Formacja SGO

20140630 Szkolenie Krav Maga ramie w ramie z antyterrorystami

Pod koniec czerwca członkowie SGO Gdańsk mieli okazję wziąć udział w szkoleniu z techniki i taktyki Krav Maga, które odbywało się w siedzibie SPAP Gdańsk, a prowadzone było przez instruktorów z Krav Maga Global Polska – Krav Trening. Nie byliśmy jedynymi osobami, które brały udział. Obecni byli policjanci ze SPAP Gdańsk, Grupa Interwencyjna Straży Więziennej, a także policjanci z innych wydziałów.

Program zajęć obejmował sytuacje zakładnicze w których terrorysta był uzbrojony w nóż lub broń krótką. Zależnie od scenariusza reagowaliśmy będąc zakładnikiem lub jako obserwator z zewnątrz. Całość była podzielona na trzy dni szkoleniowe. Pierwszego dnia poznaliśmy poprawne chwyty, jak reagować i bronić się w przypadku ataku nożem. Prezentowanych scenariuszy było sporo co dobrze obrazowało sytuacje, które mogą wystąpić w rzeczywistości. Oprócz techniki i taktyki Krav Maga trening obejmował ćwiczenia fizyczne, nazywane core workout, które wzmacniają siłę, wytrzymałość i dynamikę, co przekłada się na wzmocnienie techniki. Uczyliśmy się także walki w zwarciu, orientacji w tłumie i umiejętności skanowania otoczenia.

Drugi dzień był dużo bardziej intensywny. Na wstępie czekała na nas spora dawka core workout, co zmusiło do większej koncentracji w trakcie dalszych zajęć. Po raz kolejny ćwiczyliśmy z nożami, jednak tym razem były to noże metalowe, stępione w celach ćwiczeniowych, ale mimo wszystko wprowadzało to dodatkowy czynnik stresu. Koniecznie było podejmowanie prawidłowych decyzji w krótkim czasie, mając nóż przy gardle, w tym przypadku dosłownie. Następną częścią było poznanie techniki obrony w przypadku sytuacji zakładniczych, w których terrorysta był uzbrojony w broń krótką. Po raz kolejny instruktorzy przedstawili wiele scen, z których większość mogłaby wystąpić w prawdziwym życiu, a nie tylko na treningu. Dzień zakończyliśmy wizytą na strzelnicy, gdzie każdy mógł sprawdzić, że odpowiedni chwyt za zamek uniemożliwi samoczynne przeładowanie broni. W takiej sytuacji pada tylko jeden strzał, a pusta łuska pozostaje w komorze. Możecie nam wierzyć, że to działa.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy rozgrzewką składającą się z walki w zwarciu oraz elementami ochrony VIP-a. Podsumowaniem wszystkiego czego się nauczyliśmy były symulacje w budynku oraz na ulicy. Trzeba było podejmować właściwe decyzje i korzystać z nabytej wiedzy. Na zmianę mieliśmy okazję wcielać się w rolę dobrych lub złych. Odgrywając rolę tych drugich zdawaliśmy sobie sprawę, że po przeciwnej stronie będą policjanci z oddziału SPAP Gdańsk. Uwierzcie nam, nie chcielibyście, żeby zapukali do waszych drzwi. Ten dzień zakończył się na paru siniakach, bolących stawach i uczuciu ogromnego zadowolenia.

Nie każdego dnia można mieć okazję trenować z ludźmi, których służba jest dla nas wzorem. Chcieliśmy podziękować dowódcy SPAP Gdańsk za zaproszenie, instruktorom za wspaniale przekazaną wiedzę, a także wszystkim, którzy razem z nami ćwiczyli. Mamy nadzieję, że pozostawiliśmy po sobie pozytywne wrażenie i okazja na kolejne treningi się jeszcze powtórzy.

Zdjęcia www.isoextreme.pl