Formacja SGO

20210306 Szkolenie specjalistyczne z taktyki zielonej

Skrót informacji w meldunku SALTR:

SITUATION Uczestnicy kursu bazowego OPS11 z SGO Gdańsk, SGO Szczecin i SGO Śląsk wzięli udział w szkoleniu specjalistycznym z weteranem JW Formoza, chorążym Rafałem Płodzieniem w zakresie taktyki zielonej.

ACTION Szkolenie obejmowało ugrupowania i szyki marszowe, reakcję i przejęcie kontaktu, zakładanie bazy patrolowej, organizację zasadzek oraz rajdów.

LOCATION Kulszewo, Ośrodek Szkolenia Taktyki Strzeleckiej

TIME 061000MAR21-071400MAR21

REACTION

W kolumnie 4 autami wyruszamy z Gdańska z kilkuminutowym opóźnieniem, jednak do OBJ Ośrodek Szkolenia Taktyki Strzeleckiej docieramy na czas. Na miejscu czekają rekruci z SGO Szczecin. Szkolenie zaczęło się chwilę po godz. 10:00. Prowadził je weteran JW Formoza, który był odpowiedzialny w tej jednostce m.in. za selekcję i kursy bazowe.

Szyki marszowe i zerwanie kontaktu

Pierwsze omawiane zagadnienie taktyki zielonej dotyczyło szyków marszowych, przejścia do formacji linia, zerwania kontaktu skokami w tył i zawijaniem. Instruktor rozrysował schematy na tablicy, a następnie rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne. Grupa została podzielona na dwie sekcje po 6 osób: Alpha i Bravo. W każdej sekcji wyznaczono nawigatora oraz dowódcę. Ustaliliśmy, że nawigator idzie jako pierwszy, dowódca jako trzeci. Jako pierwsze trenujemy szyki marszowe w terenie otwartym. Kolumna, podwójna kolumna, klin oraz przejścia pomiędzy nimi. Następnie ćwiczymy technikę zerwania kontaktu poprzez wycofanie. Ten sam manewr powtórzono w sekcjach – osobno Alpha, osobno Bravo. W tym przypadku wykonywaliśmy skoki trójkami, w każdej trójce, osoba najbliżej środka – tzw. kierunkowy – decydowała kiedy i na jaką odległość wykonać skok. Następnie obie sekcje trenowały wykonanie manewru wspólnie.

Czas na utrudnienie w postali lasu. Od samego początku zauważamy dużą różnicę w przemieszczaniu się w terenie zalesionym, gdzie trudno utrzymać podwójną kolumnę.
Ustawiamy się w rzędzie, Alpha rusza jako pierwsza, Bravo za nimi. Dowódca Alphy zostaje wyznaczony na dowódcę obu sekcji. Nagle pada hasło „kontakt na 12:00”. Decyzją dowódcy sekcja Alpha tworzy linię, Bravo dołącza z prawej strony, pada komenda o wycofaniu. Skokami, na zmianę, sekcje wycofują się do momentu decyzji o utworzeniu linii przez wszystkich uczestników, a następnie pada komenda „zwijka w prawo”. Staramy się pamiętać, aby poprzez ściśnięcie ramienia kolegi obok poinformować go o opuszczeniu przez nas pozycji i zwinięciu. Czas na pytania, wyjaśnianie wątpliwości, uwagi. Następnie powtarzamy cały manewr od informacji o kontakcie do momentu zwijania. Kolejne omówienie i wyjaśnianie wątpliwości i błędów.

Obrona okrężna

Około godziny 14:00 schodzimy do bazy na krótką przerwę i omówienie kolejnych elementów. Czas na ciepłą herbatę, zjedzenie posiłku i szybkie przepakowanie, założenie cieplejszych ubrań.
Drugim omawianym elementem jest utworzenie obrony okrężnej w celu krótkiego postoju, podczas którego można odnowić zdolności bojowe. Instruktor ponownie rozrysowuje schematy na tablicy. Omawiamy również metody przekraczania drogi. Omawiane przez instruktora różnią się od tych znanych nam wcześniej, słuchamy więc z uwagą.
Po teorii czas na praktykę, ustawiamy się w kolumnie i maszerujemy do lasu. Akcja rozpoczyna się tak samo: atak, zerwanie kontaktu poprzez wycofanie skokami, zwijka, Dochodzi jednak dodatkowy element tworzenia obrony okrężnej od razy po zwijaniu. Dowódca rozmieszcza uczestników szkolenia po okręgu korzystając z małej pomocy instruktora, który cały czas jest obok. Znowu czas na pytania i wątpliwości, które pojawią się podczas praktycznego wykonywania zadania. I jako że praktyka czyni mistrza, cały manewr powtarzamy po raz kolejny.

Przekraczanie drogi

Powoli zaczyna się ściemniać, więc instruktor podejmuje decyzję o przećwiczeniu przekraczania drogi. Dwie osoby znajdują odpowiednie miejsce, z którego będą miały dobry widok na drogę. Następnie uczestnicy, po kolei podchodzą do drogi i na znak, że droga czysta przechodzą na drugą stronę, Cały manewr trwa około 15-20 minut. Drugie przejście przed drogę wykonujemy w ciemnościach – nie zabraliśmy czołówek i tym sposobem przekonujemy się, że musimy zmniejszać odległości między sobą i łatwo jest kogoś zgubić po drodze.

