Formacja SGO

Kamizelka Helikon-Tex TMR Training Mini Rig

SIZE: testujemy Helikon-Tex Training Mini Rig, rozmiar uniwersalny, kolory Adaptive Green, czarny i Multicam

ACTIVITY: podejmiemy się aktywnościom takimi jak: strzelectwo, patrol, konwojowanie, elementy treningu TCCC

LOCATION: odwiedzimy Modułową Strzelnicę Taktyczną w Gdyni, Trójmiejski Park Krajobrazowy i Nadmorski Park Krajobrazowy

UNIFORMS: Training Mini Rig przetestujemy w komplecie z spodniami SFU Next (Special Forces Unifrom), bluzą Polo Range, kurtką Blizzard  i Trooper oraz ubiorze cywilnym

TIME: testy wykonamy w warunkach jesień- zima (11.2019-2.2020)

EQUIPMENT: dodatkowy ekwipunek podczas testów stanowić będą: kamizelka z wkładami balistycznymi, pas competition nautic shooting belt, kopia pasa LRB, rękawice all round fit tactical i range tactical, buty Mojave, czapka logo cap, plecak Raider Cordura, kabura na pas fast draw. Podczas treningu strzeleckiego użyte będą pistolety Glock oraz karabinki HK416, MSBS GROT, pistolety maszynowe MP5, UZI, Glauberyt oraz repliki ASG AR15 i Glock.

Pierwszy rzut oka, czyli wrażenia wizualne

Budowa

Training Mini Rig to konstrukcyjnie klasyczny chest rig (po naszemu pasoszelki, pas piersiowy) w układzie H z zintegrowanym zestawem ładownic, kieszeni i dopinanym doglerem (kieszeń akcesoryjna). Całość wykonana z cordury 500D i solidnie obszyta. Układ kieszeni bez udziwnień, w części centralnej kieszeń główna z wewnętrznym organizerem, w części wewnętrznej Riga podwójna ładownica na magazynki AR/AK w formie wyjmowanego wkładu. W dolnej części centralnej (niebezpiecznie blisko cojones) odrobinę szersza, odpinana kieszeń akcesoryjna na systemie MOLLE/PALS. Wszystkie wspomniane cargo otwierane są zamkiem YKK i obszyte panelami velcro.

W bocznej części kamizelki po dwie kieszenie z demontowanymi klapkami, które pomieszczą magazynki pistoletowe, multitool lub latarkę. Za nimi ładownica na magazynek AR/AK lub średniej wielkości radio. Łącznie możemy więc zabrać ze sobą 4 magazynki pistoletowe i taką samą liczbę magazynków karabinowych.

Szpejowanie

Przechodzimy do faszerowania kamizelki EDC i kartridzami z ołowiem. Do kangurowego wkładu pakujemy z niemałą trudnością magazynki do AR lub AK. Trudność spowodowana jest miękkim materiałem przegrody, którego zahaczenie uniemożliwi nam szybkie włożenie magazynka. Boczne ładownice karabinowe są już lepiej usztywnione i magazynek wsuwa się prościej. Do tej ładownicy moglibyśmy również zmieścić radio (np. Baofeng 82 lub coś podobnej wielkości). Wszystkie kieszenie na magazynki karabinkowe zabazpieczone są elastyczną linką shockcord. Ładownice pistoletowe posiadają zdejmowaną klapkę. Są dosyć ściśnięte, co nie ułatwia wkładania magazynków. Bez problemu pomieszczą za to latarkę, folder, multitool lub baton (energetyczny oczywiście). Miejsca znajdą tam ewentualne magazynki do Glauberyta, czy UZI. Magazynki do MP5 nie mieściły się. Główna kieszeń cargo posiada 3 przegrody wewnętrzne oraz dodatkową siatkowaną kieszeń. Wariantów na upchanie ekwipunku sporo. Na wysokość i długość zmieści się coś gabarytów Glock 19. W odpinanej kieszeni akcesoryjnej nie ma przegród. Jest ona szersza i niższa niż główne cargo. Gabaryty na Glocka 19 lub mini apteczkę medyczną.

Jeśli zapowiada się grubsza impreza, granaty hukowe czy dymne pozostaje nam albo schować w cargo lub skorzystać z MOLLE/PALS na szelkach (wymagany zakup zewnętrznych ładownic).

Regulacja

Regulacja rozmiaru bez większej filozofii: chudy, czy gruby wyregulujemy luzy cienkim paskiem biodrowym. Nadmiar paska można zwinąć i zabezpieczyć na velcro. No to może niski, czy wysoki? Do regulacji służą dwa pasy pod pachami. Tu również nadmiar materiału zwijamy elegancko i zabezpieczamy. Kamizelkę regulowaliśmy na osobników o wzroście od 160 i 205 cm i od 75 do 105 cm w pasie. Dla wymienionych testerów zostawało spokojnie jeszcze sporo zapasu minimalnego i maksymalnego. Kamizelka może być też dopasowana do własnych preferencji przenoszenia (wysoko lub nisko na klatce).

