Formacja SGO

20212204 Zajęliśmy 1 i 2 miejsce na zawodach TCCC Wintertide

SIZE: SGO Gdańsk (6) SGO Śląsk (7), SGO Szczecin (4), SGO Wrocław (4), SGO Warszawa (5), SGO Poznań (4), SGO Kraków (1), inni uczestnicy, kadra instruktorska i pozoranci (50+)
ACTION: Współorganizacja oraz uczestnictwo w zimowych zawodach TCCC zorganizowanych przez Fen Crew K9 & Med Training
LOCATION: Złoty Stok
TIME: 02GRU22-04GRU22
REACTION: Nox, SGO Wrocław

Piątek: warsztaty

Zaczęliśmy od zaskoczenia i wprowadzenia nietypowej dla nas formuły, czyli łączenia zespołów. W związku z tym zamiast wystartować w czwórkę, zostaliśmy połączeniu z funkcjonariuszami Policji reprezentującymi Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Byliśmy bardzo ciekawi tej współpracy i z chłopakami dogadaliśmy się błyskawicznie.
Zawody rozpoczęły się częścią wykładową a następnie warsztatową. Wykład poprowadził specjalista w dziedzinie farmacji i przekazał nam niezwykle cenną wiedzę odnośnie podaży leków oraz ich zastosowania. Stacji warsztatowych było siedem i odbywały się równocześnie, więc musieliśmy podzielić naszą nową ekipę pod kątem umiejętności, ról i potrzeb i wysłać właściwych ludzi na właściwe warsztaty. Do obstawienia mieliśmy takie warsztaty jak:

  • K9
  • techniki linowe – wysokościówka
  • osłuchiwanie
  • zadania głównego medyka
  • szycie ran
  • przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych

Po warsztatach organizator przewidział czas na zgrywanie się w nowych zespołach, z którego chętnie skorzystaliśmy. Przeszliśmy przez sprzęt, rolę, specjalizacje każdego członka naszej łączonej ekipy tak, aby następnego dnia móc je w pełni wykorzystać.

Sobota: przebieg zawodów

Właściwa część zawodów czyli punkty zadaniowe. Opiszemy je pobieżnie w kolejności w jakiej przyszło nam się z nimi zmierzyć.

Scenariusz 1

Podczas przygotowań zawsze powtarzaliśmy, że pierwsza scenka danego dnia jest jak pierwszy naleśnik, do kosza. Podobnie było i tym razem i chyba trafiła nam się najtrudniejsza scenka pod kątem czynników, bodźców i chaosu. Przyszło nam się zaopiekować pięcioma poszkodowanymi, którzy byli uwięzieni na stromym zboczu góry. Przy 8-osobach w zespole praktycznie każdy musiał cały czas działać, tutaj nie było miejsca na zastanawianie. Dynamizm zapewniały ciągłe wybuchy ładunków zrzucanych z dronów, co ponaglało nasze działania. Do ewakuacji należało użyć sprzętu i technik linowych, aby bezpiecznie sprowadzić poszkodowanych na dół. Żeby nie było za łatwo to wśród poszkodowanych była matka z małym dzieckiem. Skoordynowanie działań z dopiero poznanymi kolegami z Policji było bardzo wymagające, ale jakoś udało nam się dobrnąć do końca.

Scenariusz 1

Szpital polowy, który przyszło nam zabezpieczyć był z kolei bardzo wymagający medycznie. Liczba rannych na tym punkcie nie zmalała, a nawet wzrosła. Zarządzanie środkami zmusiło nas do działania na najwyższych obrotach. Po wstępnym triażu podzieliliśmy ludzi z odpowiednimi umiejętnościami do poszczególnych rannych. Scenka była dynamiczna gdyż stan poszkodowanych zmieniał się z każdym elementem diagnostycznym i musieliśmy się dostosować. Tutaj poszło nam już zdecydowanie lepiej i po pierwszym dotarciu w ekipie działaliśmy już jako jeden zespół.

