Formacja SGO

Replika HK416 Specna Arms SA-H11

Pod koniec 2020 roku rozpocząłem poszukiwania godnego następcy wysłużonej już repliki GFG47 z modułem ASCU (wymierali serwisanci, którzy chcieli się nią zajmować). Używając jako ostrego odpowiednika MR223 z 2019 (cywilna wersja HK416) musiałem zawęzić poszukiwania do modeli z obustronnymi manipulatorami. Wśród rekomendacji znajomych często pojawiała się marka Specna Arms i model SA-H01 był to jednak stary, klasyczny “four sixteen” bez modyfikacji. Stany magazynowe tego modelu i tak świeciły pustkami więc zakup był wstrzymany. Na horyzoncie pojawiła się nadzieja, gdy ekipa Gunfire potwierdziła premierę nowej Specny. Cena detaliczna była dwukrotnie niższa od licencjonowanej wersji produkcji Umarexa więc właściwie w ogóle się nie zastanawiałem nad innymi opcjami.

Wersje i modele

Specna Arms H One do której zalicza się nowy model 416 to flagowa seria tego producenta. Dostępne są cztery wersje repliki: H11 (standardowa szyna RIS) w czarnym lub piaskowym kolorze oraz H12 (z szyna Geissele) również w czarnym lub piaskowym kolorze. Specyfikacja modeli jest taka sama ale z drobną różnica w długości ze wzlędu na inny front. Modele z tradycyjną szyną RIS są krótsze o 15 mm przy złożonej  i 20 mm przy rozłożonej kolbie.

132950100_3581314911951932_1559721740326573874_o

 

Wykonanie

Od razu od wyjęcia z pudełka replika prezentuje się bardzo dobrze. Wrażenia nie zmienia dokładniejsza inspekcja. Dominującym materiałem jest stop cynku i aluminium. Jedynymi polimerowymi elementami są kolba i chwyt pistoletowy (podobnie jak w ostrej wersji). Replika została fabrycznie poddana anodyzacji co zmniejsza jej podatność na korozję. Matowy kolor uzyskany piaskowaniem powierzchni oraz malowanie metodą proszkowania  daje wrażenia wizualne niemal identyczne jak MR223. Oznaczenia trybu ognia zostały wygrawerowane, pozostałe oznaczenia na replice są nadrukiem.

SA H-01 vs H11

HK MR223 vs SA-H11

Manipulatory i regulacja

Ogromną atutem w treningach strzeleckich tego modelu są obustronne i w pełni funkcjonalne manipulatory.

Zwalniacz magazynka

Po prawej stronie w użyciu jest standardowy przycisk zwalniający magazynek, z lewej rozwiązanie stosowane w nowszych modelach oryginalnego HK416. Przycisk stawia mniejszy opór niż w ostrej wersji i zdarzyło się kilkukrotnie zrzucić magazynek przypadkowym dociskiem wystających elementów kamizelki.

Zrzut zamka

Również boltcatch wykonany został po obu stronach. Po prawej stronie dźwignia zwalniana z dociskiem w doł, po lewej tradycyjne zwolnienie z dociskiem do korpusu broni.

Selektor ognia

Kolejnym elementem dostępnym po obu stronach jest selektor.  Ten niestety cechuje się niską precyzją pracy i brakiem charakterystycznego kliknięcia między wybieranymi trybami prowadzenia ognia.

Dźwignia przeładowania

Dźwignia przeładowania jest również funkcjonalna i po cofnięciu zamka odsłaniamy regulację hop up w niebieskim kolorze (do złudzenia przypominającym kolorystykę konwersji UTM).

Uchwyt zawieszenia

Dwustronny uchwyt zawieszenia wykonany jest ze stali i pozwoli na wykorzystanie większości obecnie stosowanych rozwiązań.

Kolba teleskopowa (i przestrzeń na akumulator)

Drugim (po selektorze) o zbyt dużych luzach jest regulacja kolby. Nie sprawia to większych problemów w użytkowaniu jednak kolba mogłaby być lepiej spasowana. Ogromną zaletą tego modelu kolby Slimline jest modyfikacja, pozwalająca na szybkie podłączenie akumulatora poprzez zsunięcie stopki kolby. Akumulator może być umieszczony wewnątrz prowadnicy lub w przestrzeni roboczej kolby. Zmieściliśmy w niej z powodzeniem akumulator LiPo o wymiarach 15x11x115mm wraz z przejściówką Deans na Tamiya.

Strzelanie

Fabryczne konfiguracja jest wystarczająca do skutecznego miotania kompozytu

na krótkich i średnich dystansach. Nie wymaga ona na start żadnych inwestycji i modyfikacji.

Przyrządy celownicze

Fabryczne przyrządy stanowią składany, przyzwoicie wykonany przeziernik z oznaczeniami jak w ostrym odpowiedniku oraz zintegrowana muszka. Muszka schowana jest w specjalnych wyżłobieniu w szynie RIS (flip-up) co powoduje, że przy złożeniu nie wystaje ona poza obrys repliki.

