Formacja SGO

20170520 Otwarte warsztaty podstaw TCCC

Who: SGO Śląsk

What: Otwarte Warsztaty z Podstaw TCCC

Where: Bielsko-Biała

When: 08APR 2017, 13MAY 2017, 20MAY 2017

Why: Propagowanie wiedzy o pomocy poszkodowanemu w środowisku taktycznym wśród lokalnych grup paramilitarnych, airsoftowych i innych zainteresowanych.

Przed każdymi zawodami następuje bardziej lub mniej intensywny czas przygotowań i treningów. Przygotowując się do uczestnictwa w Zawodach Ratowniczo Taktycznych Grup Paramilitarnych uznaliśmy, że najlepszym sposobem na naukę jest przekazywanie wiedzy innym. Tak powstała idea otwartych warsztatów TCCC, w ramach których chcieliśmy przekazać podstawową wiedzę z zakresu ratownictwa na polu walki lokalnym grupom paramilitarnym, airsoftowym i innym zainteresowanym.

IMG_0429


W ramach warsztatów zostały zorganizowane trzy spotkania. Pierwsze dwa zorientowane były na absolutnych podstawach – opasce uciskowej, samopomocy, strefach udzielania pomocy oraz pomiarowi i prawidłowych wartościach podstawowych parametrów życiowych. Z racji ogromnego zainteresowania pierwszą częścią warsztatów, zdecydowaliśmy się ją powtórzyć. Obie edycje zostały zorganizowane w centrum Bielska dzięki uprzejmości firmy Selleo, która użyczyła przestrzeni biurowej w celu przeprowadzenia warsztatów.

IMG_0293

Na zakończenie pierwszej części warsztatów podzieliliśmy się informacjami na temat tego co powinien zawierać indywidualny pakiet medyczny (IFAK) oraz co znajduję się w obecnie przez nas używanym plecaku medycznym.

IMG_0305

Drugą część warsztatów mogliśmy przeprowadzić dzięki uprzejmości Ośrodka Obozowego Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej w Wapienicy im. hm. Stanisława Szymańskiego, który użyczył swój teren dla naszych celów. Warsztaty te były dostępne jedynie dla osób, które uczestniczyły w ich pierwszej części, na której podstawie dla uczestników została przygotowana krótka kartkówka.

IMG_0458

Po zweryfikowaniu wiedzy uczestników przystąpiliśmy do część teoretycznej warsztatów. Tym razem naszą uwagę skupiliśmy na protokole MARCH i podstawowych czynnościach, które powinny być wykonane na każdym etapie jego realizacji.
Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Wszyscy uczestnicy mieli szansę na przećwiczenie procedur i wykorzystanie zdobytej wiedzy przed przystąpieniem do realizacji scenariuszy taktycznych. Podczas scenariuszy taktycznych uczestnicy zostali podzieleni na grupy trzyosobowe, gdzie jedna osoba odgrywała rannego, druga wcielała się w rolę ratownika a trzecia była pomocnikiem. Po każdej iteracji członkowie danej grupy rotowali się i oczekiwali na kolejne podejście do zadania (które różniły się między sobą) – tym sposobem każdy z uczestników miał szansę przyjrzeć się akcji ratunkowej z różnych perspektyw.

IMG_0460


Warsztaty zakończyliśmy późnym popołudniem – szybkie podsumowanie, doprowadzenie terenu do stanu sprzed naszych aktywności i plany na przyszłość. Warto nadmienić, że jedna z ekip, która uczestniczyła w naszych warsztatach zdecydowała się na uczestnictwo w Zawodach Ratowniczo Taktycznych Grup Paramilitarnych. Chociażby z tego powodu z naszej perspektywy warsztaty zakończyły się dużym sukcesem. Nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów, utrwaliliśmy świeżo zdobytą wiedzę (tutaj ogromne podziękowania dla W.I.R SOF MED Center za szkolenie z TCCC na najwyższym poziomie) oraz miejmy nadzieję, że skutecznie przekazaliśmy jej część uczestnikom warsztatów. Przy okazji także powiększyliśmy odrobinę grono pasjonatów tej dziedziny, jaką jest pomoc poszkodowanemu w środowisku taktycznym.