Formacja SGO

Kim Jesteśmy

I. SYTUACJA, czyli dlaczego tu jesteśmy

Formacja? Słowo na wyrost bo daleko nam do tworzenia organizacji sztywnej jak wykrochmalony mundur. SGO jest poprostu grupą zaangażowanych pasjonatów działań specjalnych. Poszerzamy naszą wiedzę w sposób interdyscyplinarny, pracujemy nad kondycją, współpracujemy z instruktorami i weteranami takich jednostek jak Formoza, SKPK, GROM czy JWK. Robimy to z skutecznie dzięki samodyscyplinie, pozytywnemu podejściu i akceptacji ze strony ludzi, którzy są dla nas autorytetami.

II. MISJA, czyli co jest naszą ideą

SGO to ludzie o różnym stanie wiedzy i doświadczenia. Bez względu na poziom łączy nas to, że jest to nasza pasja. Indywidalnie ale przede wszystkim zespołowo odbywamy wiele szkoleń specjalistycznych, walczymy o podium na zawodach ekstremalnych GROM Challenge, Formoza Challenge, Bieg Morskiego Komandosa, GF Point i innych.
Nie jesteśmy komandosami, nie tworzymy struktur obronnych państwa, nie jesteśmy kolekcjonujemy wyposażenia, nie stoimy przed sobą na baczność, nie mamy pagonów ze stopniami, nie szykujemy się na wojnę. Jesteśmy grupą przyjaciół, pozytywnie zakręconymi ludźmi o podobnych zainteresowaniach, którzy nie spędzają weekendów przed komputerem czy TV.

III. REALIZACJA, czyli jak działamy.

Celem SGO jest budowanie ogólnopolskiej grupy pasjonatów jednostek specjalnych. Jak? Startując na zawodach patronowanych przez Formozę, GROM czy JWK, szkoląc się pod okiem specjalsów i rozwijąc się przy realizacji ciekawych inicjatyw. Co najważniejsze, chcemy to robić ZAWSZE zachowując zdrowy dystans do siebie i nie zapominając, że jesteśmy tylko przebierańcami nie mającego nic wspólnego z MON.

IV. LOGISTYKA, czyli trochę o organizacji.

Działamy nieprzerwanie od 2010 roku, a nasze struktury tworzą oddziały w największych miastach w Polsce, reprezezentuje nas kilkudziesięciu pasjonatów o średniej wieku 30+, ponad przeciętnym poziomie humoru i IQ. Sprawstwo kierownicze pełni „Zarząd” (SGOCOM), na który składają się dowódcy i zastępcy wszystkich czynnych oddziałów Specjalnych Grup Operacyjnych.

Oddziały

 • SGO Gdańsk (oddział I)
 • SGO Warszawa (oddział II)
 • SGO Wrocław (oddział III)
 • SGO Kraków (oddział IV)
 • SGO Poznań (oddział VI)
 • SGO Śląsk (oddział V)
 • SGO Szczecin (oddział VII)

Sekcje

 • Sekcja Operacji Wodnych (SOW SGO)
 • Sekcja Działań Wysokościowych (SDW SGO)
 • Sekcja Ratownictwa Taktycznego (SRT SGO)
 • Sekcja Rozwoju Strzeleckiego (SRS SGO)

V. DOWODZENIE, czyli jak się rozwijamy

Nie zawsze byliśmy biegli w tym czego próbowaliśmy, nie zawsze było nas wielu, nie zawsze było kolorowo (mimo, że multicam zastapił czerń). Za to zawsze będziemy pamiętali o naszych skromnych początkach, kolegach i ludziach z którymi mamy i mieliśmy przyjemność współpracować. Słów kilka o historii ciągnącej się od 2010: