Formacja SGO

Kamizelka Templars Gear Crusader ROC gen 1

Średnich rozmiarów, zasadniczo trwała ale z newralgicznymi elementami. Wykonana z użyciem najnowszych materiałów i technologii, gotowa do personalizacji i bez większych zastrzeżeń w użytkowaniu. Flagówka od Templars Gear.

1. Budowa kamizelki

Podczas analizy konstrukcji kamizelki dzielona ona jest na kilka bloków. Poprzez panel przedni i tylny rozumiemy największą powierzchnię kamizelki, zarówno od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Klapa panelu przedniego to dolna część kamizelki, w której znajduje się strefa na zintegrowane lub wymienne ładownice. Pas boczny i naramienniki to części łączące ze sobą oba panele w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

1.1 Panel Przedni

Wykonany z laserowo wyciętego laminatu Cordura 500D. Całość naszyta jest kieszeń na wkładem balistyczny, wykonaną z tego samego materiału. Górna część panelu obszyta jest dwurzędowym rzepem. Na bokach znajdziemy wycięcia, przez które możemy przeprowadzić kable od radia lub zamontować PTT. W środkowej części pod elastycznym materiałem schowane zostały klamry zatrzaskowe. Poza obrysem kamizelki doszyte zostały pętle z rzepem.
Wewnętrzna część panelu jest wykonana z profilowanej pianki. Materiał jest cienki, stosunkowo twardy i jego struktura może ulegać drobnym zagięciom. Powierzchnia nie jest przystosowana do zamontowania dodatkowych poduszek dystansujących. Przenoszony wkład balistyczny jest zabezpieczony od wewnątrz rzepem, który wszyty został na około ⅓ szerokości kamizelki. Nie zastosowano innych systemów zabezpieczających lub stabilizujących płytę.

1.2 Panel Tylny

Wykonany podobnie jak panel przedni: wycięcia molle na całej powierzchni. Chwyt ewakuacyjny wycięty został w podwójnej warstwie laminatu ale nie wzmocniony dodatkowym obszyciem. Brak przeszycia rzepem w górnej części pleców. Wzdłuż kamizelki poprowadzony został zamek błyskawiczny, częściowo pokryty dodatkową taśmą laminatu. Pas poprowadzony pod panelem nie powoduje jego wybrzuszenia.
Kieszeń na wkład oraz wnętrze wykonane tak samo jak w części przedniej.

1.3 Klapa panelu przedniego

W przestrzeni przeznaczonej na montaż klapy, znajdują się laserowe wycięcia molle, co pozwala na bezpośredni montaż ładownic bez wkładu. Rzep naszyty został tylko na bocznej części taśm co wygląda dobrze wizualnie i jest równocześnie praktyczne. Poza rzepem klapa z ładownicami może być podpięty klamrą zatrzaskową. Uwaga: zewnętrzna klapa nie znajduje się w komplecie.

1.4 Pas boczny

Wykonany z podwójnej warstwy laminatu Cordura, który w środku jest dodatkowo usztywniony kompozytowym elementem. Struktura szkieletowa (pusta przestrzeń co jedną taśmę molle) powoduje, że materiał poddaje się wadze i może zginać. Pas zachowuje pewną elastyczność przy oddychaniu, dzięki użyciu gumowanego materiału. Regulacja pasa cammerbund znajduje się w łatwo dostępnym miejscu, za nacięciem dolnej części panelu. Pas zapinany jest klamrami szybkowyczepnymi ROC, które pozwalają na utrzymanie pożądanej regulacji oraz ciche zakładanie i zdejmowanie kamizelki. W podstawowym zestawie brak jest możliwości zamontowania bocznych wkładów balistycznych.

1.5 Naramienniki

Zachowują pełną funkcjonalność dzięki wycięciu molle minus na całej powierzchni. Dodatkowo z przedniej i tylnej części naramienników o d zewnętrznej strony poprowadzono pętle na kable lub system hydracyjny. Wewnętrzna część obszyta jest jest dość grubą pianką o średniej twardości. Regulacja jest łatwa ze względu na przyczepianie comfort padów z użyciem rzepu. Naramienniki od przedniej strony demontowane są z użyciem klamr szybkowyczepnych ROC, których twarde części od strony ciała są bardzo dobrze zakryte pianką.

2. Użytkowanie

W zakresie używania kamizelki skupiamy się na 3 aspektach. Pierwszym jest wygoda noszenia (w tym zakresie może być to odbiór subiektywny). Drugi to trwałość, która oceniana jest zarówno wizualnie (np. szycie, stan materiału) jak i skutkami poddawania zużyciu w trakcie treningów. Trzeci, mobilność sprawdzany jest w warunkach właściwych do przeznaczenia kamizelek taktycznych, czyli strzelectwa, działań dynamicznych i warunków panujących w CQB/VCQB.

2.1 Wygoda

Kamizelka ma ergonomiczny, dobrze przylegający do ciała kształt. Ciężar jest dobre rozłożony i nie ma miejsc szczególnego nacisku. Naramienniki bardzo dobrze rozkładają wagę. Pełna kompatybilność podczas użytkowania z plecakiem.

2.2 Trwałość

Jakość szycia bardzo dobra, szwy nie wykazują śladów szybkiego zużycia. Laminat całkiem trwały ale ulega strzępieniu w najczęściej wyginających się obszarach (w szczególności naramienniki i pas cummerbund).Pianka w wewnętrznej części kamizelki może ulegać trwałym zagięciom (funkcjonalnie nie jest to wadą, jedynie wizualnie razi).

2.3 Mobilność

Kamizelka nie utrudnia ruchu, stabilnie przylega do ciała i zachowuje elastyczność przy skłonach czy głębszym oddychaniu.
Dynamiczne zmiany postaw strzeleckich, obroty i kompresja nie są w żaden sposób zakłócane. Układ kamizelki pozwala na swobodne siedzenie w aucie i prowadzenie ognia. Klamry szybkowyczepne znajdują się w miejscu gdzie kolba opiera się o ciało.

3. Podsumowanie

W kamizelce Templars Gear Crusader pierwszej generacji wykorzystane są nowoczesne rozwiązania (klamry, sposoby montażu), a profil wycięty w ergonomiczny sposób tworząc wizualnie ciekawie wyglądający produkt. Funkcjonalnie spełnia wszystkie podstawowe potrzeby, a dostępne modyfikacje pozwalają na personalizację kamizelki pod szczególne potrzeby (klapy przednie pod różne systemy broni, zróżnicowane typy pasów cummerbund, zintegrowane plecaki). Do mankamentów należy wymienić zbyt gęsto pocięte naramienniki, które przyspieszają strzępienie materiału oraz umieszczenie klamr szybkowyczepnych w newralgicznym przy aktywnościach strzeleckich strefie (punkt styku kolby).

Załączniki:

  1. Ogólne opracowanie o kamizelkach Plate Carrier
  2. Zestawienie testowanych przez SGO kamizelek Plate Carrier
  3. Porównanie modyfikacji w kamizelce Crusader generacji 1,2,3 i 4 (poniżej)

Opracował: Ram

Zdjęcia: Małgorzata Czyżewska