Formacja SGO

Kamizelka Direct Action Bearcat

Ultra lekka kamizelka, stosunkowo trwała oraz wykorzystująca najnowsze rozwiązania konstrukcyjne i materiały. Zapewniająca pełny zakres personalizacji ale z drobnymi wadami w ergonomii. Poznajcie najlżejszą kamizelkę DA.

1. Budowa kamizelki

Podczas analizy konstrukcji kamizelki dzielona ona jest na kilka bloków. Poprzez panel przedni i tylny rozumiemy największą powierzchnię kamizelki, zarówno od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Klapa panelu przedniego to dolna część kamizelki, w której znajduje się strefa na zintegrowane lub wymienne ładownice. Pas boczny i naramienniki to części łączące ze sobą oba panele w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

1.1 Panel przedni

Górna część panelu wykonana jest Nylonu zna który naszyty został szkielet z lekkiej Cordury 500D. Zrezygnowano z zintegrowanego panelu administracyjnego (możliwy montaż na molle). Nie ma też naszytego rzepu na naszywki. System molle wykonany został w wersji wycinanej laserowo. Na skraju panelu wszyte zostały łącznie 4 (2 na stronę) szlufki do zabezpieczenia PTT lub systemu hydracyjnego. Klamry do montowania klap przednich schowane są pod dość luźno przylegającym laminacie.
Od strony ciała, panel pokryty jest cienką i elastyczną warstwą materiału softshellowego. Skosem do środka poprowadzone zostały dwa rzepy na wkłady piankowe lub siatkę dystansującą (brak w zestawie). Wkład zabezpieczony jest tylko w płaszczyźnie poziomej. Rzep) poprowadzony przez prawie całą szerokość panelu.

1.2 Panel tylny

Główną warstwę stanowi Nylon na który naszyto laminat Cordura 500D na 1/3 powierzchni (brak rzepu). Górna część posiada wycięcie na system molle. W obrysie kamizelki wycięto również miejsce na chwyt ewakuacyjny. Wzdłuż panelu poprowadzono zamek błyskawiczny do montażu większego ekwipunku na plecach. Strefa w której poprowadzony jest pas cummerbund jest odsłonięta.
strefa na pas.
Od strony ciała konstrukcja jest identyczna jak panelu przedniego (softshell wraz z rzepem). Kieszeń na wkład z tym samym rzepem poprowadzonym od spodu panelu.

1.3 Klapa panelu przedniego

Kamizelka przystosowana jest do stosowania z modułowymi klapami (które nie są częścią zestawu i trzeba je dokupić). Klapy zapinane są na klamry zatrzaskowe i rzepy. Nie ma możliwości montażu ładownic w systemie molle bez dodatkowego, dostosowującego wkładu.

1.4 Pas boczny

Kamizelka nie występuje z pasem bocznym w komplecie. Należy go dokupić. Wycięcia pozwalają na użycie pasy do 10 cm wysokości w dowolnym systemie montażowym.

1.5 Naramienniki

Naramienniki wykonane z laminatu Cordura. W przedniej części, cienka budowa szkieletowa. Górna część z wsztymi elastycznym materiałem w systemie molle m.in do zabezpieczenia kabli lub systemu hydracyjnego. Brak wkładu dystansowego ale przyszyty od wewnątrz rzep pozwala na jego umieszczenie (brak w zestawie) Regulacja za pomocą taśmy pokrytej rzepem. Brak systemu szybkiego wypięcia (również opcjonalny).

2. Użytkowanie produktu

W zakresie używania kamizelki skupiamy się na 3 aspektach. Pierwszym jest wygoda noszenia (w tym zakresie może być to odbiór subiektywny). Drugi to trwałość, która oceniana jest zarówno wizualnie (np. szycie, stan materiału) jak i skutkami poddawania zużyciu w trakcie treningów. Trzeci, mobilność sprawdzany jest w warunkach właściwych do przeznaczenia kamizelek taktycznych, czyli strzelectwa, działań dynamicznych i warunków panujących w CQB/VCQB.

2.1 Wygoda

Kamizelka dość luźno przylega do ciała, na wysokości naramienników lekki luz. Ciężar jest dobrze rozłożony i nie ma miejsc szczególnego nacisku, nawet bez wkładów dystansujących. Naramienniki całkiem dobrze rozkładają wagę ale odczuwalne jest ich przemieszczanie w trakcie ruchu. Wzorowa kompatybilność podczas użytkowania z plecakiem.

2.2 Trwałość

Jakość szycia bardzo dobra, szwy nie wykazują śladów szybkiego zużycia. Laminat w okresie użytkowania nie wykazywał specjalnego zużycia, laserowe cięcia nie ulegały szybkiemu uszkodzeniu. Konstrukcja wytrzymała przeciąganie 90 kilogramowej osoby za chwyt ratunkowy.

2.3 Mobilność

Kamizelka nie ogranicza ruchów ale naramienniki potrafią się zginać w niepożądany sposób. Wycięcia w naramiennikach nie wpływają na ułożenie kolby. Podczas zmian kierunków strzelania naramienniki potrafiły być luźne. Podobnie przy ćwiczeniach na ściance 9hole.
Układ kamizelki pozwala na swobodne siedzenie w aucie i prowadzenie ognia. Kamizelka potrafi jednak w fotelu minimalnie przemieszczać się w płaszczyźnie pionowej.

3. Podsumowanie

Kamizelka Direct Action Bearcat jest bardzo funkcjonalną kamizelką, która mimo wyraźnego niskoprofilowego “odchodzenia” zachowała najważniejsze cechy. Dobrano do niej materiały wysokiej jakości oraz (w możliwych do kupienia elementach systemu) nowoczesne systemy klamer łączących. Kamizelka Bearcat współdzieli szeroką gamę dodatkowych elementów personalizacyjnych (klapy, pasy cummerbund, system szybkiego zrzutu, kilka wersji plecaków na panel tylny, komfort pady). Z wad wymienić należy pewien luz konstrukcji na wysokości naramienników, który powoduje że konstrukcja nie przylega całkowicie do ciała (zarówno przy użyciu z wkładami miękkimi i twardymi). Bearcat jest udanym połączeniem kompaktowości, lekkości (jedynie 285 gramów!) i dość solidnej trwałość mimo wycinania laserowego.

Załączniki:

  1. Ogólne opracowanie o kamizelkach Plate Carrier
  2. Zestawienie testowanych przez SGO kamizelek Plate Carrier

Opracował: Ram

Zdjęcia: Małgorzata Czyżewska, Victoria Argent