Formacja SGO

Sprzęt strzelecki: ready set SGO

Niniejsze zestawienie jest wykazem rekomendowanego wyposażenia do treningów strzeleckich i symulacji w ramach aktywności SGO. Dla lepszego dopasowania do portfela większość sprzętu występuje w wariantach:


Charlie: najtańsza opcja, zwykle jakościowo gorsza, a jeszcze częściej kopia oryginalnego produktu made in CHaRLie.

Echo: wersja ekonomiczna. Nie odbije się w towarzystwie wielkim echem ale jest to zwykle najbardziej optymalny stosunek ceny do jakości.

Tango: bingo. Najwyższa jakość, cena przemilczana. Najczęściej jest to końcowy produkt o najlepszych właściwościach.

Kolejność nie jest przypadkowa.

1. Replika broni długiej

ASG? Tak. W trakcie treningów i symulacji strzelamy do siły żywej. Użycie broni palnej w tym wypadku oznaczałoby krótką przygodę w grupie, a o wiele dłuższą w ZK. Repliki nadają się do ćwiczeń manuala, pamięci mięśniowej, nabywania skupienia na małych dystansach i treningów force on force.

Charlie: dowolna, przyzwoicie działająca replika AR15 wykonana z metalu.

Echo: replika HK416 lub AR15 z obustronnym selektorem i zwolnieniem magazynka. Np SA-H11

Tango: replika HK416 na licencji Heckler und Koch. W tej chwili jedynym producentem z licencją HK jest Umarex.

Co jeszcze warto uwzględnić:

Magazynki: sztuk nie mniej niż 3. Low-Cap (30 sztuk bb) lub Mid-Cap (100 bb). Omijaj Hi-Capy, grzechoczą i często się psują.

Zawieszenie: najlepiej zawieszenie 2 punktowe (z opcją konwersji na 1 punkt) z systemem szybkiego zatrzasku i regulacją długości. W tej kategorii mieści się też „ucho” na szynę RIS do zamocowania zawieszenia na froncie.

Akumulator i ładowarka: bateria LiPo z ładowarką mikroprocesorową (ewentualnie zakoleguj się z kimś kto taką posiada). Akumulatory tego typu gwarantują niezawodność w niskich temperaturach i nie mają efektu pamięci (drastyczne zmniejszenia pojemności)

Kolimator: nie jest niezbędny ale warto go posiadać. Idealnym rozwiązaniem jest zakupienie kolimatora, który można zastosować również na broni palnej (repliki do ASG w skutek drgań wyłączają się lub wymagają stałej regulacji).

Tłumik (i lufa): wybór dłuższej lufy w replice zwykle może być wskazaniem na pewne kompleksy…anyway, nie warto. Parametrów wybitnie nie polepsza, a ogranicza mobilność w małych pomieszczeniach. O wiele lepiej jest kupić krótszą wersję do CQB i zaopatrzyć się w tłumik z systemem QD ( zestaw tłumik płomienia z konwersją i tłumik dźwięku).

2. Replika broni krótkiej

Dlaczego mniej ważna niż długa? Od strony taktycznej, zapewnia większa siłę ognia, jest celniejsza, posiada większą pojemność magazynków i budzi większą trwogę. Od strony praktycznej, replika pistoletu jest bardziej awaryjna (głównie uszczelki) i droższa w użytkowaniu.

Charlie: niesprawna replika Glock 17 gazowa z 2 magazynkami. Rozmiarowo w stosunku 1:1 z palnym odpowiednikiem

Echo: replika Glock 17 WE gazowa, ewentualnie CO2 jeżeli nad realizm przekładasz bezawaryjne strzelanie.

Tango: replika Glock 17 Umarex gazowa, ewentualnie CO2 (jak wyżej).

Co jeszcze warto uwzględnić:

Latarka/celownik laserowy: jeżeli Twoja kabura jest dostosowana do broni z oświetleniem to warto z tego skorzystać. Jeżeli nie planujemy strzelać z repliki to wiązka lasera lub światła pozwala zaobserwować skuteczność naszego celowania.

