Formacja SGO

Zestawienie produktów Helikon-Tex RANGE

Helikon-Tex na przestrzeni lat przeszedł ogromną transformację z importera odzieży do czołowego producenta szerokiej gamy umundurowania i wyposażenia. Ten ambitny skok widoczny jest w nowoczesnych projektach, udanym doborze ekspertów do współpracy, wysokiej jakości materiałach i inwestycji w oryginalne kamuflaże. Opierając się na przykładach: konsultantami HTX są byli operatorzy wojsk specjalnych (GROM, JWK), eksperci strzelectwa, survivalu i specjaliści różnej formy rzemiosła. Same spodnie mają dziesiątki wariantów od zwykłych bojówek po modele hybrydowe, miejskie (nisko profilowe), robocze, ECWCS, sportowe, czy damskie legginsy. W użyciu są najnowsze wzory maskowań Pencott i materiały importowane z USA. W tę strategię rozwoju wpisuje się też decyzja o stworzeniu specjalistycznych linii produktowych. Szczególnie interesująca jest ta skierowana do bywalców strzelnic, do którego grona zaliczamy się, ponieważ strzelamy reakcyjne, sportowo i bojowo.

Przy tak świadomie wysoko postawionej we wstępie poprzeczce, sami byliśmy ciekawi jak te produkty sprawią się w zróżnicowanym zastosowaniu. Przejdźmy zatem z trybu hipotezy do empirycznego podejścia.

Pod lupę w tym zestawieniu trafiły rękawice, pasy, ładownice, zasobniki i odzież strzelecka. Do pełnego wyposażenia linii RANGE należą również tarcze strzeleckie, modyfikacje broni, sprzęt do serwisu broni i wiele, wiele innych. Większość sprzętu to rozwiązania autorskie, część stanowi rebranding, ale w słusznym celu: kompleksowego portfolio dla strzelca. W trakcie testów wcielimy się zatem w różne kategorie użytkowników, żeby odpowiedzieć na pytanie kto, w jakim zastosowaniu i z jakim skutkiem zaadoptuje rozwiązania HTX.

RĘKAWICE

W ofercie HTX Range znajdziemy cztery pary rękawic, ale z racji, że część z nich ma zbliżoną charakterystykę to skupimy się na trzech modelach.

All round fit tactical

to podstawowy model rękawic o uniwersalnym zastosowaniu. Cechuje je duża oddychalność. Krój i wykonanie na wysokim poziomie. Zdecydowanie gorzej jest z trwałością materiału. Mimo, iż użyto materiału bardzo dobrej jakości, to jednak niszczy się on dosyć szybko po zewnętrznej stronie przy kontakcie z rzepem, a zabrudzenia są trudno spieralne (w szczególności smary i oleje). Syntetyczna skóra nie daje też zbyt pewnego chwytu, który byłby oczekiwany od sprzętu strzeleckiego.

All round Tactical i Range Tactical

są rozwinięciem dla tych podstawowych rękawic (skupimy się na cechach drugiego modelu). Dobór materiałów jest podobny, a różnice w kroju minimalne (bardziej trwały materiał na zgięciach palców). Kolejną różnicą jest rzep na mankiecie, dodanie pętelki z paracordu i zakończenie końcówek palców materiałem dobrze współpracującym z ekranami dotykowymi. Rękawice All round występują w wersji czarnej oraz brązowo zielonej, Range Tactical dodatkowo w kamuflażu Multicam i Wildwood.

Rangeman

Zdecydowany faworyt kategorii. Rękawice o prostym kroju, ale znakomicie połączonych materiałach. Zewnętrzna część wykonana jest z przewiewnego nylonu, z kolei wewnętrzna z trwałej skóry kangura. Zapewniają pewny chwyt broni i płynność przy czynnościach manualnych. Regulacja solidnym rzepem typu gripper, pętla z paracordu do zawieszania i bezproblemowa obsługa smartfonów. Do minusów zaliczyć można tylko zbyt grube końcówki palców (lepsza ochrona kosztem komfortu).

PASY

Pasy występują w trzech wariantach, z czego dwa posiadają wyraźnie odmienne zastosowanie i nadają się do komparacji.

Competition Nautic Shooting Belt

Jest podstawowym pasem linii Range. Cienki, ale o odpowiedniej sztywności do stabilnego przenoszenia kabury, ładownic czy apteczki. Tak kompaktową specyfikę uzupełnia też płaska klamra AustriAlpin Cobra Nautic (najcieńszy model tego producenta). Pas zintegrujemy ze wszystkimi kaburami z wyłączeniem systemu molle (podobnie ładownice). Nautic sprawdzi się najlepiej do podstawowego przenoszenia broni bez zbędnej ilości oporządzenia, działań low profile czy jako dodatek do wkładów/kieszeni modułowych.

