Formacja SGO

20141011 Szkolenie Hostage Survival

Szkolenie przeprowadzili najlepsi eksperci KMG oraz doświadczeni operatorzy jednostki antyterrorystycznej Policji i oddziałów rozpoznawczych Wojska Polskiego. Uczestnicy stawili czoło nietypowym wyzwaniom, jakim było przetrwanie w sytuacji zakładniczej po porwaniu. Organizatorzy postawili wysoko poprzeczkę, toteż sztuka przetrwania sprawiła kompletne zaskoczenie i wywołała niesamowite emocje. Trwające do późnych godzin nocnych zadania okazały się niezwykle wyczerpujące.

Niesamowite zimno, głód, stres, woda, realizm sytuacji nie opuszczały uczestników i trzymały w napięciu do granic wytrzymałości, niejednokrotnie prowadząc do skrajnego wyczerpania. Skrępowane ręce, worek na głowie i do tego niekończące się przesłuchania pozwoliły poznać sytuacje, w jakich mogą znaleźć się osoby uprowadzone. Jedynie doświadczenie i nieustająca czujność instruktorów pozwoliły zapanować nad emocjami, przeprowadzić symulacje zgodnie z procedurami bezpieczeństwa i bez narażenia na utratę zdrowia. To chyba jedyne w Polsce takie szkolenie, gdzie ćwiczenie w niczym nie odbiegało od sytuacji realnej. Unikalne, gdyż scenariusz układali ludzie, którzy osobiście przeżyli piekło przesłuchań, strachu, niepewności i osamotnienia.


Dzień drugi, po krótkim odpoczynku rozpoczął się treningiem krav maga, w którym przedstawiono techniki obrony przed agresorem próbującym potencjalną ofiarę pozbawić wolności i zmusić do określonego zachowania się. Niezwykle ciekawy i profesjonalny wykład o tematyce porwań, opis sytuacji popartych przykładami z codziennej służby wzbudził wysokie zainteresowanie słuchaczy i zakończył się serią pytań. Doświadczeni oficerowie sił specjalnych jasno i fachowo wyłożyli tematykę szkoleń SERE – sztuki przetrwania w ekstremalnych sytuacjach.


Po dwóch dniach intensywnej pracy, pomimo wyczerpania, uczestnicy z łezką w oku po czułym pożegnaniu opuścili teren działań bogatsi w nowe doświadczenia.

Źródło:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.264645796992764.1073741834.257602237697120&type=1