Formacja SGO

20220625 Zajeliśmy 1 i 3 miejsce na zawodach Medcon ONE

SIZE: SGO Wrocław (8), SGO Śląsk (8), SGO Gdańsk (4), SFO Szczecin (4)
ACTIVITY: udział w zawodach ratowniczo-taktycznych grup paramilitarnych Medcon ONE
LOCATION: Kraków
TIME: 24JUN22-26JUN22
REACTION: W klasyfikacji ogólnej zajeliśmy miejsca 1 (Sekcja Ratownictwa Taktycznego), 4 (SGO Gdańsk), 6 (SGO Szczecin), 7 (SGO Śląsk) na 11 startujących zespołów.
W kategorii MIL miejsce 1 Sekcja Ratownictwa Taktycznego 3 miejsce SGO Gdańsk

Zawody obejmowały:
Zadanie 1 FEN K9 MED
Checkpoint drogowy, do dyspozycji drużyny była dwójka przewodników z psami. Na punkcie należało sprawdzić samochód pod kątem materiałów niebezpiecznych. Jedna z osób obecnych w samochodzie podejmowała próbę ucieczki którą udaremniał ścigający pies. W trakcie sprawdzenia samochodu dochodziło jednak do eksplozji, w wyniku której psy zostały ranne. Na tym punkcie drużyny musiały wykazać się nie tylko znajomością procedur TC3 w stosunku do ludzi, ale również zająć się urazami K9.
Zadanie 2 STOP The Bleed – Polska
Drużyna rusza z odsieczą grupie znajdującej się pod ostrzałem nieprzyjaciela. Należało tutaj postępować zgodnie priorytetami TC3 oraz zapewnić bezpieczeństwo sobie i poszkodowanym. Nie wszystkich dało się uratować a rannych było całkiem sporo, dlatego umiejętność podejmowania trudnych decyzji była tutaj niezastąpiona.
Zadanie 3
Spadochroniarz doznał urazu za linią wroga. Zespół działający jako QRF musiał odnaleźć spadochroniarza i zabezpieczyć urazy. Sytuacji nie ułatwiał zbliżający się przeciwnik, więc presja czasu była tutaj mocno odczuwalna.
Zadanie 4
Zadanie typowo taktyczne, zespół sprawdza obiekt, w którym znajdują się podejrzani. W trakcie dochodzi do wymiany ognia w której ranny zostaje jeden z operatorów. Na tym punkcie komplet punktów zdobyć można było tylko zachowując zimną krew i trzeźwe myślenie w niebezpiecznej sytuacji.
Zadanie 5 – Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
Dysponujący namiastką szpitala polowego znajdującego się w tunelach uczestnicy otrzymują zgłoszenie o ataku artyleryjskim na zewnątrz. Błyskawiczna reakcja, umiejętność segregacji rannych oraz sprawna ewakuacja były na tym punkcie kluczowe. W środku na drużyny czekała już bardziej zaawansowana medycyna, gdzie ekipa mogła się wykazać umiejętnościami wychodzącymi poza podstawy TC3.
Zadanie 6 ResQline oraz Individual Training Systems
Zadaniem zespołu było sprawdzenie budynku, w którym znajdował się odciąg z materiałem wybuchowym. Czujne oko i opanowanie były tutaj kluczowe, gdyż sam odciąg nie był jedynym problem. W środku na uczestników czekał napastnik oraz kilku rannych. Napastnika należało zneutralizować a rannych zabezpieczyć i ewakuować.
Zadanie 7 NUR-MED Center
Zadania tego typu zawsze sprawiają dużo kłopotu i są bardzo wymagające, gdyż jednym z uczestników scenki było dziecko. Na takie sytuacje zawsze trudno się przygotować, ale uczestnicy musieli sobie jakoś radzić zabezpieczając obiekt oraz zapewniając dziecku, w obecności którego doszło do strzelaniny opiekę. Oprócz tego było również dwóch rannych w pomieszczeniu.
Zadanie 8 – Ready2Rescue
Drużyna zostaje zadysponowana do dwóch poszkodowanych, istniało natomiast podejrzenie że wycofujący się przeciwnik mógł zostawić jakieś niespodzianki. Okazuje się że jeden z poszkodowanych ma pod sobą ładunek wybuchowy, którego detonacja dodatkowo pogłębia obrażenia. Niezwykle istotne było tutaj odpowiednie zadbanie o drożność dróg oddechowych i zwykła rurka NPA zdecydowanie nie wystarczyła.