Cobra Modular Range

Jest to zaawansowany pas z systemem molle. Może być przenoszony jako pas zewnętrzny zintegrowany ze spodniami lub w połączeniu z non slip comfort pad, daje możliwość stabilnego trzymania na biodrach bez stabilizacji na spodniach. Wspomniany, wycięty laserowo system molle pozwala na przenoszenie ładownic i innego oporządzenia oraz wszystkich typów kabur. Pas nie należy do zbyt elastycznych. Zapięcie stanowi klamra Cobra, nie wystająca poza profil pasa. Ten model jest również jednym z faworytów zestawienia.

WKŁADY DO PASÓW

Uzupełnieniem pasów są specjalne wkłady o zróżnicowanym typie i zastosowaniu. Do dyspozycji mamy trzy, wpasowujące się w różne potrzeby rozwiązania.

Competition Inner Belt

To pas wewnętrzny o podwójnym zastosowaniu. Spełnia się w roli zwykłego, pozbawionego klamry pasa. Szerokość regulowana jest rzepem, a sztywność materiału wystarczająca do samodzielnego używania ze spodniami. Kiedy przełożymy pas na drugą stronę, zyskujemy rzep do montażu z dowolnym pasem linii RANGE. Użyty w nim typ gęstego rzepu, zapewnia trwałe połączenie nawet, gdy nie wykorzystamy całej jego powierzchni. Jest to dobre rozwiązanie, gdy oba pasy nie będą zbytnio obciążone sprzętem bo rzep wytrzyma, ale nie będzie za wygodnie.

Non slip comfort pad

To bardzo ciekawa pozycja dla osób, które nie przepadają za integrowaniem pasa ze spodniami lub nie posiadają pasa wewnętrznego. Wkład od wewnętrznej strony wykonany jest z nylonu zbliżonego fakturą do gumy. Zapewnia bardzo dużą stabilizację i dzięki sporej szerokości rozprowadza ciężar na większej powierzchni. Dodatkową korzyścią jest stabilizowanie ładownic i innego oporządzenia, bo sprzęt znajduje się wtedy w “kleszczach” między rzepami obu pasów.

Competition modular

To wkład modułowy w systemie molle. Znajdzie on zastosowanie u osób przenoszących większą ilość oporządzenia (więcej ładownic, worek zrzutowy, IFAK, etc). Wkład z laserowymi wycięciami pozwala na zastosowanie wszystkich rodzajów kabur (klipsy, molle, płetwa i inne). Komfort użytkowania zapewnia pianka wewnętrznie podszyta siatką. Solidnie oparty na kolcach biodrowych wkład zdaje egzamin na wielogodzinnych patrolach. Odciążenie mogą też zapewnić szelki, które zamontujemy wykorzystując wszytą szlufkę. W tym typie wyposażenia jest to również nasz pierwszy wybór.

ŁADOWNICE

Wybór wśród ładownic stanowią trzy produkty, którymi są dwa typy ładownic pistoletowych i jeden karabinkowy. Na liście brakuje nam na ta chwilę ładownic hybrydowych.

Podwójna ładownica na magazynki Glock

Jest jedynym produktem tego typu HTX wykonanym z polimeru. Możliwość modyfikacji kierunku przenoszenia magazynków oraz ekstremalnie szybkie dobywanie, sprawdzi się wśród strzelców sportowych i osób strzelających rekreacyjnie. Ładownica może być montowana na pasach, panelach udowych i systemie molle, a dzięki gumowanej części wewnętrznej zapewnia bardzo stabilne położenie. Stanowi bardzo dobry komplet z pasem Nautic. Z powodu braku zabezpieczeń przed wypadnięciem magazynka mniej sprawdzi się w działaniach bojowych.

Competition Rapid Pistol Pouch

To usztywniona, materiałowa ładownica pistoletowa. Regulacja następuje przez shockcord, którego ograniczona długość nie daje zbyt dużych możliwości poluzowania. Całość wykonana jest z solidnej cordury, a góra ładownicy jest dodatkowo obszyta nylonem o chropowatej strukturze dla lepszego usztywnienia konstrukcji. Dostępnych mamy też kilka wersji kolorystycznych i kamuflażu. Jak na tego typu ładownicę (których fanami nie jesteśmy) dobywanie nie jest uporczywe, natomiast umieszczanie magazynka z powrotem nasporzy już troche problemów. Dodanie dodatkowego pasa molle zwiększyłoby też ilość opcji przenoszenia ładownicy.

