Formacja SGO

System treningowy UTM (Ultimate Training Munition)

W nowym roku będziemy trenować, trenować i jeszcze raz trenować. W związku z tym chciałbym dzisiaj przybliżyć nowinkę ze świata treningu Force on Force. Zwie się to UTM (Ultimate Training Munition). Według użytkowników i specjalistów jest to system zapewniający największą dozę realizmu podczas treningu.

Zasada działania

Sercem systemu jest specjalnie opracowana amunicja. Wyjątkowość tych naboi wynika z tego, że są one dwustopniowego działania. Amunicja ta składa się z łuski aluminiowej, wewnątrz której zamontowany jest nabój bocznego zapłonu, następnie  wewnątrz znajduje się pośrednik w postaci kuleczki , która odpala ładunek miotający pocisk barwiący. Po strzale gazy prochowe powstałe w wyniku odpalenia naboju bocznego zapłonu rozsuwają łuskę co zapewnia działanie automatyki broni, natomiast pośrednik uderzając w drugi ładunek powoduje wyrzucenie pocisku barwiącego.

Źródło: RWS Cetus

Rozwiązanie to gwarantuje pewne działanie automatyki broni oraz sprawia, ze pocisk opuszczający lufę charakteryzuje się stałą energią (około 3 J ). Trafienie takim pociskiem boli, lecz jest to „praktyczny ból”, bo podnosi realizm treningu. Jeżeli uczestnicy będą obawiali się trafienia to nikt nie pozwoli sobie na beztroskie poruszanie się i wychylanie z za osłon.
Kolejną ważną cechą tego systemu jest to, że nie ma potrzeby kupowania drogiej broni dedykowanej do amunicji treningowej. Producent zapewnia amunicje UTM oraz wkładki konwersyjne przystosowane do większości modeli broni. Dzięki rozwiązaniom technicznym niema możliwości oddania strzału amunicją ostrą, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Montaż i warunki użycia

Montaż wkładek jest prosty i intuicyjny, w broni długiej ogranicza się do wymiany zamka, w pistoletach lufy (w glocku jeszcze trzeba wymienić iglicę). Dzięki takiemu rozwiązaniu operatorzy w trakcie treningu mogą używać swojej broni przydziałowej i nie ma potrzeby przekładania wyposażenia i celowników z jednostki ostrej. Stała relatywnie niewielka energia pocisku pozwala na trening w zwykłym umundurowaniu. Nie ma potrzeby używania specjalnych strojów ochronnych. Producent zaleca jednak stosowanie ochrony oczu i twarzy.

Charakterystyka broni i amunicji

Cechy te sprawiają, że koszt treningu zmieszają się więc można trenować częściej. Producent w ofercie posiada kilka typów amunicji. MMRC (amunicja barwiąca), TBR (amunicja tarczowa z aluminiowym pociskiem), BBR (amunicja ślepa głośna), SBR (amunicja ślepa cicha).
Lista broni do której przygotowano zestawy UTM jest spora. Mamy tam pistolety (rodzina Glock, HK USP, Sig p226,229), Pistolety maszynowe (MP5, SMG, UMP), broń szturmowa (AR system tłokowy i gazowy, G 36, Akm, AUG, Sig 552, SCAR), Pdw (P90) i bron wsparcia (FN Minimi)
Opisywany system szkolenia Force on Force trafił również nad Wisłę. Używają go Panowie z Formozy i z Lublińca, jak również Grom. Nam również się szczęśliwie przydarzyło:

Czy działa w full Auto? Działa.

Opracował:

Marcin (SGO Gdańsk)