Formacja SGO

Kamizelka Direct Action Spitfire II

Kompaktowa kamizelka, całkiem trwała oraz wykorzystująca najnowsze rozwiązania konstrukcyjne i materiały. Zapewniająca pełny zakres personalizacji ale z drobnymi wadami w ergonomii. Poznajcie flagową kamizelkę DA.

1. Budowa kamizelki

Podczas analizy konstrukcji kamizelki dzielona ona jest na kilka bloków. Poprzez panel przedni i tylny rozumiemy największą powierzchnię kamizelki, zarówno od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Klapa panelu przedniego to dolna część kamizelki, w której znajduje się strefa na zintegrowane lub wymienne ładownice. Pas boczny i naramienniki to części łączące ze sobą oba panele w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

1.1 Panel przedni

Górna część panelu wykonana jest z Cordury 500D i naszytą warstwą rzepu z wyciętym laserowo systemem molle. Dodatkowo pod rzepem znajduje się wewnętrzna wkładka administracyjna zabezpieczona zamkiem błyskawicznym. Wkładka nie ma przegród i może pomieścić przedmioty wielkości notesu lub małego smartfona. Na skraju poprowadzone zostały skośne szlufki (do PTT), które zakończone są klamrą zatrzaskową. Same klamry są pokryte elastycznym materiałem. Z boku kamizelki wystają pętelki na rzep do zabezpieczenia kabli radia lub systemu hydracyjnego.
Od strony ciała, panel pokryty jest cienką i elastyczną warstwą materiału softshellowego. Skosem do środka poprowadzone zostały dwa rzepy na wkłady piankowe lub siatkę dystansującą (brak w zestawie). Wkład zabezpieczony jest tylko w płaszczyźnie poziomej (rzep). rozwiązaniem zasługującym na uwagę są nacięcia na spodnie kieszeni wkładu balistycznego, które nie zatrzymują szlamu/żwiru/inny treści półstałych wewnątrz kamizelki.

1. 2 Panel tylny

Głowna warstwę stanowi Cordura na krótą naszyto rzep na ¾ powierzchni (brak rzepu w centralej częsci). Góra część rzepa posiada wycięcia na system molle. W obrysie kamizelki wycięto również miejsce na chwyt ewakuacyjny. Wzdłuż panelu porpowadzono zamek błyskawiczny do montażu większego ekwpinunku na plecach. Strefa w której poprowadzony jest pas cummerbund jest odsłonięta.
strefa na pas.
Od strony ciała konstrukcja jest identyczna jak panelu przedniego (softshell wraz z rzepem). Kieszeń na wkład z tym samym rzepem od spodu i nacięciami do odprowadzania zanieczyszczeń.

1.3 Klapa panelu przedniego

Kamizelka przystosowana jest do stosowania z modułowymi klapami (które nie są częścią zestawu). Klapy zapinane są na klamry zatrzaskowe i rzepy. Nie ma możliwości montażu ładownic w systemie molle bez dodatkowego, dostosowującego wkładu.

1.4 Pas boczny

W postawowej, najtańszej wersji kamizelka zaopatrzona jest w elastyczny pas cummerbond. Nie posiada on mozliwości przenoszenia ładownic lub bocznego wkładu balistycznego. Szerokość pasa regulawana jest rzepem na przedniej częsci kamizelki. PAs zakońcozny jest gumowymi uchwytami ułatwiającymi odpisanie rzepów. Pas pozwala na swobodny ruch i nie naciska na żebra. Brak stałego zapięcia.

1.5 Naramienniki

Naramienniki wykonane z laminatu Cordura. W przedniej części budowa szkieletowa. Górna część z wycięciami na system molle. Na boku poprowadzone pętle do kabli lub systemu hydracyjnego. Brak wkładu dystansowego ale przyszyty od wewnątrz rzep pozwala na jego umieszczenie (brak w zestawie) Regulacja za pomocą taśmy pokrytej rzepem. Brak systemu szybkiego wypięcia (również opcjonalny).

2. Użytkowanie produktu

W zakresie używania kamizelki skupiamy się na 3 aspektach. Pierwszym jest wygoda noszenia (w tym zakresie może być to odbiór subiektywny). Drugi to trwałość, która oceniana jest zarówno wizualnie (np. szycie, stan materiału) jak i skutkami poddawania zużyciu w trakcie treningów. Trzeci, mobilność sprawdzany jest w warunkach właściwych do przeznaczenia kamizelek taktycznych, czyli strzelectwa, działań dynamicznych i warunków panujących w CQB/VCQB.

2.1 Wygoda

Kamizelka całkiem dobrze przylega do ciała kształt, na wysokości naramienników lekki luz. Ciężar jest dobrze rozłożony i nie ma miejsc szczególnego nacisku, nawet bez wkładów dystansujących. Naramienniki całkiem dobrze rozkładają wagę. Pełna kompatybilność podczas użytkowania z plecakiem.

2.2 Trwałość

Jakość szycia bardzo dobra, szwy nie wykazują śladów szybkiego zużycia. Laminat w okresie użytkowania nie wykazywał specjalnego zużycia, laserowe cięcia nie ulegały szybkiemu uszkodzeniu. Konstrukcja wytrzymała przeciąganie 90 kilogramowej osoby za chwyt ratunkowy.

2.3 Mobilność

Kamizelka nie utrudnia ruchu, dość stabilnie przylega do ciała i zachowuje elastyczność przy skłonach czy głębszym oddychaniu. W płaszczyźnie pionowej występuje pewien margines niepożądanego ruchu
Dynamiczne zmiany postaw strzeleckich, obroty i kompresja nie są w żaden sposób zakłócane. Układ kamizelki pozwala na swobodne siedzenie w aucie i prowadzenie ognia. Wycięcia w naramiennikach stabilizują ułożenie kolby.

3. Podsumowanie

Kamizelka Direct Action Spitfire drugiej generacji to bardzo praktycznie zaprojektowany produkt. Dobrano do niej materiałów wysokiej jakości (nowoczesne klamry, rzepy, laminat). Szeroka gama dodatkowych elementów pozwala na bardzo rozbudowaną personalizację (klapy, pasy cummerbund, system szybkiego zrzutu, kilka wersji plecaków na panel tylny, komfort pady). Z wad wymienić należy pewien luz konstrukcji na wysokości naramienników, który powoduje że konstrukcja nie przylega całkowicie do ciała (zarówno przy użyciu z wkładami miękkimi i twardymi). Na plus kompaktowość, lekkość i dosyć solidna trwałość mimo wycinania laserowego.

Załączniki:

  1. Ogólne opracowanie o kamizelkach Plate Carrier
  2. Zestawienie testowanych przez SGO kamizelek Plate Carrier
  3. Porównanie zmian między wersją Spitfire I i Spitfire II (link zewnętrzny)

Opracował: Ram

Zdjęcia: Małgorzata Czyżewska