Competition Rapid Carabine Pouch

To karabinkowy odpowiednik opisanej wcześniej ładownicy pistoletowej. Oba produkty łączy ten sam dobór materiałów (cordura, nylon, shockcord). Doładujemy ją magazynkami platformy AR15 i AK. Dodatkowo od góry zabezpieczona jest ściągaczem, uniemożliwiającym wypadnięcie magazynom przy dynamicznych ruchach. Praca z nią jest zdecydowanie lepsza niż z ładownicą pistoletową, zarówno dobywanie i umiejscowienie magazynków z powrotem nie stanowi problemu, a ściągacz od razu jest tam gdzie powinien. Wycięty laserowo system molle pozwala na zamontowanie na nim dodatkowej ładownicy i działa to dobrze dzięki powierzchni nie ulegającej zgięciom. Brakuje nam dodatkowego pasa molle do montażu na ograniczonej powierzchni nośnej (tylko 2 rzędy).

KIESZENIE UŻYTKOWE

Do dyspozycji mamy trzy odmienne produkty, które wspólnie tworzą wystarczające rozwiązania do przenoszenia kluczowego wyposażenia przez dowolnego strzelca. Wszystkie pozycje wykonane są z cordury, w szerokiej gamie kolorystycznej i w systemie molle.

Competition Utility Pouch

To panel administracyjny o uniwersalnym przeznaczeniu. Zawartość jest szczelnie zamykana w komorze głównej na zamek YKK. Zmieścimy w niej okulary, magazynki pistoletowe, mniejszą apteczkę lub inny sprzęt mieszczący się w kostce 15 cm na 12 cm. Kieszeń zamontujemy na molle, pasach do 50 mm szerokości lub systemie personalizacji Multigun Rig.

Competition Dump Pouch

To kompaktowy worek zrzutowy o większej pojemności niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Spokojnie wypełniliśmy go 4 pustymi magazynkami pistoletowymi i karabinkowymi (AR), gdy trzeba bez problemu pomieści też ochronę słuchu. Spód wykonany z siatki zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń. Usztywniona, ale dosyć wąska górna część worka wymaga dobrego wyczucia i precyzji we wkładaniu magazynków. Gdy nie mamy potrzeby wykorzystywania tej kieszeni, możemy ją złożyć i zabezpieczyć rzepem. Poza montażem na system molle, wyraźnym ograniczeniem może być możliwość użycia jej na pasie tylko do 45 mm szerokości.

Competition Med Kit

To podstawowa apteczka HTX Range. Wystarczy do spakowania podstawowych medykamentów i zamontowaniu na zewnętrznych ściągaczach opaski uciskowej. Dla właściwej organizacji powierzchni wnętrze apteczki wypełnione jest specjalnym wkładem, który ułatwia zabezpieczenie luźnego wyposażenia. Ogromnym atutem jest możliwość montażu “medkitu” zarówno w poziomie jak i w pionie. Apteczkę można przenosić z wykorzystaniem systemu molle oraz na pasach do 50 mm szerokości. Gdy kieszeń nie jest wypełniona, można ją skompresować elastycznymi linkami i ograniczyć się wyłącznie do przenoszenia w niej stazy. Bez względu na to czy strzelacie rekreacyjnie, sportowo lub zawodowo apteczka (ta lub dowolny inny model) powinna być takim samym standardem na wyposażeniu jak pas, kabura, czy ładownice.

UBIÓR

Mimo dostępnego tylko jednego typu spodni (i legginsów dla Pań) oraz bluzy to duży wybór kolorystyki oraz bardzo hybrydowy dobór materiałów i funkcjonalnych rozwiązań czyni ten zestaw ciekawą opcją.

Polo Range

Na myśl przywodzi rozwinięty wariant konstrukcyjny combat shirt. Podstawowym materiałem jest przewiewny, szybkoschnący poliester, natomiast w newralgicznych miejscach zabezpieczony został elastycznym nylonem. Koszula posiada dwie skromne kieszenie na ramionach. Dobrym patentem jest pętla na okulary na wysokości mostka. Kołnierz można postawić, dzięki czemu zabezpieczy się szyję przed otarciami spowodowanymi zawieszeniem od broni.

Hybrid Tactical Pants

Są dowodem na ogromny progres jaki zrobił HTX od produkcji swoich pierwszych spodni BDU. Model łączy w rewelacyjny sposób lekkość materiału ripstop i wytrzymałość softshellu. Spodnie są o wiele bardziej elastyczne od typowych “bojówek” i wzmocnione w newralgicznych miejscach. Przyjmowanie różnych postaw strzeleckich jest nieograniczone. Dodać trzeba również bardzo dyskretną i dobrze skrojoną budowę, która w niczym nie zdradza bojowego zastosowania. Nie ma więc tutaj wizualnych fajerwerków, ale potencjał w nich drzemiący niewspółmiernie wysoki. Kieszenie naszywane są od wewnętrznej strony, co jest idealną alternatywą dla cargo. Gumka wewnątrz kieszeni udowych pozwala na stabilizację magazynka. Kieszenie biodrowe uszyte są z gęstej siatki, co ogranicza zabrudzenia piaskiem i inną niepożądaną treścią. Jest to jednak zdecydowanie topowy produkt Range.