Skupienie

Na odległościach 5-15 metrów dziurawienie tektury cechuje się bardzo dużą precyzją i powtarzalnością. Przy większych odległościach dochodzi więcej czynników wpływających na tor strzału (waga kulek, hop up etc.) ale po korektach trafianie na 25 metrów w czarne pole “olimpijki” (20 cm) również nie sprawiało problemów.

Magazynki

Dołączany magazynek hicap (300 bb) regulowany kluczem imbusowym przyda się na start, ponieważ kompatybilność repliki z innymi magazynkami jest sporym wyzwaniem. Gunfire zamieścił na swojej stronie wykaz kompatybilnych magazynków Specna Arms i Tornado. Wynika z niego, że sam producent zapewnił kompatybilność tylko 6 na 10 modeli własnych magazynków ze swoją repliką. W czym sęk? Magazynki wymagają szerszego zaczepu aby pozostać w komorze. Modele posiadające wybrzuszenie nad wycięciem pod zaczepienie w gnieździe magazynka powinny dać radę. Nie ma więc znaczenia czy jest to wersja low/mid/hicap oraz czy jest wykonany z kompozytu czy metalu. Poza modelami potwierdzonymi przez Gunfire możemy dodać jeszcze VFC QRS.

Systemy

Sprężyna

W replice użyto system Specna Arms „Enter & Convert” pozwalający w kilka sekund i w dowolnych warunkach wymienić sprężynę główną. W zestawie znajdują się dwie sprężyny generujące 310 (M90) i 410 FPS prędkości wylotowej. Replika nadaję się więc zarówno do działań na krótkich jak i średnich dystansach.

Gearbox

Według opisu producenta w układzie użyto stalowych zębatek osadzonych na 8 mm łożyskach kulkowych. Za prawidłowy cykl odpowiadają cztery zapadki przeciwpowrotne. Zastosowany został również stalowy przerywacz i cylinder typu 2.

Ocena końcowa

SA-H11/H12 jest bardzo dobrą opcją dla osób szukających repliki HK416 z obustronnymi manipulatorami. Poza trzymającym poziom odwzorowaniem budowy oraz wysoką jakością wykonania, cechuje się również dobrymi parametrami airsoftowymi i systemami ułatwiającymi użytkowanie przez mniej doświadczone w tym sporcie (takie jak my) osoby. Drobne mankamenty jak zbyt luźno pracujący selektor, luzy w kolbie i średnia kompatybilność ze starymi modelami magazynków nie psują pozytywnej oceny tej repliki. Zachęcająca jest również przystępna cena, niewiele przekraczajaca 1000 PLN (stan na luty 2021). Taka premiera była warta naszej pierwszej recenzji repliki ASG!

Tekst: Ram

Zdjęcia: IW

Dziwne pojęcia pojawiające się w tekście (kolejność chronologiczna):

four sixteen – HK416 ale brzmi amerykańsko i wiesz, że autora nie można traktować poważnie

anodyzacja –  eloksalacja lub elektrolityczna oksydacja. Kąpiel w kwasie dzięki której, po kąpieli w wodzie nie dojdzie do korozji. Nie próbujcie tego w domu i poza nim.

Umarex – to drogie rzeczy są.

Geissele – nie jest niemiecką księżniczką i nie oznacza rozstrzelania jest natomiast kolejnym szykownym modułowym uchwytem szynowym

Boltcatch – mechanizm zrzutu cofniętego zamka ale w jednym słowie. Wymysł obcy dla klasycznej wschodniej myśli technologicznej.

UTM – akronim od uniwersalnej treningowej (a)municji. Niebieska komora zamkowa i magazynek upewniają Ciebie, że możesz strzelać by nie zabić.   https://667705.ga/portfolio-view/analiza-systemu-treningowego-utm-ultimate-tramping-munition/

LiPO – baton energetyczny dla repliki. Nie ma efektu pamięci, może leżeć nie ładowany miesiącami, a przebity zamienia się w efektowny wulkan.

RIS – jeżeli jesteś wystarczająco stary to jest to jedyny słuszny system montażu akcesoriów na broni poza taśmą i szybkozłączką oczywiście. Nie próbujcie tego w domu i poza nim.

Flip-up – muszka chowa się i znika! Magia.

Czarne pole “olimpijki” – skrót myślowy dla określenia 20 cm okręgu na olimpijskiej strzeleckiej tarczy pistoletowej. Inne definicje ograniczone wyłącznie wyobraźnią.

VFC QRS – to drogi magazynek jest.

Cylinder typu 2 – nie wiem, choć się domyślam

*ale jak z tą anodyzacją jak to chwyt marketingowy to po zimie ruda wskoczy jak na grota.