Drugi rzut w akcji, czyli wrażenia z użytkowania

Strzelectwo

W pierwszej kolejności wybraliśmy się na strzelnice bo produkt rekomendowany jest dla osób spędzających tutaj czas zawodowo, sportowo lub pasjonacko. Kamizelka nie krępuje ruchów strzelca, jej użycie nie stanowi przeszkody bez względu na użyte zawieszenie do broni, nie powoduje zaburzenia postawy strzeleckiej. Przy postawie leżącej (na brzuchu) swobodnie sięgałem po magazynki umieszczone z boku kamizelki, magazynki z wkładu centralnego były niedostępne. Podczas strzelania w postawie leżącej na plecach, TMR nie powodował konieczności przyjęcia nienaturalnego ułożenia do strzału. Wyjmowanie magazynków z ładownic wymaga minimalnej wprawy. Szczególnie uciążliwe jest dobywanie magazynków z wkładu w centralnej części kamizelki. Boczne ładownice są zdecydowanie lepiej usztywnione. Gdy kamizelka nie jest dociążona i dobrze dopasowana, potrafi zmieniać ustawienie podczas wyciągania magazynków. Dobycie broni z kabury na pasie nie jest interferowane. Jeżeli decydujemy się na użycie pasa taktycznego, kamizelka po podwyższeniu nie utrudnia korzystania z wyposażenia.

Działania taktyczne

Zmieniamy profil działania na patrol i zaopatrzeni w kilka plecaków ruszamy w las. TMR łączony był z plecakami Helikon Racoon (20l), Raider (20l), Dragon Egg MK I (25l) i wysłużonym zasobnikiem WP (80l). Potwierdzam kompatybilność noszenia z wszystkimi wyżej wymienionymi modelami. Szperając po chaszczach nie natrafiłem na problem zahaczenia się o coś szelkami czy paskami. 12 h działania w obciążonej kamizelce nie zostawiło śladów na ciele. Próba ta może być na obecną chwilę mało miarodajna ponieważ niskie temperatury wymusiły 3 warstwy odzieży, więc nie było praktycznej opcji na sprawdzenie wżynanie się materiału w skórę (test powtórzę na wiosnę).

To oczywiste, że konstrukcja kamizelki nie jest w żaden sposób dostosowana do ewakuacji rannego (brak chwytu ewakuacyjnego, czy Quick Release) jednak na prośbę zainteresowanych wykonaliśmy kilka prób. Kamizelka wytrzymała ciągnięcie 95 kg rannego zarówno za szelki jak i za ich pojedyncze połączenie na plecach. O ile chwyt oburącz był w miarę bezpieczny, o tyle przeciągnięcie rannego jedną  ręką za łączenie na plecach, powodowało, że kamizelka przesuwała się nad głowę rannego, który następnie wyślizgiwał sie z szelek.

Scenariusze (z)użycia…bo życie pisze różne kursy akcji.

Silne zabrudzenie: ogólna ocena dobra. Cordura nie brudzi się łatwo, a ubłocona poddaje się myciu.

Zapiaszczenie zamków: zamki osłonięte są materiałem. Problemów z otwieraniem nie stwierdzono.

Odprowadzanie wody i błota: Niestety w ładownicach i kieszeniach brak odprowadzenia wody. Zbierają zabrudzenia (muł, błoto, gęste płyny ustrojowe).

Jazda w pojeździe: Kamizelka nie utrudnia jazdy w samochodzie, a dostęp do ładownic nie jest ograniczony. Plecy wygodnie ułożone na fotelu.

Bieganie: Dogler w zależności od ustawienia wysokości obija podczas biegania podbrzusze lub cojones.

Podsumowanie:

KTO może być zainteresowany TMR? Strzelcy wszelkiej maści i osoby używające lekkiego oporządzenia w działaniach taktycznych. CO można w nim robić? Takie same aktywności jak przy naszych testach: strzelectwo, działania patrolowe, konwojowanie GDZIE? Zdaje egzamin zarówno w aktywnościach indoorowych (strzelnica zamknięta) i outdoorowych (strzelnica otwarta, las). KIEDY: ograniczeń działania nie stwierdzono DLACZEGO warto rozpatrzyć jego zakup? Mimo kompaktowej konstrukcji przestrzeń nośna wykorzystana została w pełni. Powinniśmy zmieścić w niej podstawowy sprzęt potrzebny do treningu strzeleckiego i prostych działań taktycznych. Sprzęt można łatwo konfigurować z kamizelkami zaopatrzonymi w wkłady balistyczne, pasami taktycznymi oraz plecakami.

Recenzował: Ram (SGO Gdańsk)

Zdjęcia: Victoria Argent, Iskra, Adek

Specjalne podziękowania: Pan Anioł

Właśnie poznałeś z nami Helikon-Tex Polo Range ale nauczyłes się również struktury meldunku SALUTE we wstępie recenzji i formatu zadania 5W w podsumowaniu. Chcesz nauczyć się więcej? Dołącz do nas!