Nocleg w bazie patrolowej

Wracamy do bazy, przerwa na jedzenie i przygotowanie do spędzenia nocy w lesie. Będziemy zakładać bazę patrolową. Warunki pogodowe nie zachęcają, ale na nocleg pod chmurką i trzymanie wart decyduje się 10 osób. Zakładamy czołówki, zabieramy potrzebny sprzęt i wyruszamy w las. Tworzymy obronę okrężną, 4 osoby wysłane na rozpoznanie terenu wracają z informacją, że znaleźli odpowiedni teren do założenia bazy, gdzie nie wieje aż tak mocno. Wykorzystujemy tutaj GOTWA. Docieramy na miejsce, z instruktorem ustalamy, że wystarczą 3 punkty, gdzie będziemy trzymać wartę, po 2 osoby. Instruktor wraca do bazy, a my rozpoczynamy przygotowania do spędzenia nocy w lesie. Staramy się jak najbardziej zabezpieczyć miejsca warty przed wiatrem oraz zapowiadanymi opadami deszczu. Na środku rozpalamy małe ognisko. Na szczęście przez całą noc nie padało.

Przejęcie kontaktu

Rano około godziny 6.00 wszyscy zaczynają zbierać sprzęt i zacierać ślady obecności w lesie. O 7:30 przychodzi po nas instruktor i wspólnie z nim schodzimy do bazy, gdzie dostajemy godzinę czasu na ciepłą herbatę, śniadanie oraz przepakowanie się do plecaków taktycznych potrzebnych do dalszego szkolenia. W międzyczasie zaczęło padać. Kolejnym etapem jest odpowiedź na atak oraz przygotowanie zasadzki. Znowu najpierw omawiamy wszystko na schematach, a następnie wyruszamy do lasu.
W ramach rozgrzewki i pobudzenia krążenia, instruktor zaskakuje nas nagłym hasłem „kontakt na 6”. Reagujemy szybko, każdy pilnuje swoich sektorów. Dowódca decyduje o utworzeniu linii, a gdy wszyscy znajdują się na pozycjach pada komenda „wycofanie”. Skokami obie sekcje wycofują się, a następnie następuje zwijka. Przy okazji ćwiczymy kontakt na 3 oraz na 9, gdyż nie udało nam się tego przećwiczyć w sobotę.
Przechodzimy do ćwiczenia odpowiedzi na atak. Ustawiamy się w rzędzie, pada hasło „kontakt na 12”, Alpha ustawia się w linii. Jednak tym razem pada hasło „Bravo flanka prawo”. Razem z instruktorem sekcja udaje się na prawo, gdzie stara się zająć dogodną pozycję. Okazuje się, że w lesie, bez radia nie jest to takie łatwe. Dzięki podpowiedziom instruktora Bravo ustawia się w odpowiedniej pozycji. Pada hasło w kierunku Alpha o zaprzestaniu strzelania i Bravo rozpoczyna atak z prawej flanki. Odbywa się to skokami w trójkach. Po przekroczeniu umownej linii za ostatnim członkiem sekcji Alpha Bravo daje sygnał i druga sekcja rozpoczyna przejście przez teren ataku w celu dobicia wroga oraz zebrania informacji. Oczywiście po zakończeniu manewru instruktor odpowiada na wszystkie nasze pytania i powtarzamy manewr, ale tym razem Bravo tworzy linię, a Alpha atakuje z prawej flanki.

Zasadzka

Przechodzimy do ćwiczenia zasadzki. Zmieniamy funkcję dowódców i nawigatorów w grupie, tak aby każdy miał możliwość sprawdzenia się. Zaczynamy od utworzenia obrony okrężnej w miejscu, gdzie zostawimy plecaki. Decyzją dowódcy nikt nie zostaje, aby ich pilnować. 4 osoby, w tym dowódca, udają się na rozpoznanie okolicy. W celu komunikacji używamy GOTWA. Po powrocie dowódca rozdziela funkcje pomiędzy członków obu sekcji – ubezpieczenie, wsparcie, szturm – i odprowadza ich na stanowiska. Przygotowania do zasadzki zajmują dużo czasu, potrzebne jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Główny atak przeprowadza wsparcie, następnie atakuje szturm. Czas trwania samego ataku ograniczył się w naszym przypadku do około 10 minut. Wracamy na miejsce, gdzie zostawiliśmy plecaki i z zaskoczeniem odkrywamy, że ktoś je poprzestawiał. To instruktor sprawdzał naszą czujność, a także chciał nam w ten sposób pokazać, że to wróg mógł podejść i np. podłożyć granat.

Rozpoznanie i Rajd

Jako że zbliżała się godzina 13.00, razem z instruktorem decydujemy, że wracamy do bazy, gdzie omówimy w teorii rajd na obiekt oraz rozpoznanie. Wracając do bazy instruktor postanowił dodatkowo pokazać nam sposób na szybsze zwijanie, kiedy to stojąc w podwójnej kolumnie zwijamy do środka. Przećwiczyliśmy ten sposób kilka razy i wróciliśmy marszem w kolumnie do bazy. Chwila przerwy na ciepłą herbatę i założenie ciepłych kurtek.
Ostatnim etapem szkolenia było omówienie techniki przygotowania i odbycia rajdu na obiekt, a także krótkie omówienie rozpoznania. Na koniec instruktor podziękował nam za duże zaangażowanie w szkolenie, a z naszej strony padły podziękowania za ogrom przekazanej wiedzy.

Szkolenie zakończyło się w niedzielę 7.03.2021 około godziny 14:00.

Autor: Jadźka