Formacja SGO

Modułowa Strzelnica Taktyczna MoST

SIZE: testujemy modułową strzelnicę taktyczną MOST-5 z czterema stanowiskami  strzeleckimi i 25 metrowymi osiami strzelań.

ACTIVITY: postrzelamy z broni krótkiej, długiej, strzelb, w trybie ognia pojedynczego i automatycznego, ze stałymi i ruchomymi liniami ognia, strzelania dynamiczne w killing house i statyczne ze ścianką 9hole

LOCATION: odwiedzimy obiekt demonstracyjny MOST-5 w Gdyni na ulicy Chwaszczyńskiej 194

UNIFORMS: trening realizowany będzie przez SGO Gdańsk w umundurowaniu multicam, czarnym oraz ubiorze cywilnym

TIME: test jest podsumowaniem ponad rocznych treningów (zima, lato, jesień, wiosna, dzień i noc)

EQUIPMENT: dodatkowe wyposażenie podczas testów stanowić będą: tarcza balistyczna, granaty hukowo-błyskowe, ścianki strzeleckie, kamery z podglądem na żywo na tarcze, zmienne oświetlenie, zadymiarka. Strzelać będziemy z pistoletów, karabinków rodziny AK (w tym wersji automatycznej), AR15 (w tym wersji automatycznej), strzelb o energii ponad 3600 J.

 

Pierwszy rzut oka, czyli wrażenia wizualne

Obiekt reklamowany jest jako najnowocześniejsza strzelnica w kraju. Po przekroczeniu progu MoST nie masz grama czy pół cala wątpliwości, że to jakaś marketingowa ściema. W dobrze urządzonej i czystej recepcji wszystkie dokumenty generowane są elektronicznie. W czasie, gdy drukują się kwity, wymagające tylko Twojej parafki, Ty możesz przyglądać się na ogromnym ekranie LCD co dzieje się na strzelnicy i podchwycić jakieś tricki. Zajarany tym wszystkim, kierujesz się w ustronne miejsce, a w toalecie na ścianie znajduje się kabura na broń!

Gdy na ekranie pojawi się już nasze nazwisko wraz ze wskazaniem osi, kierujemy się przez duże wentylowane drzwi na strzelnicę i…znowu czysto, idealna temperatura bez względu na porę roku… i zero zapachu prochu nawet po intensywnym strzelaniu. W myślach nasuwa się pytanie “to laboratorium czy strzelnica?”. Odpowiedzią jest system klimatyzacji i wentylacji spełniający setki nieznanych strzelcowi norm, ale jest naprawdę dobrze.

Wybieram na tablecie interesującą mnie odległość tarczy, prędkość poruszania, a jeśli uśmiechnę się do administratora obiektu to jeszcze zwiększy lub zmniejszy natężenie światła lub puści dym. W trakcie strzelania obserwujemy na monitorze LCD czy skupienie na papierze jest dobre lub czy słabym wynikom winne niskie ciśnienie atmosferyczne, północno-zachodni wiatr i przelotne opady (ewentualnie ”rozkojarzenie sympatyczną Panią z recepcji”, które większość uzna za wiarygodną wymówkę).

Portfel jest lżejszy o kilkadziesiąt złotych, ale czujesz korzyści związane z technologią wspierającą Twój trening strzelecki.


 

Drugi rzut w akcji, czyli doświadczenia z użytkowania

Na strzelnicy dostępne są wyłącznie aktywne słuchawki renomowanych producentów (Peltor 3M, MSA).  Równie bogato jest z bronią obiektową. Do dyspozycji mamy szeroką gamę pistoletów Berreta, Colt, CZ, Browning, SIG, S&W, maszynowy UZI. Dostępne karabinki ucieszą fanów wschodniej, zachodniej a nawet krajowej myśli technologicznej: AKMS, Mini Jack, Zastava, MSR15, HK416, S&W MP10 (7,62), Beryl, MSBS GROT. Ze strzelb klasyka Mossberg i Winchester. Wszystko z wypasionymi dodatkami od Magpula czy Aimpointa. Bogato mocno. Sprzęt sprzętem, a co z ludźmi? Kadrę stanowią pasjonaci strzelectwa, w tym osoby z doświadczeniem bojowym z gdańskiego “Westpointu”. Osobiście prawie zawsze wracałem z zajęć z czymś nowym w głowię lub konkretnymi kwestiami do przemyślenia.

Mieliśmy możliwość zrobienia wielu niestandardowych (jak na cywilów) rzeczy, utwierdzając się w przekonaniu, że jest to miejsce dla nas. Podczas indywidualnych treningów używaliśmy tarczy balistycznej czy granatów hukowo-błyskowych. Strzelaliśmy z broni ostrej w killing house wykorzystując punktowe podświetlenie strzelnicy, światło stroboskopowe oraz “zadymiarkę”. Udostępniono nam obiektowe trenażery Mantis-X, ścianki strzeleckie 9hole i inne rzeczy, o których moglibyśmy enigmatycznie wspomnieć tylko przy koktajlu proteinowym.


 

Scenariusze (z)użycia…bo życie pisze różne kursy akcji

Ograniczenia kalibrowe. W praktyce nie występują. Możesz strzelać z każdego typu broni w dowolnym trybie.

Strzelanie dynamiczne ze zmiennymi liniami ognia. Konstrukcja strzelnicy pozwala na strzelanie w zakresie 180 stopni. Boczne ściany są wzmocnione w taki sposób, że ryzyko rykoszetu jest praktycznie zerowe bo kontynuuje pisanie tej recenzji.

Strzelanie w shooting house. Obiekt może być dopasowany do strzelania w warunkach CQB, ze ścianami, pomieszczeniami, drzwiami. Do wszystkich ścian możemy bezpiecznie kierować ogień.

Pusty portfel. To nie są tanie rzeczy. To fakt. Zatem przemyśl wcześniej trening i wykorzystaj maksymalnie dostępny czas i możliwości. Drugą opcją jest zapisanie się do klubu strzeleckiego MoST, którego członkowie mają darmowy wjazd na strzelnicę w dni klubowe.

Ograniczenia czasowe. Jeżeli robisz nadgodziny lub pracujesz zmianowo to na pewno docenisz fakt, że strzelnica otwarta jest do godziny 21.

Ołowica. Choroba strzelców nie występuje, gdyż czynnik ją powodujący w ciągu mikrosekund wciągany jest przez wentylatory (uwaga: pot podczas treningu jest wciąż wyczuwalny).


 

KTO? może być zainteresowany strzelnicą? Osoby ze sporym budżetem na te hobby lub potrafiące dobrze zaplanować swój trening. CO? można na niej robić? Postrzelać z ciekawej broni i analizować z podglądu na tarczę swoje wyniki. Przy rezerwacji całego obiektu hulaj dusza, kulochwyt kule nosi. GDZIE? zajęcia teoretyczne można realizować na sali wykładowej z rzutnikiem oraz podglądem na strzelnicę. Do strzelań dostępne są 4 stanowiska. KIEDY? Od wtorku do niedzieli, od 16 do późnych godzin wieczornych. DLACZEGO? Możliwości i poziom jakiego nie spotkamy na innych obiektach.

Opracował: Ram

Zdjęcia: Prywatne, Victoria Argent, Agata Andrzejewska, MoST