Wielkość ma znaczenie: replika powinna mieć takie same wymiary jak oryginał. Większość kabur jest robiona na styk, dlatego nawet drobne różnice w budowie spowodują, że do kosza pójdzie albo replika albo kabura.

Glock 19, 23 i inne: jeżeli świadomie interesujesz się innym modelem klocka z przyczyn ergonomicznych, użytkowych lub orientacji to droga wolna. Wybór 17 podyktowany jest unifikacją, a ta z kolei daje możliwości wymiany sprzętu z innymi osobami w sekcji, oddziale i formacji.

3. Ochrona oczu

Przyda się zarówno przy obcowaniu z bronią ostrą jak i replikami. Wzrok jest jednorazowy więc wymaga odpowiedniej ochrony. Okulary powinny mieć atest, idealnie aby posiadały wymienne szybki (bezbarwne i przyciemniane).

Charlie: ESS ICE. Stare ale wciąż praktyczne, zapewniające atestowaną ochronę okulary.

Echo: Swisseye Nighthawk. Solidne, nowszy design, w komplecie z kilkoma wizjerami i z możliwą do dokupienia wkładką na szkła korekcyjne.

Tango: Dowolny model okularów z wyższej półki jak ESS, Wiley-X, czy Oackley.

Co jeszcze warto uwzględnić:

Gogle: zapewniają większa chronioną powierzchnię i mogą posiadać dużo lepszą ochronę balistyczną. Gdy nosimy je na hełmie/kasku dobrym patentem jest używanie w nich bezbarwnego wizjeru, a w okularach przyciemnianego. Nie musimy wtedy przejmować się ewentualną koniecznością wymianą wizjera w trakcie działań (np. z powodu zmiany oświetlenia).

4. Kabura

Zły dobór tego sprzętu może spaprać cały trening manuala. Interesują nas wyłącznie kabury kompozytowe (Kydex) z regulowanym montażem. Kabura musi być solidnie umocowana i pozwalać na każdorazowo takie same dobycie broni. Wysokość montażu to indywidualne preferencje ale jeżeli preferujesz montaż udowy to powinieneś je zmienić.

Charlie: kabura firmy TMC model 6354DO, czyli zerżnięta 1 do 1 kopia oryginału. Daje rade ale cordura szybko się rozkleja, a wyścielenie w środku jest przeciętne bo rysuje zamek pistoletu.

Echo: dowolna pieczona Kydexowa kabura spełniająca Wasze indywidalne potrzeby. Zwykle nie posiadają one systemu blokady ale przyjemnie je się używa.

Tango: Safariland 6354DO. Wybór profesjonalistów! Bezpieczna, konfigurowalna, dostosowana do użycia z kolimatorem i latarkami.

Co jeszcze warto uwzględnić:

Panel montażowy: w przypadku kopii lub oryginału kabury 6354DO możliwy jest zakup różnych montaży (na pas, biodro, molle). Pozwala to na używanie różnych wariantów wyposażenia, dopasowanych do warunków działania (np. pod VCQB, Low profile).

Więcej o kaburach przeczytasz TUTAJ

5. Pas

Równie ważny jak kabura z tą różnicą, że kaburę możemy zamontować nawet na zwykłym pasie. Docelowo jednak potrzebujemy mieć na pasie system molle do przenoszenia wszelkiej maści ładownic i zasobników. Pas musi być zintegrowany ze spodniami, inaczej podczas biegania stanowić będzie autonomiczny element garderoby…

Charlie: Idogear 2 Cal. Dwuczęsciowy pas z systemem molle. Jeżeli kolor ma mniejsze znaczenie to opcjonalnie da radę również Helikon-Tex Cobra Modular Rescue

Echo: (uwaga lokowanie produktu) pas SGO Set Belt. 3 częściowy pas zaprojektowany i wyprodukowany przez nas i dla nas. Do jego nabycia konieczne jest ukończenie selekcji. Taka sytuacja.

