Formacja SGO

Kurtki outdoorowe Helikon-Tex

Skrót informacji w meldunku SALTR:

SITUATION Zestawiliśmy użytkowane i przetestowane przez nas w zróżnicowanych warunkach kurtki

ACTION Testom w warunkach wysokiej wilgotności, niskich temperatur, mocnego wiatru, narażenia na uszkodzenia mechaniczne poddane zostały kurtki HTX Trooper, HTX Wolfhound Hoodie, Commander, Blizzard

LOCATION Lasy, góry, miasto

TIME Wiosna, Lato, Jesien, Zima

REACTION

Każda testowana kurtka referowana jest w tym samym formacie obejmującym:

BUDOWA

Rodzaj kroju, ilość i rozmieszczenie kieszeni, regulacji, kaptura, kompresji i dodatkach.

WYKONANIE 

Użyte materiały, właściwości, zastosowane wzmocnienia, personalizacja, dostępne kolory.

WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWE

Cechy w warunkach niskich temperatur, wietrznej pogody, dużych opadów, zabrudzeń i przecierania oceniane kategoriami minimalne, optymalne, maksymalne.

WNIOSKI

Podsumowanie informacji wraz z rekomendacjami.


BLIZZARD 

Budowa

Krój niskoprofilowy. Optymalna ilość kieszeni (6), rozmieszczone wysoko na klatce piersiowej (duże, zamek YKK) i ramionach (małe, YKK). Regulacja gumosznukrami w pasie i kapturze, materiałowy rzep na rękawach. Duży kaptur  z daszkiem chowany w kołnierzu i przystosowany do używania z kaskiem. Wysoka kompresja. Dodatkowa wentylacja pod pachami na zamek YKK. 

 

Materiał 

Wykonana w 98% nylonu i 2% elastanu. Wysoka oddychalność i szybkie schnięcie. Wysoka trwałość mechaniczna materiału. Wzmocnienia na rękawach. Rzepy na obu ramionach. Dostępna w kolorze szarym, brązowym, zielonym czarnym i kamuflażu Wildwood.

Warunki użytkowe

Minimalna ochrona przed niskimi temperaturami.  

Optymalna ochrona przed wiatrem.  

Optymalna ochrona przed deszczem. 

Maksymalna ochrona przez zabrudzeniami.

Maksymalna ochrona przed uszkodzeniami.

Wnioski

Kurtka outdoorowa lekkiego przeznaczenia. Przewiewna, wytrzymała i pakowana. Dobra na umiarkowane temperatury i deszcz. W połączeniu z ocieplaczem może być używana w chłodniejszych warunkach. Outdoorowa wersja kurtki Trooper


COMMANDER 

Budowa

Krój niskoprofilowy. Optymalna ilość kieszeni (5), rozmieszczone wysoko na klatce piersiowej (małe, YKK), brzuchu (średnie, YKK), ramionach (małe, YKK) i wewnątrz kurtki (duża, YKK). Regulacja w pasie gumosznurkami, mankiety na rzep. Brak kaptura. Mała kompresja. Wszystkie kieszenie posiadają przepusty do niewidocznego poprowadzenia okablowania urządzeń elektronicznych. Dodatkowa wentylacja pod pachami na zamek YKK. Schowki na światło chemiczne na przedramionach.  

Materiał 

Wykonanie 100% poliester, trzy warstwowy Shark Skin (Soft Shell, membrana i lekki polar).

Mała oddychalność, długie schnięcie. Duża trwałość na uszkodzenia mechaniczne. Rzepy na obu ramionach. Brak informacji o dostępnych kolorach. 

Warunki użytkowe

Dobra ochrona przed niskimi temperaturami.  

Dobra ochrona przed wiatrem.  

Dobra ochrona przed deszczem. 

Optymalna ochrona przez zabrudzeniami.

Maksymalna ochrona przed uszkodzeniami.

Wnioski

Kurtka wojskowa na wymagające warunki. Wytrzymała, nieprzewiewna i mało pakowna. Dobra na zimne i wietrzne dni. Nie wymaga dodatkowego ocieplacza do używania w zimowych warunkach. Odpowiednia na intensywne opady. Materiał ma tendencje do rozwarstwiania po kilkudziesięciu praniach.


TROOPER

Budowa

Krój niskoprofilowy. Duża ilość kieszeni (7), rozmieszczone wysoko na klatce piersiowej (duże, YKK), ramionach (małe, YKK)  i przedramionach (mikro, YKK), tylnej części pleców (duża, YKK) i wewnętrznej stronie kurtki (duża, rzep). Regulacja gumosznurkami w pasie oraz kapturze, gumowy rzep na rękawach. Duży kaptur chowany w kołnierzu, przystosowany do używania z kaskiem. Wysoka kompresja. Wszystkie kieszenie posiadają przepusty do niewidocznego poprowadzenia okablowania urządzeń elektronicznych. Dodatkowa wentylacja pod pachami na zamek YKK.  

Materiał 

Wykonana w 98% nylonu i 2% elastanu. Wysoka oddychalność i szybkie schnięcie. Wysoka trwałość mechaniczna materiału. Wzmocnienia na łokciach. Rzepy na obu ramionach. Dostępna w kolorze szarym, brązowym, zielonym, czarnym i oliwkowym. .

Warunki użytkowe

Minimalna ochrona przed niskimi temperaturami.  

Minimalna ochrona przed wiatrem.  

Minimalna ochrona przed deszczem. 

Optymalna ochrona przez zabrudzeniami.

Maksymalna ochrona przed uszkodzeniami.

Wnioski

Kurtka niskoprofilowa lekkiego przeznaczenia. Przewiewna, wytrzymała i pakowana. Dobra na ciepłe i niezbyt eksponowane na wiatr wypady. W połączeniu z ocieplaczem może być używana w chłodniejszych warunkach ale bez intensywnych opadów. Gumowa regulacja mankietów ulega szybkiemu zmechaceniu i odbarwieniu.


WOLFHOUND HOODIE

Budowa

Krój cywilny. Mała ilość kieszeni (4), na klatce piersiowej (średnia, YKK), brzuchu (średnie, YKK) i wewnątrz kurtki (mała, rzep). Elastyczna lamówka wszyta w pasie, kapturze i na mankietach. Ergonomiczny, przylegający do głowy kaptur (bez opcji noszenia z kaskiem). Duża kompresja (w zestawie specjalny worek). Kurtka występuje również w wersji damskiej (Wolfhound hoddie woman).

Materiał 

Wykonana w 100% z nylony, wewnątrz użyta izolacja poliesterowa. Optymalna oddychalność, szybkie schnięcie i optymalna trwałość na uszkodzenia mechaniczne. Bez wzmocnień w newralgicznych miejscach. Pojedynczy rzep na lewym ramieniu. Dostępna w kolorze szarym, brązowym, zielonym, czarnym i kamuflażach Camogrom, Flectarn i Wildwood.

Warunki użytkowe

Maksymalna ochrona przed niskimi temperaturami  

Maksymalna ochrona przed wiatrem.  

Maksymalna ochrona przed deszczem. 

Optymalna ochrona przez zabrudzeniami.

Minimalna ochrona przed uszkodzeniami.

Wnioski

Kurtka cywilna na wymagające warunki. Przewiewna, wytrzymała i pakowna kurtka. Dobra na zimne i wietrzne dni. Nie wymaga ocieplacza do używania w zimowych warunkach. Odpowiednia na intensywne opady. Wrażliwa na uszkodzenia ostrymi przedmiotami.


PORÓWNANIE

 

 

Opracował: Ram

Zdjęcia: Victoria Argent, IWI