Formacja SGO

Repliki ASG Glock 17 GG vs CO2, porównanie budowy i działania

Repliki ASG nie są idealnym zamiennikiem do treningu strzeleckiego jednak ich dostępność bez zezwolenia i niski koszt nabycia powoduje, że to opcja warta do rozważenia. Repliki mogą znaleźć wąskie zastosowanie w treningu manuala (czynności obsługi broni) oraz treningach force on force na krótkich dystansach, gdzie trafienie nie będzie znacznie odbiegało od tego zgranego na przyrządach celowniczych.
W materiale porównamy model Glock 17 generacji 3 produkcji WE zasilany propanem (Green Gas) oraz Glock 17 generacji 3 produkcji Umarex zasilany sprężonym dwutlenekiem węgla (CO2). Ich budowa, czynności manualne przy użytkowaniu będą porównywane z palnym odpowiednikiem.

I. BUDOWA

I.1 Pistolet/korpus

Oba modele wizualnie są bardzo wiernymi kopiami oryginału. Występuje kilka zasadniczych różnic:
Wersja GG
pod szyną montażową zamiast tabliczki znamionowej posiada mechanizm blokady spustu. Co oczywiste, konieczne było również zwężenie lufy z 9 mm do 6 mm. Komora nabojowa spasowana z zamkiem. Faktura zamka jest bardziej matowa. Waga 150 g mniejsza niż palny odpowiednik (472 g)
Wersja CO2
pod szyna montażową posiada mechanizm obiżenia mocy?? oraz blokady spustu. Lufa również zawężona do 6 mm. Komora nabojowa niespasowana z zamkiem (około 1 mm wcięcie). Faktura zamka zdecydowanie bliższa oryginałowi. Waga 197 g mniejsza niż palny odpowiednik (472)


I. 2 Magazynek

Ze względu na zastosowane zasilanie konstrukcyjnie posiadają całkowicie inną budowę oraz zastosowane materiały. Oryginalny magazynek Glock wykonany jest z kompozytu, a obie wersje replik są metalowe. Innymi różnicami są:
GG
Magazynek jest zbliżonej wielkości i budowy. Różnica polega na około 1 cm wydłużeniu podającym kulki. Waga jest większa o 200 g (277 g). W stopce znajduje się otwór na zawór gazowy. Mieści się w nim 24 bb.
CO2
Magazynek posiada inną wielkość, budowę i wykonanie. Jest znacznie dłuższy oraz zwężający się u nasady. Dodatkowo w środku szkieletu magazynka znajduje się kapsuła CO2 zmieniająca całkowicie bryłę magazynka. Waga jest większa o 217 g (294 g). Mieści się w nim 14 bb.

II. MANUAL

II. 1 Praca spustu

Charakterystyczny dla Glocka podwójny język spustowy został bardzo dobrze odwzorowany w replikach. To jednak jedyne podobieństwo poniewaz charakterystyka jego pracy jest inna, nie tylko względem oryginału ale też pomiędzy porównywanymi modelami:
GG
Opór spustu jest mały, a luz bardzo znaczny. Ruch wykonywany jest dosyć płynnie. Język spustowy symyluje prawidłową pracę jak w broni palnej.
CO2
Opór spustu jest większy niz w wersji gazowej, ale wciąż dużo mniejszy niż oryginał. Luz minimalnie większy. Język spustowy nie symuluje prawidłowej pracy jak w broni palnej.

II. 2 Praca zamka

Z powodu występowania znacznie mniejszej energii w replikach, zastosowane sprężyny mają drastycznie mniejsze napięcie. Osoba ćwicząca manual na repliach musi uważać, żeby nie przyzwyczaić się do tak małej siły potrzebnej do cofnięcia zamka. Inne różnice to:
GG
Lekka praca zamka i niezbyt odczuwalne napięcie sprężyny powrotnej. Zakres ruchu zamka prawidłowy w stosunku do oryginału.
CO2
Bardzo lekka praca zamka i nieodczuwalne napięcie sprężyny powrotnej. Krótszy, nieprawidłowy zakres ruchu zamka.

II. 3 Wpięcie i zwolnienie magazynka

Jest to kolejny element nie odbiegający w obu przypadkach od palnej wersji. Dźwignia zwalniania magazynka działa identycznie. Podsumowanie:
GG
prawidłowo odwzorowane
CO2
Minimalnie cięższy opór w gnieździe magazynka. Czasami konieczne jest ustawienie zamka w tylnym położeniu do pełnego wpięcia magazynka

III. WARUNKI UŻYTKOWE

Poniższe aspekty należy traktować wyłącznie jako porównanie pomiędzy wersją Green Gas i CO2. Nie mają nic wspólnego z bronią palną. Konkluzje moga być przydatne przy ocenie, które rozwiązanie będzie bardziej trwałe w treningach force on force.

III. 1 Zasilanie

GG
Doładowanie gazowe następuje poprzez dociśnięcie butli do zaworu znajdującego się w stopce magazynka. Nie wymaga żadnych specjalistycznych narzedzi i odbywa się dosyć szybko.
CO2
Doładowanie wymaga dokręcenia nowej kapsuły CO2 w szkielet magazynka. Wymaga to specjalnego klucza oraz precyzji. Proces jest dosyć uciążliwy i wymaga wprawy.

III.2 Uszkodzenia mechaniczne

GG
W replice występują cienkie zawory, odsłonięte uszczelki oraz kompozytowe zakończenia magazynków co powoduje, że potencjalne uszkodzenie mechaniczne może skutkować zniszczeniem repliki. Co do zasady z repliką trzeba obchodzić się delikatnie
CO2
Replika jest wykonana dosyć solidnie, a używana duża moc gazów ma rownież odbicie w trwałych materiałach. Replika zniesie bardziej intensywną eksploatację niż gazowy wersja.

III. 3 Awaryjność

GG
Wysoka. Zwykle kończy się wyłączeniem repliki z użytku. Wymagane jest unikanie zabrudzeń, stałe używanie olejów i silikonów, i pilnowanie stanu uszczelek w magazynkach.
CO2
Niska. Drobne zabrudzenia, czy niedbalstwo nie wpłyną na warunki użytkowe.


III. 4 Parametry

GG
Replika wyposażona jest w mechanizm cofania zamka (Gas Blow Back) po każdym strzale. Prędkość początkowa wynosi 290 fps. Zastosowanie Green Gas wymaga temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza.
CO2
Wyposażona w mechanizm cofania zamka (GBB). Wyższa prędkość początkowa bo aż 430 fps. Znacznie wyższa tolerancja na niskie temperatury.

IV. PODSUMOWANIE

Wersja GG będzie lepszym wyborem dla osób, którym zależy na możliwie zbliżonej pracy mechanizmów do oryginału. Trzeba jednak liczyć się z wysoką awaryjnością i ryzykiem zniszczenia repliki intensywnymi treningami. Koszty zakupu i użytkowania są wyższe.
Wersja CO2 stanowi alternatywę, gdy ważniejsza będzie bezawaryjność i zastosowanie w treningach force on force. Niekorzystnie wypada jednak uciążliwa wymiana kapsuł CO2 oraz spora różnica w pracy spustu i zamka na tle oryginału. Koszty zakupy i użytkowania odrobinę mniejsze niż w gazowym odpowiedniku.

Autor: Ram

Zdjęcia: Ram