Formacja SGO

Kamizelka Currahee Nevada

Pełna, bardzo trwała konstrukcja, z ograniczoną ilością nowoczesnych rozwiązań i materiałów. Nie pozwalająca na szczególną personalizację, bez zastrzeżeń w użytkowaniu. Ostatni klasyczny plate od Currahee

1. Budowa

Podczas analizy konstrukcji kamizelki dzielona ona jest na kilka bloków. Poprzez panel przedni i tylny rozumiemy największą powierzchnię kamizelki, zarówno od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Klapa panelu przedniego to dolna część kamizelki, w której znajduje się strefa na zintegrowane lub wymienne ładownice. Pas boczny i naramienniki to części łączące ze sobą oba panele w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

1.1 Panel przedni

Przednia część wykonana z Cordury 500D i obszyta dodatkową warstwą z taśmami Molle. Gorna rzęść taśm dodatkowo pokryta rzepem. Skośne szlufki na PTT, okablowanie lub system hydracyjny. Brak pętelek do zabezpieczenia wyposażenia. Wewnetrzna wkładka z potrójnymi gumowymi szlufkami np magazynki pistoletowe lub notatnik..
Panel od strony ciała wykonany z średniej grubości siatki dystansowej, dodatkowo wypełnionej pianką na wysokości łopatek. Wkłady na szerokość zabezpieczone są rzepem, a w pionie gumą stabilizująca ułożenie balistyki.

1.2 Panel tylni

Tylni panel wykonany z cordury 500D przeszytej tasmami molle. Górna część taśm pokryta rzepem. Doszyty chwyt ewakuacyjny minimalnie wystający poza obrys kamizelki. Brak szlufek i dodatkowych systemów poza Molle do przytwierdzania oporządzenia. W części gdzie poprowadzony jest pas, wyraźne wybrzuszenie i zaburzenie regularności poprowadzenia taśm nośnych. Wkłady balistyczne zabezpieczone w pionie i poziomie.

1.3 Klapa panelu przedniego

Oryginalnie klapa przednia z zintegrowanymi trzema ładownicami na magazynki M4. Bez dopłaty można zastapić ją tradycyjną klapą obszytą taśmami molle oraz rzepem od wewnetrznej strony. Od dołu skośne paski ułatwiające podnoszenie klapy.

1.4 Pas boczny

Pełny pas z taśmami molle na całej powierzchni. Wbudowana kieszeń na boczny wkład balistyczny. Regulacja pasa schowana w dolnej części tylnego panelu. Dosyć czasochłonny proces regulacji na plastikowych okienkach. Brak elastyczności pasa przy oddychaniu. Zapięcie klamrami szybkowyczepnymi ROC umożliwiającymi szybki i bezszelestne zdejmowanie i zakładanie kamizelki.

1.5 Naramienniki

Naramienniki wykonane z szerokiej taśmy, na które obwinięty jest wkład z cordury i dużej grubości siatki dystansowej. Po każdej stronie znajdują się dwie pętelki z rzepem do poprowadzenia kabli od radia lub systemu hydracyjnego. Do szybkiego wypięcia zastosowane zostały klamry ROC.

2. Użytkowanie

W zakresie używania kamizelki skupiamy się na 3 aspektach. Pierwszym jest wygoda noszenia (w tym zakresie może być to odbiór subiektywny). Drugi to trwałość, która oceniana jest zarówno wizualnie (np. szycie, stan materiału) jak i skutkami poddawania zużyciu w trakcie treningów. Trzeci, mobilność sprawdzany jest w warunkach właściwych do przeznaczenia kamizelek taktycznych, czyli strzelectwa, działań dynamicznych i warunków panujących w CQB/VCQB.

2.1 Wygoda

Kamizelka ma ergonomiczny, dobrze przylegający do ciała kształt. Ciężar jest dobre rozłożony i nie ma miejsc szczególnego nacisku. Naramienniki bardzo dobrze rozkładają wagę. Pełna kompatybilność podczas użytkowania z plecakiem.

2.2 Trwałość

Jakość szycia bardzo dobra, szwy nie wykazują śladów szybkiego zużycia. Materiał zarówno od strony zewnętrznej i wewnętrznej bardzo wytrzymały i odporny na zużycie.

2.3 Mobilność

Kamizelka nie utrudnia ruchu, stabilnie przylega do ciała. Ograniczona elastyczność przy głębokim oddychaniu.
Dynamiczne zmiany postaw strzeleckich, obroty i kompresja nie są w żaden sposób zakłócane. Układ kamizelki pozwala na swobodne siedzenie w aucie i prowadzenie ognia.

3. Podsumowanie

Kamizelka Currahee Nevada jest udanym połączeniem wysokiej trwałości oraz zastosowania nowoczesnych klarm szybkowyczepnych. Masywna budowa dla jednych będzie atutem dla innych wadą. Nie mamy możliwości personalizacji kamizelki, natomiast do dyspozycji pozostają wciąż funkcjonalne pasy systemu molle. Rekomendujemy przy zamawianiu zgłosić modyfikację polegająca na usunięciu zintegrowanych ładownic.

Załączniki:

  1. Ogólne opracowanie o kamizelkach Plate Carrier
  2. Zestawienie testowanych przez SGO kamizelek Plate Carrier

Opracował: Ram

Zdjęcia: Małgorzata Czyżewska