Formacja SGO

Ogólne zasady marszu ubezpieczonego

Materiał ma na celu wyjaśnienie czym jest przemieszczanie i jakie odnoszą się do niego zasady na poziomie indywidualnym, planowania i dowodzenia.

Przemieszczanie taktyczne to połączenie szyków marszowych i technik poruszania, w oparciu o analizę METT-T.

OGÓLNE ZASADY TAKTYCZNEGO PRZEMIESZCZANIA PODCZAS PATROLU TO:

Ciągłe ubezpieczenie. Wraz z innymi odpowiadasz za zabezpieczenie obszaru dookoła sekcji.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z osoba przed i za Tobą. Odległość miedzy wami powinna zapewniać możliwość komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Wskazane jest abyś widział również lidera sekcji.

Stale analizuj obszar swojego działania. Na wypadek kontaktu miej wybrane miejsce skrycia lub osłony ogniowej. Przewiduj skąd przeciwnik mógłby prowadzić obserwacje lub ostrzał.

Pilnuj dyscypliny dźwięku, światła i ruchu. Sprawdź czy Twój ekwipunek nie hałasuje, nie błyszczy, patrz po czym chodzisz, ogranicz komunikację do minimum.

Przekazuj sygnały zachowując kolejność. Nie pomijaj ani nie wyprzedzaj osób przy przekazywaniu sygnału – komunikujesz się tylko z osobą przed i za Tobą.

DODATKOWE ZASADY DLA LIDERA SEKCJI:

Dopasowuj prędkość poruszania. Utrzymuj prędkość poruszania dopasowaną do obszaru i ram czasowych zadania.

Wydziel czujkę z sekcji. Zwiadowca powinien znajdować się w większej odległości od sekcji. Utrzymuj z nim kontakt wzrokowy.

Dopasowuj szyki i techniki poruszania. Wybierając taktykę, zwróć uwagę na charakter misji, możliwą pozycję przeciwnika, teren oraz dostępny czas.

Maskuj działania. Unikaj ruchliwych dróg i obszarów aktywonści przeciwnika. Korzystaj z urządzeń optycznych do prowadzenia obserwacji z dużych odległości.

Orientuj się w terenie. Wyznacz i zdubluj osoby odpowiedzialne za kierunek poruszania i mierzenie odległości ale wartości te prowadź również samemu.

Opracował: Ram

Źródło:

Paul LeFavor, Small Unit Tactics Handbook str. 321

Robert Basałyga Działania patrolowe – rozpoznanie, zasadzka, rajd baza