Formacja SGO

Kamizelka MIWO Praszka Kruk II

Kompaktowa, trwała i jako jedyna szyta według indywidualnych wyborów zamawiającego. Bez zastrzeżeń w użytkowaniu ale bez zastosowania nowoczesnych rozwiązań i materiałów. Modułowa kamizelka od MIWO Praszka.

1. Budowa

Podczas analizy konstrukcji kamizelki dzielona ona jest na kilka bloków. Poprzez panel przedni i tylny rozumiemy największą powierzchnię kamizelki, zarówno od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Klapa panelu przedniego to dolna część kamizelki, w której znajduje się strefa na zintegrowane lub wymienne ładownice. Pas boczny i naramienniki to części łączące ze sobą oba panele w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

1.1 Panel przedni

Górna część wykonana z Cordury 500D i naszytej dodatkowej warstwy materiału z taśmami molle. Na całej powierzchni naszyty rzep. Dodatkowo z boku wszyte pionowe szlufki. Brak pętli do zabezpieczenia kabli i systemu hydracyjnego.
Wewnętrzna część panelu wykonana również z Cordury z naszytymi dwoma pionowymi paskami z rzepem. Wkład zabezpieczony jest rzepem na całej szerokości kamizelki oraz dodatkowo elastycznym materiałem w płaszczyźnie pionowej.

1.2 Panel tylni

Wykonana w całości z cordury. Zamiast podwójnego materiału, wszyte zostały wyłącznie taśmy molle (co druga przestrzeń bez taśmy). Brak wszyć rzepu na plecach. Chwyt ewakuacyjny umieszczony został pod taśmami i poprowadzony przez całą wysokość kamizelki. Pojedyncze gumowe pętle do kabli lub wężyka systemy hydracyjnego. Zabezpieczenie wkładu identyczne jak w panelu przednim.

1.3 Klapa panelu przedniego

Zintegrowana klapa na rzep. Obszyta pasami molle, na których można zamontować ładownice (łącznie 8 rzędów). Pod klapką cała powierzchnia obszyta rzepem. Od spodu dodane dwie pętelki ułatwiające zdejmowanie wkładu.

1.4 Pas boczny

Szkieletowa konstrukcja wykonana z podwójnej warstwy taśm bez usztywnienia. Regulacja z użyciem rzepa, przyczepianego pod przednią klapą. Zapięcie z użyciem klamry zatrzaskowych (dwie sztuki po jednej stronie). Brak kieszeni na boczny wkład balistyczny.

1.5 Naramienniki

Wykonany z szerokiej taśmy bez systemu molle. Dwie pary pętelek na okablowanie i system hydracyjny. Doczepiany wkład z cienką siatką dystansową. Regulacja z wykorzystaniem rzepu doszyte na całej długości taśmy. Brak systemu szybkiego wypięcia.

2. Użytkownie

W zakresie używania kamizelki skupiamy się na 3 aspektach. Pierwszym jest wygoda noszenia (w tym zakresie może być to odbiór subiektywny). Drugi to trwałość, która oceniana jest zarówno wizualnie (np. szycie, stan materiału) jak i skutkami poddawania zużyciu w trakcie treningów. Trzeci, mobilność sprawdzany jest w warunkach właściwych do przeznaczenia kamizelek taktycznych, czyli strzelectwa, działań dynamicznych i warunków panujących w CQB/VCQB.

2.1 Wygoda

Kamizelka ma prostą budową, umiarkowanie przylegająca do ciała. Zachowuje ruchomość na ciele mimo mocnego ściągnięcia do ciała. Ciężar jest dobrze rozłożony ale w miejscach poprowadzenia pianki wyczuwalny jest większy ucisk (w szczególności w części na wysokości klatki piersiowej). Przy dociążeniu kamizelki i dłuższym użytkowaniu, nacisk na naramienniki jest odczuwalny. Nie ma utrudnień przy użytkowaniu z plecakiem ale ponownie nacisk na naramienniki może być uciążliwy.

2.2 Trwałość

Jakość szycia bardzo dobra, szwy nie wykazują śladów szybkiego zużycia. Materiał trwały, nie wykazując tendencji do zużycia,

2.3 Mobilność

Kamizelka nie utrudnia i nie ogranicza ruchu, przylega dobrze do ciała ale ulega lekkiemu przemieszczaniu przy gwałtownych skokach, czy skłonach.
Dynamiczne zmiany postaw strzeleckich, obroty i kompresja nie są w żaden sposób zakłócane. Układ kamizelki pozwala na swobodne siedzenie w aucie i prowadzenie ognia.

3. Podsumowanie

Aspektem wyróżniającym kamizelkę Miwo KURK 2 jest możliwość personalizacji na etapie produkcji. Producent pozwala na wybór wielu wariantów w zakresie doboru panelu przedniego, klapy, pasów cummerbund, a nawet użytych materiałów. Nie ma też problemów z indywidualnymi życzeniami. Użyte materiały stanowią standard, nie są to jednak technologicznie najnowsze klamry czy rzepy. Konstrukcja jest bardzo trwała, odporna na długotrwałe użytkowanie w ciężkich warunkach.

Załączniki:

  1. Ogólne opracowanie o kamizelkach Plate Carrier
  2. Zestawienie testowanych przez SGO kamizelek Plate Carrier

Opracował: Ram

Zdjęcia: Małgorzata Czyżewska