Formacja SGO

Bluza Helikon-Tex Polo Range

SIZE: testujemy Helikon-Tex Range Polo, rozmiar large, kolor Adaptive Green

ACTIVITY: podejmiemy się aktywności takich jak: strzelectwo, patrol, trening wydolnościowy

LOCATION: odwiedzimy Modułową Strzelnicę Taktyczną w Gdyni i Trójmiejski Park Krajobrazowy

UNIFORMS: bluzę przetestujemy w komplecie z spodniami SFU (Special Forces Unifrom) Next, kurtką Blizzard (outdoor) i Trooper (indoor)

TIME: testy wykonamy w warunkach wczesnej jesieni (10-13.10.2019)

EQUIPMENT: dodatkowy ekwipunek podczas testów stanowić będą kamizelka TMR (Training Mini Rig), pas competition nautic shooting belt, rękawice all round fit tactical i range tactical, buty Mojave, czapka logo cap, plecak Raider Cordura, kabura na pas fast draw. Podczas treningu strzeleckiego użyte będą pistolety Glock oraz karabinki HK416 i MSBS GROT.

 

Pierwszy rzut oka, czyli wrażenia wizualne

…czy jest to Combat Shirt? Nie. Polo Range ma zdecydowanie szersze zastosowanie i uniwersalny charakter. Wydaje się wystarczająco pancerny na intensywne użytkowanie i nie rzuca się przy tym w oczy jak typowy CS czy bluza mundurowa. Materiał na torsie jest miękki i lekki. Minusem jest łatwość w zmechacaniu przy kontakcie z czymś czepliwym jak np. rzep. Wzmocnienia na bokach i łokciach są za to wykonane ze sztywniejszego i zdecydowanie bardziej wytrzymałego materiału. Kieszenie schowane są w wewnętrznej części bluzy ale ogranicza to ich pojemność. Na końcach rękawów materiał przylega do ciała więc nic nieporządanego nie dostanie się za „mankiet”. Pod pachami znajduje się siatka dla lepszej wentylacji i odprowadzania potu. Na ramieniu velcro, jedyny element zdradzający więcej niż cywilne zastosowanie. Pod zamkiem na mostku, dodano szlufkę do zawieszenia okularów. Usztywniony kołnierz może robić za improwizowaną stójkę (zawieszenie od broni nie podrażni szyi), ale zdecydowanie nie takie miało być jego zastosowanie. Całość tworzy bardzo przemyślaną i niskoprofilową konstrukcję.


 

Drugi rzut w akcji, czyli doświadczenia z użytkowania

(INDOOR) Zamknięci na strzelnicy przystąpiliśmy do intensywnego treningu strzeleckiego. Strzelania dynamiczne, zmienne postawy zza ścianki 9hole, manual. Bluza nie krępowała ruchów, nie powodowała pocenia, nie przeszkadzała przy pracy z kaburą na pasie. Dłuższy materiał z tyłu powodował, że bluza nie odsłania pleców przy zgięciach ciała. Usztywniony na boku materiał przeciwdziałał dostawaniu się bluzy między kaburę i pistolet. Dla zwiększenia temperatury ciała użyliśmy na strzelnicy softshellu Trooper, ale nie dało się odczuć większego dyskomfortu bo materiał nie zwiększał potliwości skóry.


 

(OUTDOOR) Podczas jesiennego patrolu zdecydowaliśmy się na użycie do Polo Range softshella Blizzard (temperatura poniżej 12 stopni). Z dociążonym plecakiem, wyczuwalna była zwiększona wilgotność na plecach, ale nie powodowało to zbytniego dyskomfortu. Przy wspinaczce i ekspozycji na otwartej przestrzeni, bluza wciąż zdawała egzamin (nawet bez softshella). Podczas kilkugodzinnego marszu bluza nie zdążyła jednak wyschnąć sama na ciele.

Scenariusze (z)użycia…bo życie pisze różne kursy akcji

Silne zabrudzenia – usztywniony materiał na łokciach jest znacznie trudniejszy do pobrudzenia niż typowy materiał mundurowy. Zabrudzenia trudno powstają i łatwo schodzą.

Intensywny trening fizyczny – na bieganiu i treningu obwodowym, bluza sprawowała się nawet lepiej od typowych koszul sportowych i CS. Odnotowaliśmy trochę ograniczone odprowadzanie wilgoci i długie schnięcie.

Kontakt z rzepami – materiał zahaczony przez rzep typu „male” (np. kamizelki taktycznej czy zewnętrznego pasa) powoduje nieestyetyczne uszkodzenia. Ogranicza to  użycie wyposażenia regulowanego na rzep jak pasy i kamizelki taktyczne, które kleją się do materiału.

 

Podsumowanie

KTO może być zainteresowany bluzą? Strzelcy wszelkiej maści, “górale” i osoby używające lekkiego oporządzenia w działaniach taktycznych (chest riggi – koniecznie bez rzepów). CO można w niej robić? Takie same aktywności jak przy naszych testach: strzelectwo, rajdy piesze, bieganie. GDZIE? Zdaje egzamin zarówno w aktywnościach indoorowych i outdoorowych. KIEDY? Bluza nada się na lato oraz ciepłe wiosenne i jesienne dni, w połączeniu z softshellem również w poradzi sobie w niższych temperaturach. DLACZEGO warto rozpatrzyć jej zakup? Materiały są dobrej jakości, szycie nie budzi zastrzeżeń, cena jest znacznie niższa od bluzy mundurowej. Po treningu strzeleckim możemy w niej spokojnie bez przebierania wyjść ze strzelnicy i nie budząc żadnego zainteresowania zaliczyć jakiś obiad na mieście.

Recenzował: Ram (SGO Gdańsk)

Zdjęcia: Victoria Argent (MoST), Iskra (Outdoor)

Specjalne podziękowania: Pan Anioł

Właśnie poznałeś z nami Helikon-Tex Polo Range ale nauczyłes się również struktury meldunku SALUTE we wstępie recenzji i formatu zadania 5W w podsumowaniu. Chcesz nauczyć się więcej? Dołącz do nas!