Tango: dowolny pas dwuczęściowy (pas wewnętrzny zewnętrzny) z systemem molle i produkowany w kraju nad Wisłą (np. Miwo, Templars Gear, Huzar, Direct Action, od których nie bierzemy kasy za reklamę ale robią fajne rzeczy).

Co jeszcze warto uwzględnić:

Pas do wkładu: w trzyczęściowym zestawie (pas wewnętrzny, rękaw/wkład oraz pas zewnętrzny) bardzo ważny jest dobór odpowiedniego pasu zewnętrznego. Jeżeli będzie za miekki to kabura wygnie nam pas. Z kolei za sztywny pas zewnętrzny nie będzie dobrze przylegać do ciała. Long story short: Competition Nautic Shooting Belt, chyba że poważnie chcecie uprawiać na tym alpinistykę to coś na klamrze Cobra z atestem.

6. Ładownice

Na etapie wyboru tego produktu czekają nas najtrudniejsze dylematy egzystencjonalne bo ładownic pistoletowych i karabinowych jest od GROMa. Wykonane z nylonu, kompozytu, softshellu, hybrydowe, otwarte, z klapką, shingle itd. Możesz próbować metodą prób i błędów lub przyspieszyć ten procesu wybierając coś z listy poniżej.

Charlie: dowolne hybrydowe ładownice produkowane przez chińskie firm, których nazwa chociaż odrobinę brzmi znajomo.

Echo: Ładownice hybrydowe produkcji Red River lub Curahee.

Tango: kup produkt topowej (krajowej) firmy, wybierz mądrze/zapłać dużo.

Co jeszcze warto uwzględnić:

Worek zrzutowy: najlepiej wybrać wersje kompaktową, którą można zrolować i zabezpieczyć gdy nie jest używany. Powinien posiadać siatkę na dnie żeby nie zabierać gości. W wersji full wypas może posiadać wewnętrzny system molle na ładownicę.

Apteczka zrywana: nie warto, tylko trzeba ją uwzględnić w zakupach. Nawet jeżeli nie planujesz przypadkowego postrzelenia to inni mogą przecież mieć inne plany. Idealnie aby apteczka posiadała shockcord (takie elastyczne gumki) żeby zamontować opaskę uciskową.

7. (Aktywna) ochrona słuchu

Słuchawki przydadzą się nawet jeżeli nie planujemy strzelania z broni palnej (tylko dlaczego świadomie pozbawiać się tej przyjemności?). Aktywne słuchawki podbiją dźwięk otoczenia i wygłuszają w tle krzyki oraz głos sumienia. Słuchawki można też połączyć z systemem radiowym żeby otoczenie nie wiedziało jakie są nasze niecne plany.

Charlie: Howard Impact Sport. Tanie i solidne słuchawki aktywne z gniazdem audio (mono).

Echo: Peltor Comtac XPI. Dobrze strażejący się podstawowy model Comtaca. Podłączymy go do radia, dokupimy zewnętrzny mikrofon i nie będziemy zastanawiać się kiedy przestanie działać.

Tango: wyższe modele Peltora i Sordina dla tradycjonalistów. Opcjonalnie z Blutooth gdyby, dzwonili z pracy. Z nowszych bajerów aktywne zatyczki (takie taktyczne AirPodsy od M3 i innych firm).

ANEKS: Płacz i płać

Priorytet Element wyposażeniaKoszt (PLN)
1.Replika broni długiej + min. 3 magazynki600-2500
2.Replika broni krótkiej + min. 2 magazynki250-1000
3.Okulary ochronne 120-1000
4.Kabura250-1000
5.Pas200-500
6.Ładownice pistoletowe min 1, Ładownice karabinkowe min 1 200-400
7.Apteczka zrywana100-350
8.Worek zrzutowy50-300
9.Aktywne słuchawki 200-1800
Stan na 11/2022. Ceny sklepowe.

Swą rzetelność przy opracowaniu potwierdza: Ram