Formacja SGO

Spodnie Helikon-Tex SFU Next mk 1 vs mk2

Pierwszy model spodni Helikon-Tex SFU (Special Forces Uniform) pojawił się na rynku w 2012 roku. Od tego czasu powstały dwie wersje rozwojowe SFU NEXT (2014) oraz SFU NEXT mk2 (2020). Te uniwersalne bojówki znajdują zastosowanie w rozmaitych aktywnościach outdoorowych, a szeroka gama kolorów i kamuflaży oraz użytych materiałów pozwala dopasować je do różnego profilu użytkowników. W recenzji skupimy się na charakterystyce spodnie SFU NEXT oraz modyfikacjom wprowadzonym w SFU NEXT mk2.

I. Pierwszy rzut oka, czyli wrażenia wizualne

Ogólny rzut na konstrukcję spodni przypomina klasyczne bojówki o luźnym kroju i dużej ilości kieszeni. Model NEXT wpisuje się w tą specyfikę wraz z dobrodziejstwem wielu praktycznych rozwiązań. Natomiast Mk2 to niskoprofilowa, bardziej anatomiczna wersja pozwalająca na ukrycie militarnego przeznaczenia ubrania.

I.1 Krój

Wizualnie różnica pomiędzy oboma modelami jest bardzo znacząca. Zaczynając od ilości materiału: spodnie Mk1 rozmiar L były wciąż szersze niż Mk2 w rozmiarze XL. Nowszy model jest wyraźnie węższy, o mniejszej ilości materiału i bardziej kanciastych wcięciach.

W Mk1 wzmocnienia strefy kolan, wykonane zostały przez naszycie dodatkowego materiału z kieszonką na wkłady. Z kolei w modelu Mk2 efekt ten osiągnięto przez wszycie materiału w wewnętrznej części spodni. Wzmocnienie w kroku jest standardem dla obu modeli, jedyną różnicą wizualną jest bardziej ergonomiczne wcięcie nowszym modelu.

I.2 Regulacja

Oba modele mogą być noszone bez paska, dzięki zastosowaniu na linii biodrowej regulacji z wykorzystaniem rzepu i kompozytowej drabiki. W starszej wersji wykorzystano ten sam materiał co w całych spodniach i obszyto go velcro. Mk2 posiada cieńszy, sztywniejszy i bardziej gęsty rzep. Mk1 możemy używać z pasami o szerokości do 3,5 cm, Mk2 został przystosowany do pasów 5 cm. W nowszej wersji zrezygnowano z doszytych D-ringów w troczeniu, natomiast wciąż możliwe jest zawieszenie np. na karabinku, oporządzenia w przedniej części spodni. Nowe spodnie mają również lepsze jakościowo guziki z logo HTX. W obu modelach zastosowano ten sam ściagacz na nogawkach.

I.3 Kieszenie

Z przodu do dyspozycji mamy łącznie 4 kieszenie. W starszym modelu klasyczne kieszenie przednie przeszyte były oblamówką, która pozwalała na sztywniejsze zaczepienie folderu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie 2 dodatkowych kieszeni, które idealnie nadają się do przenoszenia magazynków (AR) lub telefonu. Z tyłu do dyspozycji mam dwie kieszenie na wysokości pośladków. Model Mk2 w kieszeniach cargo posiada specjalną przegrodę ze ściągaczami, umożliwiającą przenoszenie 2 magazynków karabinkowych. W modelu Mk2 zastosowano o wiele mniejszą kieszeń, ale z lepszym dostępem (krótszy rzep, brak guzika, usztywnienie na skraju kieszeni). Jedynie w Mk1 znajdziemy dodatkowo kieszeń w okolicach łydki.

I.4 Materiał

Spodnie produkowane są w 3 wersjach materiałowych: mieszanka bawełny i poliestru 60/40, mieszanka bawełny i poliestru 60/40 z włóknami ripstop oraz mieszankę bawełny, poliestru i elastanu 48/50/2 (tylko Mk2). Pierwszy najlepiej sprawdzi się w zimniejsze dni, jest grubszy, mniej przewiewny. Niestety w przypadku zamoknięcia, cechuje go długie schnięcie, dodatkowo jest podatny na zmechacenia. Rip-stop jest cieńszy, bardziej trwały i szybkoschnący. Przy niższych temperaturach i silnymi wietrze nie zapewnia komfortu termicznego. Modyfikacja z domieszką elastanu nie różni się w zauważalnym stopniu od standardu rip-stop, ale wydaje się mniej oddychająca.

II. Wrażenia z użytkowania

II. 1 Strzelectwo

Oba modele SFU Next zdadzą egzamin w aktywnościach strzeleckich. Spodnie nie krępują ruchów, pozwalają na swobodne przyjmowanie postaw strzeleckich. W przypadku braku ładownic, kieszenie wewnętrzne możemy wykorzystać na praktyczne przenoszenie magazynków z bardzo szybkim dostępem. Spodnie są kompatybilne z szerokimi i usztywnianymi pasami strzeleckimi. Dodatkowo Mk1. posiada bardzo dobrze zagospodarowana przestrzeń kieszeni cargo ze ściągaczami utrzymującymi magazynki w jednym miejscu (łączna ładowność 4 sztuki). Odchudzone Mk2 będą lepszym rozwiązaniem dla osób nie przenoszących dużej ilości sprzętu.

