Formacja SGO

System treningowy Lasertag

Lasertag jest kolejną alternatywa dla treningów Force on Force, który w odróżnieniu od innych systemów nie opiera się na fizycznym trafieniu. Sprawdźmy zatem szczegóły.

W miniony weekend (2016/4) mieliśmy możliwość przeprowadzenia testów karabinków laserowych (IR) dzięki firmie LaserCombat . Nazwa karabinków jest trochę myląca ponieważ działają na zasadzie promieni podczerwonych, a nie lasera. Nie mniej jednak bardzo pozytywnie zaskoczyła nas funkcjonalność tego sprzętu.

Charakterystyka „broni”

Karabinki zbudowane są na podstawie replik ASG co zapewnia im realne rozmiary oraz wygląd. Dodatkowo każdy z użytkowników musi posiadać zestaw czujników. Dzięki takiemu rozwiązaniu każde trafienie jest sygnalizowane natychmiast uniemożliwiając osobie trafionej kontynuowanie działań .

Zasięg karabinków LT jest zależny od kilku czynników , między innymi od pogody i pory dnia , ale również od indywidualnych ustawień mocy jednostki. Zasięg minimalny jest na poziomie 100 m , maksymalnie potrafi przekraczać 400 m, co w porównaniu do replik asg jest deklasującym wynikiem. Pod względem bezpieczeństwa karabinki LT również dysponują one niepodważalną przewagą ponieważ promień podczerwony w takim natężeniu nie wywołuje szkód w organizmie człowieka.

Warunki użycia

Rozwiązanie jest używane i udoskonalane na potrzeby wojska stąd mimo, iż nie jest ono nowe na rynku cywilnym, pojawiło się stosunkowo niedawno . Koszty – na chwilę obecną są jeszcze wyższe niż w przypadku replik asg. Do naszych działań karabinki LT również potrzebują kilku modyfikacji. Po testach przekazaliśmy swoje opinie i sugestie producentowi i czekamy na kolejną odsłonę testów po wprowadzeniu modernizacji. Planujemy również próbę praktycznego wykorzystania karabinków LT w przygotowywanych przez nas projektach.

Podsumowując w skrócie wady i zalety karabinków LT

+ bezpieczeństwo użycia

+ zasięg

+ system potwierdzenia trafienia

+ realizm (wygląd, waga, pojemność magazynka, czynności obsługowe)

+ możliwość dowolnej konfiguracji karabinka

– jedynie 2 modele karabinków MP5A2 RIS oraz G36

– magazynek jako atrapa , nie wyjmuje się z gniazda

– brak na chwilę obecną broni krótkiej

Autor: FoX