Formacja SGO

20150321 Zajęcia z technik interwencyjnych podczas Zlotu SGO

Na zlocie SGO organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Jedną z nich był krótki,  ale ciekawy blok tematyczny dotyczący walki wręcz- technik obezwładniania.
Trening odbywał się na 5 piętrze Magnum Shop&Arena. Zajęcia prowadził policyjny  instruktor: „mama”. Cały trening odbywał się w pełnym oporządzeniu co utrudniało i spowalniało ruchy. Na początek instruktor dbający o nasze zdrowie zapewnił  stosowną rozgrzewkę mięśni i stawów. Parę pajacyków, wymachów wszystko żeby trochę się rozgrzać. Następnie zaprezentował podstawową technikę stosowania dźwigni łokciowej. W kolejnych próbach była ona rozwijana, tak aby uczestnicy stopniowo opanowywali technikę. Nic na siłę i szybko- powoli, dokładnie i płynnie żeby ogarnąć technikę. Szybkość i dynamika przyjdą z czasem.

Powoli przechodząc coraz dalej doszliśmy do techniki kajdankowania, przeszukiwania osoby zatrzymanej. Następnie instruktor zaprezentował kilka ciekawych punktów na ciele człowieka- punktów nazwijmy je bardzo wrażliwymi.

Sporo nacisk został położony na aspekt wydawania poleceń, które powinny być zdecydowane i zrozumiałe. Ćwiczący trenowali w parach lub trójkach. Instruktor – profesjonalny, dużo tłumaczył, pokazywał dało się wyczuć doświadczenie w prowadzeniu tego typu treningów.

Ogólnie blok  ciekawy aczkolwiek trudno mówić, że przez tak krótki okres czasu można było opanować jakiekolwiek techniki. Bardziej chodziło o zapoznanie z tematem tych, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z żadnymi sportami walki. Uzmysłowienie jak ważny jest tego typu trening ponieważ poza umiejętnościami technicznymi treningi sportów walki hartują ducha i ciało.