Formacja SGO

20221105 Nocne ćwiczenia Sekcji Operacji Wodnych

SIZE: 10 (SGO Gdańsk), ? (operatorzy monitoringu miejskiego)
ACTIVITY: Ćwiczenia Sekcji Operacji Wodnych w zakresie obserwacji/kontrobserwacji linni brzegowej i obiektów hydrotechnicznych
LOCATION: Zatoka Gdańska, Gdańsk
TIME: 05NOV22
REACTION:

Sytuacja

W ramach wewnętrznych ćwiczeń „Red on Blue” postanowiliśmy sprawdzić się w roli dywersantów i sił kontrdywersyjnych w terenie najlepiej nam znanym, czyli okolicznej plaży i molo.

Misja

Poza elementem rywalizacji między sekcjami, naszym celem było empiryczne sprawdzenie skutecznych metod i technik infiltracji obszaru nadmorskiego oraz wykrywaniu wrogiej aktywności, które mogą przydać się w naszych symulacjach.

Realizacja

Sekcja „Red” składała się z nurków, których zadaniem było najpierw (I) w sposób skryty dostać się z obszaru wydm do morza, a następnie (II) dopłynąć do molo i (III) sprawdzić rozkwit wodorostów między palisadami. Sekcja „Blue” z molo miała (Ia) wykryć obszar infiltracji, a następnie (IIa) wykryć z użyciem dostępnych urządzeń optycznych siły przeciwnika i (III) odtworzyć jego scenariusz działania (EMLCOA).

Sekcja „Red” wybrała punkt przekroczenia linii brzegowej w odległym i zaciemnionym miejscu. Rzeczy zostały spakowane w worki i zakopane Na tym etapie nie doszło do wykrycia zarówno z użyciem lornetek oraz noktowizora, „Redsi” nie pozostawili też wyraźnych śladów na plaży.

Sekcja „Blue” rozstawiła się w połowie i na końcu molo, prowadząc obserwację z użyciem lornetek, aparatów z dużym przybliżeniem, noktowizora, mocnych latarek i drona.

Sekcja „Red” wypłynęła daleko w głąb zatoki żeby wykryć najlepsze drogi dopłynięcia do molo. Wybór padł na podejście pod kątem 45 stopni. Mimo zachowania dyscypliny światła i dźwięku „Blue” wykryli lidera około 20 metrów od Molo. Korzystając z zamieszania, drugi „Reds” kontynuował podejście szerszym łukiem ale również został wykryty około 10 metrów od celu. Trzeci „Reds” nie przerwał zadanie, ze względu na brak realnej szansy zbliżenia się do obiektu.

W związku z zakończeniem części symulacyjnej, przystąpiliśmy do mniejszych wycinków ćwiczeń żeby wyciągnąć więcej praktycznych wniosków. Obserwowaliśmy jakie elementy zdradzają pozycje nurków, jakich formacji używać aby zmniejszyć wykrywalność, jak wykorzystywać warunki oświetleniowe. Dodatkowo przyglądaliśmy się charakterystycznym obrazom widocznym z noktowizora oraz drona, które mogły wskazywać na aktywność w wroga w obszarze.

Ostatnim elementem ćwiczeń były skoki do wody i skryty powrót na brzeg. Tym razem sekcja „Blue” miała podjąć „Redsów” jako siły własne, oznaczając punkt desantu oraz zabezpieczając obszar.

Logistyka

Użyte zostały pianki 5-7 mm (w temperaturze wody 8 stopni). Dron DJI Mavic Mini 2, noktowizor gen 2, latarki i lornetki.

Dowodzenie

Sekcja „Red” działała w układzie 3+1 (klin). Sekcja „Blue” działała w trzech dwuosobowych zespołach.