Formacja SGO

20151204 Szkolenie SGO z weterenami GROM: Taktyka ochrony – wybrane zagadnienia

W pierwszy weekend grudnia zespół SGO Warszawa / SGO SEC oraz członek zespołu SGO Gdańsk uczestniczyli w szkoleniu „Taktyka ochrony osób VIP – poziom podstawowy” organizowanym przez Global Protection Group. Zajęcia były prowadzone przez wybitnie doświadczonych instruktorów, w tym również byłych operatorów Zespołu Bojowego „A” jednej z najlepszych jednostek sił specjalnych na świecie, czyli GROM. Dla SECu była to świetna okazja aby uaktualnić swoją wiedzę oraz metody ćwiczone na treningach.

Pierwszym elementem, który silnie rzucał się w oczy było przyjazne, indywidualne i bezpośrednie podejście do każdego z ponad 20 uczestników szkolenia. Poznawaliśmy z początku metody prezentowane przez inne grupy i jednostki, po czym analizowaliśmy je pod kątem przydatności. W imię zasady „Nie robisz tego błędnie, ale wyobraź sobie, że mógłbyś robić to lepiej…” poznawaliśmy nowe techniki poparte gruntowną wiedzą i przykładami. Szkolenie bazowało na wyrabianiu pożądanych odruchów poprzez wielokrotne powtarzanie podstawowych elementów i rozbijanie ich na części pierwsze.

_SCN3616

Pierwszego dnia szkolenia skupiliśmy się na właściwym poruszaniu się z VIPem oraz ewakuacji w przypadku nawiązaniu kontaktu z nieprzyjacielem. Również na tym etapie instruktorzy okazywali się bardzo dokładni i pomocni zwracając uwagę na rzeczy pozornie proste, jak również wychwytując detale mogące utrudnić działanie w rzeczywistości. Ciekawym elementem szkolenia były również podstawowe informacje z zakresu rozpoznawania zagrożenia w tłumie.

_SCN3623
_SCN3617
_SCN3611
_SCN3608
_SCN3598
_SCN3597

Drugiego dnia powtarzaliśmy uzyskaną wiedzę oraz nabyte umiejętności. Dodatkowo omówiliśmy i przećwiczyliśmy procedury oraz zachowania związane z ochroną osób VIP przy użyciu samochodów. Formą podsumowania omówionych zagadnień oraz stopnia opanowania nowych metod były symulacje, które sprawdzały każdy z omawianych na szkoleniu elementów.

_SCN3629
_SCN3595
_SCN3592
_SCN3590

Podsumowując uważamy szkolenie zorganizowane przez Global Protection Group za bardzo udane. Poziom zaangażowania instruktorów oraz zaprezentowany profesjonalizm dają nam pewność, że SGO zostało wzbogacone o kolejną wartościową partię wiedzy i umiejętności. Obecne nastroje w zespole jednoznacznie wskazują na to, że będziemy chcieli w przyszłości nadal współpracować z „GPG”. Tymczasem wracamy do treningów, aby utrwalić ulepszonego „VIPa” i pomęczyć trochę rekrutów, dla których nadchodzące półtora miesiąca będzie bardzo intensywne…

_SCN3585

fot: Global Protection Group