II. 2 Ziemia, woda i wiatr

Wykorzystywaliśmy z powodzeniem spodnie na marszach długodystansowych. Zabrudzenie, czy przemoczenie nie powodowało znacznego dyskomfortu. Spodnie wysychały stosunkowo szybko. Mk2 z powodu wszycia wkładek na nakolanniki wewnątrz, minimalnie gorzej sprawdza się przy stromych podejściach (rozpychanie materiału kolanami).

Nie odnotowaliśmy uszkodzeń spodni podczas zjazdów na linach oraz wspinaczce po drabinkach speleo. Wrażenia były jednak zdecydowanie lepsze przy spodniach Mk2, które dzięki bardziej przylegającej do ciała budowie nie wplątywały się między sprzęt alpinistyczny. Szorowanie materiałem po ścianach, czy ścieranie liną nie zostawiło trwałych uszkodzeń.

II. 3 Heavy Duty

Spodnie SFU proponowane są również dla służb mundurowych, dlatego rozszerzyliśmy testy o aktywności taktyczne. Bojówki SFU są dobrym rozszerzeniem oporządzenia, pozwalając zwiększyć liczbę przenoszonego sprzętu, dzięki licznym kieszeniom, które umiejscowione są poza zasięgiem ograniczonym przez kamizelkę, pas czy kaburę udową.

Luźny krój spodni pozwala na sprawne stosowanie technik interwencyjnych. Możliwe jest wykonywanie pełnego zakresu ruchów (klęczenie. szeroki rozkrok, wysokie kopnięcia). Zastosowanie opaski uciskowej na spodnie SFU jest odrobinę trudniejsze przy Mk1, gdzie przy aplikacji duża ilość luźnego materiał nie daje kontaktu z ciałem. Plusem jest jednak to, że skład materiału nie pozwala na ślizganie się opaski zaciśniętej na nieprzeciętych spodniach. Mk2 ponownie dzięki bardziej ergonomicznej budowie, zdaje lepiej egzamin ze względu na lepsze przyleganie do ciała.

III. Scenariusze (z)użycia…bo życie to różne kierunki działania

Silne zabrudzenia. Materiał potraktowany przez błoto lub inne ciecze dobrze chroni przez zabrudzeniem wewnętrznej części spodni. Brud jest też łatwo zmywalny.

Rozdarcia materiału. Jeżeli materiał zahaczając się o ostry przedmiot nie uległ przebiciu to uszkodzenia były znikome. Przy przerwaniu materiału, rozdarcie ciągnie się bez większego oporu.

Przyszycie guzików. Połowa używanych przez nas spodni SFU Next mk1 nie posiada przynajmniej jednej sztuki oryginalnych guzików. Jest to jeden z głównych mankamentów: słabe szycie. W Mk2 nie stwierdzamy takiego problemu.

Utrata koloru. Kolor spodni jest stosunkowo trwały. Przy normalnym użytkowaniu nie będzie zauważalny. Z kolei eksploatowane na zawodach OCR po sezonie lub dwóch będą już wypłowiałe.

IV. Podsumowanie:

KTO? może być zainteresowany bojówkami SFU Next? Uniwersalny charakter spodni, znajdzie szerokie grono odbiorców, w szczególności niskoprofilowy ale wciąż funkcjonalny Mk2 CO można w nich robić? Spodnie znajdują zastosowanie zarówno w niewymagających aktywnościach outdoorowych jak i użyciu w cięższych warunkach militarnych GDZIE? Możemy działać w nich zarówno w obiektach jak i na zewnątrz KIEDY? Spodnie mają charakter całoroczny. Przy skrajnie niskich temperaturach sugerowany jest ocieplacz. Z kolejnymi praniami impregnacja znika i spodnie szybciej robią się mokre. DLACZEGO warto je kupić? Po pierwsze spodnie posiadają kilkadziesiąt wariantów kolorystycznych (od jednolitych kolorów po zastrzeżone wzory kamuflażu). Wykonywane są w 3 wariantach materiałów (zwykła bawełna, bawełna z rip stop, rip stop z domieszką elastanu). Oferują dwie wersje: standardowe bojówki oraz odchudzona wersja low profile. Końcowy argument to znakomity stosunek ceny do jakości.

Właśnie poznałeś z nami spodnie Helikon-Tex SFU NEXT mk i mk2 ale nauczyłes się również struktury meldunku SALUTE we wstępie recenzji i formatu zadania 5W w podsumowaniu. Chcesz nauczyć się więcej? Dołącz do nas!

Recenzował: Ram

Zdjęcia: Tabo Design, Victoria Argent, Iso extreme, SGO