Czasem trzeba zrobić krok w tył, żeby zrobić dwa kroki w przód. Treningi bez udziału sekcji z innych oddziałów SGO spowodowały mniejsze lub większe rozbieżności w taktykach, technikach i procedurach. Uznaliśmy więc że pora wrócić do podstaw, uspójnić działanie gdzie to możliwe i wrócić do dalszego “rzeźbienia” materiału w sekcjach ale w oparciu o wspólny standard.
Ponieważ nie jesteśmy jedynymi amatorami czarnej taktyki, do współpracy zaprosiliśmy grupy rekonstrukcyjne jednostek antyterrorystycznych i wojsk specjalnych. Jeszcze kilka lat temu, na podobnych działaniach udało nam się zaangażować sporą część tego środowiska (część zasiliła nawet nasze szeregi). Obecnie grupy są albo na wymarciu albo nie odczuwają potrzeby szkoleń z innymi. Nie jesteśmy od stawiania diagnoz ale możemy zalecić skuteczne leczenie: selekcja do SGO.
Czarno-biała taktyka
Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 11:00 na sali dydaktycznej Modułowej Strzelnicy Taktycznej w Gdyni. Na start wyłożona została teoria, przedstawiona w postaci multimedialnej prezentacji. Obejmowała ona zasady przebiegu warsztatów (ROE), charakter udziału uczestników, ogólne pojęcia w zastosowaniu, indywidualne zasady działania w warunkach CQB, strukturę zespołów zadaniowych oraz przewidziane sytuacje taktyczne do rozwiązania w planie warsztatów.
Obecne grupy miały okazję powiedzieć kilka słów o sobie wykorzystując spójna strukturę meldunku SALUTE (Rozmiar grupy, podstawowa aktywność, miasto i lokalizacje treningowe, stosowane umundurowanie, częstotliwość treningów i wyposażenie specjalne).
Część z grup mogła pochwalić się sprzętem specjalistycznym wykorzystywanym w zaawansowanych scenariuszach CQB (tarcze balistyczne, tarany, nożyce, kamery inspekcyjne). Dzięki temu powstał plan na wykorzystanie tego na kolejnych warsztatach.
Cel, pal
Poza samą taktyką, zależało nam na sprawdzeniu również umiejętności strzeleckich w warunkach CQB. Ze względu na bardzo zróżnicowany poziom, zdecydowaliśmy się jedynie na prostą kwalifikację strzelecką w shooting house MoST (Glock, krótka odległość, statyka, 10 strzałów na czas). SGO miało okazję dodatkowo poćwiczyć strzelanie w ruchu, z wykorzystaniem tarczy balistycznej.
Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę
Po treningu strzeleckim, nastąpiła relokacja do nowego miejsca szkolenia: Magnum Arena. Obiekt ten wykorzystywany jest do gier ASG ale ćwiczą nam nim również służby różnych resortów. My także sprawdziliśmy możliwości szkoleniowe obiektu jakie dawały dziesiątki pomieszczeń, klatki schodowe i drzwi do wyważania.
Ta część warsztatów obejmowała przedstawienie różnych sytuacji taktycznych w formie 5W oraz przygotowanie i omówienie przez uczestników możliwych do zastosowania schematów działania. Następnie ćwiczone były wybrane warianty COA, aż do moment gdy osiągana była oczekiwana płynność.
Efektywne okazało się podzielenie uczestników na trzyosobowe sekcje, w których ćwiczyło dwóch ludzi (buddyteam) nadzorowanych przez instruktora (C2). Dzięki temu moderator (TOC) nie musiał bezpośrednio nadzorować ani wpływać na stosowane techniki i ich poziom.
Tym sposobem przećwiczone zostały
Wejścia do pomieszczeń w 2, 3 i 4 osoby.
Poruszanie korytarzem w różnych szykach
Przemieszczanie klatką schodową
Taniec Wejście z “gwiazdami”
Na koniec pierwszego dnia warsztatów każdy z zespołów wykonał wejścia wszystkimi ćwiczonymi technikami. Wyglądało to trochę jak tytułowy taniec z gwiazdami, bo każde wejście było podsumowywane i ocenianie pod kątem zachowania bezpieczeństwa (sylwetka przy wykrojeniu, pokrycie sektorów), płynności (minimum wykonywanych ruchów, sposób przemieszczania), zgranie zespołu (komunikacja, wzajemne “czucie”). Ćwiczenia były powtarzane aż wszystkie pięć zespołów osiągnęło minimum 3 punkt w 4 stopniowej skali oceny.
Kinetyka
Drugi dzień warsztatów rozpoczął się od 1,5 godzinnego bloku technik interwencyjnych, poprowadzonych przez wieloletniego szkoleniowca SPAP Gdańsk. Uczestnicy przećwiczyli sposoby postępowania z osobą reagującą na polecenia, podstawowe dźwignie oraz transportowanie.
Następnie podobnie udaliśmy się do Magnum Arena, na przećwiczenie bardziej złożonych sytuacji taktycznych (różne warianty zamkniętych drzwi, dodatkowe pomieszczenia, obecność osób postronnych, sytuacje zakładnicze).
Wnioski
Co budujące, mimo że większość grup nie miała okazji wcześniej ćwiczyć i występowały znaczne dysproporcje w indywidualnym poziomie wyszkolenia, udało się skutecznie osiągnąć założenia warsztatów i zakończyć je z wybranymi i przećwiczony i procedurami. Różnice stosowanych rozwiązań nie były wielkie. Udawało się również w merytoryczny sposób argumentować korzyści z zastosowania prezentowanych przez SGO technik. Ponad to dla nas przyjęcie metodycznego podejścia do szkolenia TTP zaowocuje skuteczniejszym szkoleniem rekrutów, obecnych zresztą na warsztatach.
W warsztatach udział wzięli:
SGO Gdańsk (4)
SGO Warszawa (3)
Rekruci SGO OPS7 (2)
Rekruci SGO OPS8 (2)
GRO Wielkopolska (2)
SWAR Szczecin (2)
Dziękujemy:
Obecnym na warsztatach grupom, za wspólny trening
MoST, Magnum Arena i GKS Champion za udostępnienie obiektów do szkoleń
Victorii Argent i Monice za dokumentowanie warsztatów
Bondarowi za moderację części dotyczącej technik