Dopasuj wyposażenie do zadania i warunków.
Jeżeli obszar działania posiada wiele ciasnych pomieszczeń i przejść np. statek ogranicz ilość sprzętu (camelback, podwójne ładownice, cargo). Używaj pistoletu w miejscach gdzie broń długa będzie ograniczała Ci manewrowość. Jeżeli używasz przyciemnianych wizjerów, posiadaj gogle z przezroczystym wizjerem, na wypadek gdyby część pomieszczeń w obiekcie była zaciemniona. Zmień ustawienia mechanicznych urządzeń celowniczych na krótkie dystanse.
Stosowane praktyki:
lekkie, standardowe i ciężkie konfiguracje sprzętowe
Nie działaj w pojedynkę
Każde zadanie realizuj z ubezpieczeniem (minimum w sile zespołu). Jeżeli nie słyszysz, nie widzisz, lub nie czujesz osoby za Tobą, zatrzymaj się w miejscu zapewniającym osłonę, zabezpiecz sektor i wywołaj wsparcie werbalnie lub niewerbalnie.
Stosowane praktyki:
Procedury na poziomie dwuosobowego zespołu
Skup się na swoim sektorze
Odpowiadasz w pierwszej kolejności za swój sektor – dopiero jeśli będzie to konieczne, wspierasz działania w sektorze innej osoby. Jeżeli przejmujesz krytyczny sektor odpowiedzialności nigdy nie odwracaj się od celu (wywołaj właściwą komendę werbalnie lub niewerbalnie cały czas obserwując swój AOR). Identyfikuj realne miejsca pojawienia się zagrożenia w Twojej strefie odpowiedzialności (priorytet otwarte przestrzenie). Jeżeli wykonałeś skan pomieszczenia z zewnątrz, nie wracaj do poprzedniej pozycji tylko kontynuuj obserwacja z pozycji w której już jesteś.
Stosowane praktyki:
Komenda „na ##### się odwracasz” i pac w łeb jak również standardowe komendy
Sygnały i inne czynności wykonuj wolną ręką
Ręka cały czas na chwycie pistoletowym. Nie przekazuj sygnałów i nie wykonuj czynności manualnych (otwieranie drzwi, sprawdzanie odciągu) ręką, która trzymasz chwyt pistoletowy.
Stosowane praktyki:
Treningi strzeleckie zakładające umiejętność strzelania z obu rąk
Wykorzystuj punkty obserwacji, szukaj skrycia i osłony
Wybieraj ścieżkę poruszania tak aby wykorzystywać szerszy kąt obserwacji (wykrajanie, poruszanie przeciwległą ścianą). Analizuj na bieżąco obszary działania, szukając miejsc które zapewnią Ci skryte poruszanie lub osłonę na wypadek kontaktu. Jednocześnie pilnuj aby nigdy nie być „przyklejonym” do ściany (ewentualny rykoszet)
Stosowane praktyki:
wykrajanie kątów, poruszanie w szykach
Pierwszy (pewnie) ma rację
Pierwsza osoba w sekcji decyduje o wybranej procedurze wejścia do pomieszczenia (hak, cross)
Stosowana praktyka:
Doświadczona osoba w roli czujki (pointman)
Ogranicz zbędny ruch, poruszaj się płynnie
Przemyśl każdy ruch, zmiana Twojego ustawienia wpływa na resztę sekcji. Czynności wykonuj płynnie ale sekwencyjnie. Prędkość poruszania dopasuj do szybkości w jakiej możesz oddać celny strzał. Nie stosuj postawy klęczącej lub innych ograniczających Twoje poruszanie.
Stosowane praktyki:
Procedury dominacji w pomieszczeniu
Pamiętaj o BLOS
Zachowaj szczególna ostrożność w trakcie poruszania i użycia broni. Nie „markuj pleców” (celowanie w inne osoby) i nie prowadź ognia mając na linii jego prowadzenia inne osoby z sekcji.
Stosowane praktyki:
Osoby nieprzejmujące aktywnie sektorów w wysokiej gotowości
Równoległe poruszanie w zespołach strzeleckich
Opracował: Ram