Hoyden range tights

HTX pamięta również o kobietach, czego dowodem są legginsy. Z oczywistych powodów (i mimo wiary w tolerancyjność czytelników) nie jestem w stanie opisać swoich wrażeń użytkowych tego produkt. Na podstawie doświadczeń wizualnych mogę ocenić, że na koleżance leżą dobrze, ale materiał jest zbytnio połyskujący.

SYSTEMY NOŚNE

Do tej szerokiej kategorii zaliczamy kamizelki typu chest rig (dwa modele), torby i pokrowce na broń oraz zawieszenie. Kamizelki linii Range występują w wariancie uniwersalnym (nie konfigurowalnym) oraz w pełni modyfikowalną platformą do rozbudowy o indywidualne komponenty. Torba i pokrowiec na broń oraz zawieszenie w pojedynczych wariantach, ale z dużym wyborem kolorów.

Training Mini Rig

To nowoczesny projekt Chest rigu, który mimo zintegrowanego charakteru nie ogranicza możliwości konfiguracyjnych użytkownika. Spora ilość kieszeni i symetryczny układ ładownic znajdzie odbiorców zarówno wśród użytkowników bez udziwnionych preferencji, jak również profesjonalistów w zaawansowanych treningach. Budowa w układzie “H” pozwala na użycie z plecakiem co zwiększa możliwości użytkowe. Ładownice karabinkowe dedykowane są do systemu AR i AK. Ładownice pistoletowe posiadają możliwość zdemontowania klapki co przyspiesza szybkie dostanie się do magazynków. Kieszeń Cargo pomieści wkład medyczny, a gumki do regulacji pozwalają również na zabezpieczenie opaski uciskowej.

Two point carabine sling

To ciekawie rozwiązany dwupunktowy pas do broni. Osobiście nie używałem wcześniej tego typu zawieszenia, ale testowanie go zmieniło moje sceptyczne podejście. Nie byłem przekonany do montażu taśmami i przejściówkami, który w porównaniu do klipsów i zapięć jest mniej efektywny. Jeżeli jednak nie planujemy częstych modyfikacji zawieszenia i będzie je docelowo używać do jednej broni to spełni swoje zadanie. System szybkiej regulacji długości pozwala na płynne zmienianie umiejscowienia broni. Przestrzeń która ma kontakt z szyją, obszyta jest komfortową siatką i nie drażni skóry. Znalazło się tam również miejsce na zapasowe baterie CR123 do optyki. Minusem jest jednak to, że ta część zawieszenia jest sztywniejsza co utrudnia np. przejście z jednej ręki na drugą. Jeżeli nie mamy zbyt wyrafinowanych wymagań zawieszenie dzięki prostym, ale funkcjonalnym rozwiązaniom sprawdzi się na podstawowych i średnio zaawansowanych treningach.

Double upper rifle bag

Jest pokrowcem do przenoszenia dwóch karabinków AK lub AR z pełną optyką. Główna komora skonstruowana jest tak, że możemy bez konieczności demontażu osprzętu spakować broń wraz z wszystkimi potrzebnymi dodatkami. Poza główną komora dysponujemy jeszcze trzema sporymi kieszeniami z elastycznymi trokami w środku i usztywnionymi ogranicznikami zabezpieczającymi broń . Torbę przenosić możemy na trzy sposoby. Dwoma krótkimi uchwytami, taśmą na ramię lub jak plecak. HTX przygotował również szeroki wybór kolorystyczny i kamuflaży dla tego produktu. Jedyne czego zabrakło to podszycia wyciętym laserowo systemu molle, ale z racji dobrze zoptymalizowanej powierzchni wewnątrz pokrowca jego brak nie jest zbytnio odczuwalny i wszystko zmieścimy w środku.

PODSUMOWANIE

Na koniec zestawienia trzeba być świadomym, że to tylko część portfolio linii Range. Wymienione produkty trafiają do szerokiego grona odbiorców o zróżnicowanych wymaganiach, a także różnym docelowym przeznaczeniu użycia. Nowatorskie  rozwiązania, połączone z dobrze wyselekcjonowanymi materiałami sprawdzą się w szerokim spektrum celów treningowych. Niewiele w tej chwili potrzeba, żeby uznać dostępne zestawienie produktów za pełne i jego dalszy rozwój będziemy obserwować z dużym zainteresowaniem.

Tekst: Ram

Zdjęcia: IW, Victoria Argent, Ram