Formacja SGO

20190301 Relacja SGO Camp 3/19

W dniach 1-3.03.2019 w Warszawie odbyły się międzyoddziałowe warsztaty SGO Camp 3/19: Taktyka czarna. Uczestnikami byli reprezentanci oddziałów SGO Gdańsk, SGO WORT Wrocław, SGO Kraków oraz SGO SEC Warszawa, który był organizatorem eventu. Ciekawostką był udział w wydarzeniu czeskiej grupy SOG z Brna, co było okazją do ponadgranicznej wymiany doświadczeń i zapoznania się z nowymi procedurami. Jak nazwa wskazuje, warsztaty obejmowały szeroko pojętą tematykę Close Quarter Battle, w tym m.in. Room Clearing, Hostage Rescue Operations i akcje typu Active Shooter. Uczestnicy mieli możliwość również pracować z tarczą, a także spróbować swoich sił w Breachingu. Na koniec zmierzyli się z tematem dla większości zupełnie nowym, czyli VIP Protection.

IMG_4606

IMG_20190302_223818

_MG_0487


Po zakwaterowaniu się w bazie zlokalizowanej w Domu Kultury „Świt” na warszawskim Bródnie uczestnicy zostali podzieleni na dwa zespoły. Ze względu na barierę językową naturalnym podziałem był Polska i Czechy.
Pierwszym zadaniem jakie zespoły dostały w piątkowy wieczór było zaplanowanie dwóch akcji:
1) akcja Hostage Rescue, czyli odbicie zakładników z rąk terrorystów
oraz
2) operacja zneutralizowania active shootera terroryzującego uczniów i personel budynku szkoły.
Plany obu zespołów zostały omówione, zostały również wyszczególnione ich zalety i wady. Po tym ćwiczeniu z białej taktyki uczestnicy dostali czas dla siebie do rozdysponowania pomiędzy sen, a aktywności integracyjne.

Sobota zaczęła się od ćwiczeń z CQB. Uczestnicy mogli szlifować formę na kompleksie opuszczonych obiektów biurowych, magazynowych i warsztatowych. Po porządnej rozgrzewce przeprowadzone zostały ćwiczenia z room clearingu, pracy z tarczą oraz technik breachingowych. Po nich nastąpiła realizacja zaplanowanych poprzedniego wieczoru operacji. Każdy z zespołów dostał do wykonania jedno z zadań. Połączone siły SGO przeprowadziły akcję HRO, zaś SOG Brno dokonał likwidacji active shootera. Tak zakończył się drugi blok warsztatów.

IMG_20190302_134443_HDR

IMG_20190302_134510_HDR

IMG_20190302_145509_HDR

IMG_20190302_150855_HDR


Po krótkim odpoczynku warsztaty przeniosły się na kolejny obiekt, którym były dawne zabudowania PGR-u. Tu uczestnicy dostali kolejne dwa zadania do wykonania. Pierwszym była likwidacja grupy ekstremistów, która posługując się zdobyczną bronią zajęła pozycje w budynkach gospodarczych. Drugie zadanie polegało na neutralizacji szajki trudniącej się produkcją narkotyków w opuszczonym gospodarstwie. Tym razem utworzone zostały mieszane zespoły, co zwiększyło nacisk na zapewnienie poprawnej komunikacji. Tą utrudniały niejednokrotnie problemy z zachowaniem łączności radiowej. Nie bez znaczenia był fakt, że zadania miały miejsce już po zmroku, co utrudniało ich realizację oraz zwiększało ryzyko wypadków w pustostanach.

IMG_4614

IMG_4626

IMG_4653

Ostatni sobotni blok warsztatów został przeprowadzony na dawnych wojskowych obiektach, pełniących wcześniej funkcje garaży bądź schronów. Tu przećwiczony został room clearing z wykorzystaniem również tarczy i pirotechniki. W sieci korytarzy wyzwaniem było zastosowanie ćwiczonych wcześniej procedur przy skomplikowanym układzie pomieszczeń oraz ograniczonych zasobach ludzkich, uszczuplanych czasem przez aktywność przeciwnika. Po tym bloku uczestnicy udali się do bazy na zasłużony odpoczynek.

IMG_20190302_215052_HHT

IMG_20190302_222109_HHT

IMG_20190302_222647

W niedzielny poranek wróciliśmy w okolice powojskowych obiektów. Tu po przyzwoitej rozgrzewce instruktorzy ze strony organizatora warsztatów przybliżyli tematykę VIP protection. Ponownie w podziale na SGO i SOG ćwiczono różne warianty przy konsekwentnie zwiększanym stopniu trudności. Na koniec w zespołach przeprowadzone zostały symulacje ochrony VIPa w sytuacji kontaktu ogniowego z przeciwnikiem. Ich wykonanie zostało później szczegółowo omówione przez instruktorów.

_MG_0449
 
 
 
1 (11)
 
1 (44)
 
Był to ostatni punkt tych warsztatów. Około południa ich uczestnicy zmierzali już w stronę domów. Większość ćwiczeń odbywała się przy użyciu replik ASG, a także pirotechniki. Podczas warsztatów wystrzelono niezliczoną liczbę kulek oraz zużyto pokaźną ilość granatów hukowych i dymnych, co znacząco zwiększało realizm podczas działań. Na duże uznanie zasługuje poziom organizacji i wkład pracy włożonej w nią przez organizujący wydarzenia oddział SGO SEC Warszawa. Nie bez znaczenia była obecność, choćby krótka, większości członków warszawskiego oddziału jako gospodarzy, dzięki czemu przybyli z innych lokalizacji koledzy mogli poczuć się dobrze przyjęci. Tymczasem koledzy z Czech zaproponowali zorganizowanie dla Formacji SGO w ramach rewanżu warsztatów w Brnie. Czy do nich dojdzie, czas pokaże, mamy jednak nadzieję na utrzymanie współpracy międzynarodowej.
 
IMG_20190302_154128_HDR
 
Relacja:
Frank