Scenariusz 3

Jako odział QRF mieliśmy odzyskać agenta wywiadu, który po spotkaniu z kontaktem wpadł w tarapaty. Najpierw natknęliśmy się na jego łącznika, którego zabezpieczyliśmy medyczne a następnie odnaleźliśmy naszego agenta. Po zweryfikowaniu go na podstawie ISOPREP’a przystąpiliśmy do czynności medycznych i niezwykle trudnej ewakuacji. Całość działa się w wąwozie, którego dnem płynął strumień a nasz agent to kawał chłopa! Niemniej jednak brodząc w wodzie dotarliśmy do punktu ewakuacji i przekazaliśmy obu rannych.

Scenariusz 4

Na punkcie granicznym do kontroli nie zatrzymał się pojazd. Strażnicy otworzyli ogień, a pasażerowie okazali się być uzbrojeni i odpowiedzieli. Przed nami do zabezpieczenia był pojazd oraz trzech rannych. Mechanizm urazu i obrażenia w tym przypadku okazały się być dość proste, gdyż były to same rany postrzałowe. Tutaj bardzo skorzystaliśmy z doświadczenia kolegów z Policji, którzy zabezpieczyli teren oraz materiały niebezpieczne.

Scenariusz 5

W górskiej wiosce na terenie wrogach zabezpieczyć mamy poszkodowanych. Sytuacja jest o tyle trudna, że cały teren został zaminowany przez wroga improwizowanymi ładunkami wybuchowymi oraz siły wroga co jakiś czas to miejsce nękają. W trakcie działań musimy mierzyć się z przeciwnikiem i przy okazji pracować nad rannymi, więc to doskonałe miejsce żeby przypomnieć sobie priorytety TC3 i według nich działać. Niestety z powodu odciągów i ładunków wybuchowych ponosimy straty w zespole i musimy działać w okrojonym składzie. W ostatniej chwili jednak dostarczamy wszystkich do transportu, który nas zabiera z tego okropnego miejsca.

Scenariusz 6

Kopalnia, zespół – któremu ruszamy na ratunek – wdaje się w walkę z wrogiem i ponosi straty. Dochodzi do eksplozji przez co dostęp do rannych jest utrudniony. Do zabezpieczenia również spora liczba poszkodowanych i działania w trudnych warunkach. Wszędzie unosi się dym, wąskie i ciasne korytarze kopalni w Złotym Stoku utrudniają działania. Udaje nam się wszystkich zabezpieczyć i ewakuować, co było o tyle trudne, gdyż obrażenia były rozległe a sytuacja dynamiczna.

Scenariusz 7

Również kopalnia, zespół przed nami miał zabezpieczyć skład amunicji, ale w wyniku eksplozji został ranny. Punkt o tyle unikatowy, że pojawił się pies, któremu należało udzielić pomocy medycznej. Oprócz psa zabezpieczyć i ewakuować mieliśmy przewodnika oraz niezidentyfikowanego osobnika, który okazał się być sporym zagrożeniem, gdyż miał przy sobie granat. Udało nam się go rozbroić i zabezpieczyć. W późniejszej fazie okazuje się, że był z nimi jeszcze medyk, którego nie udało nam się początkowo zlokalizować. Okazało się, że w całym tym zamieszaniu ten poszkodowany po prostu wyszedł i nas minął! Na szczęście zlokalizowaliśmy go na zewnątrz i zabezpieczyliśmy. Czas tutaj grał kluczową rolę, gdyż był na nas skierowany ostrzał artyleryjski, przed którym w ostatniej chwili uciekliśmy.

Podsumowując, duże zróżnicowanie punktów oraz zaawansowane czynności medycznych jakie mieliśmy przeprowadzić. Ogromna liczba poszkodowanych angażująca całe środki jakimi dysponowaliśmy powodowała, że musieliśmy bardzo szybko nauczyć się działać jako jeden zespół. Ogromna dawka wiedzy i mimo wszystko – świetnej zabawy. Zdecydowanie to wydarzenie zagości w naszym kalendarzu i za rok wrócimy jeszcze lepiej przygotowani!

Wyniki końcowe naszych oddziałów:

Miejsce 1: SGO Śląsk + SRT

Miejsce 2: SGO Wrocław + Oddział Prewencji KWP Wrocław

Miejsce 5: SGO Gdańsk + JS2025

Miejsce 6: SGO Poznań + SGO Szczecin