oraz druga konkurencja, jaką było strzelanie na celność z karabinka sportowego (wiatrówki). Zgodnie z założeniem zwycięzca był tylko jeden.


Nagroda dla zwycięzcy miała zostać zakupiona z zebranej składki jednak mniejsza liczba uczestników wprowadziła małe zamieszanie. W sukurs z pomocą przyszedł patron imprezy: Gunfire.pl, przez co zwycięzca już niedługo otrzyma „wyczołgany” celownik optyczny.
Zawody dały odpowiedź na wszystkie pytania, jakie postawił sobie organizator, a co najważniejsze przyniosły zadowolenie wszystkim uczestnikom po obu stronach pola tarczowego. Oczywiście poprawki i zmiany są konieczne, ale właśnie po to między innymi się tam spotkaliśmy. Uważam, że cel został osiągnięty.

Podziękowania tą drogą przesyłam:
Uczestnikom za wytrwałość i wspaniały klimat.
Firmie Gunfire za wsparcie i pomoc w nagrodzeniu uczestników.
Firmie Głuchy i Spółka S.C z Gorzowa Wlkp. za udostępnienie pojazdu.
17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej za udostępnienie obiektu.
Leszkowi N. za to, że Międzyrzecki LOK zawsze stoi otworem.

Recon